PETKİM emektarlarının 2. buluşması

            Gazetemiz yazarı Kimya Yük. Mühendisi- Avukat Ruhittin Sönmez, Petkimlilerin bu buluşmasını kaleme aldı.  Çalıştığı ve emekli olduğu şirke...

 

 

 

 

 

 

Gazetemiz yazarı Kimya Yük. Mühendisi- Avukat Ruhittin Sönmez, Petkimlilerin bu buluşmasını kaleme aldı.  Çalıştığı ve emekli olduğu şirketi kimliği ile özdeşleştirip PETKİMLİ sıfatını gururla taşıyan işçiler, mühendisler, memurlar, yöneticiler. Siyasi görüşleri, dünyaya bakış açıları farklı olan binlerce insan. Hepsinin ortak paydası aynı atmosferi solumuş, petrokimyanın riskli fakat ileri teknolojili fabrikalarında kader birliği yapmış olmaları. Sadece benzen, stiren, butadien, klor koklamaktan bahsetmiyorum. “Bir patron için değil, devletime, milletime hizmet ediyorum” inancı ile şirketine tam bir mensubiyet duygusuyla yaratılmış bir aile atmosferini solumayı kastediyorum.

**

Türkiye’nin ilk Petrokimya Kompleksi olan Yarımca Petkim’in emektarlarından bahsediyorum.Yarımca PETKİM’in çalışma ortamında yazılı kurallar kadar, hatta daha çok, sıcak insani ilişkilerin kolaylaştırıcı etkisinin baskın olduğu bir şirket kültürü söz konusu idi.

**

Petkimliler ömrünün en değerli yıllarında, çeyrek asır ve fazlasını aynı şirkette çalışarak yaşama şansı buldular. Hem de iş garantisi içinde, ücretleri Türkiye ortalamasının daima üstünde olarak, samimi bir iş ve sosyal ortamında çalıştılar. Şimdilerde, Türkiye’nin en kurumsal şirketlerinden birinde, bu şartlarda çalışabilmiş olmanın ne büyük nimet olduğunu iliklerine kadar hissetmekteler.

Özellikle emekli olduktan sonra, çalıştıkları veya dışarıdan gözlemledikleri hiçbir şirkette ve kurumda benzer bir çalışma ortamının (çalışanın mutluluğu ve verimlilik açısından) olmadığını gördüler. Bu sebeple Petkimliler geçmişte yaşadıkları o güzel günleri adeta bir asr-ı saadet özlemi içinde anmaktalar.

**

Kocaeli’de Türkiye’nin ilk petrokimya tesislerinin yerinde artık petrokimyanın izi bile kalmadı. PETKİM adı sadece şirketin yaptırdığı okullar, cami ve bazı çalışanların kooperatifleşerek yaptığı sitelerde kaldı. 18 fabrikalı Komplekste zamanında 5000 kişi çalışıyor, tedarikçisi, satıcısı, nakliyecisi vd paydaşlarıyla birlikte şirketten on binlerce insanımız istifade ediyordu.  Zamanla kapatılan fabrikalarla birlikte çalışan sayısı kademeli olarak birkaç yüz kişiye düşürüldü.

SON ÜÇ FABRİKA KAPATILDI

Türkiye sanayi tarihinde önemli bir yeri olan PETKİM Yarımca Kompleksi önce TÜPRAŞ ile birleştirildi. Tüpraş’ın da özelleşmesiyle Koç Holding bünyesine geçti. Ve ayakta kalan son üç fabrika da kapatıldı. Fabrikalar daha sonra söküldü. (Bereket şimdi TÜPRAŞ bu alanda son derece önemli Rafineri yatırımı yapıyor.) Bu gelişmeleri hep acı ile yaşayan bugünkü emekliler sadece güzel günleri hatırlıyor.

**

Aynı fabrika veya birimlerde çalışıp emekli olan Petkimliler kendi aralarında küçük katılımlı yemekli toplantılarda bir araya gelmeye çalışıyordu. Ancak Kocaeli’deki Petkimlilerin çoğu, mazinin hoş hatıralarını birlikte yâd edebileceği birliktelikleri bile bulamıyordu. Zihinlerindeki hatıralar, bir sis bulutunun arkasına itilmiş, yalnızlığın kurak ikliminde boynu bükük, buruşmaya yüz tutmuş birer çiçek gibiydi. PETKİM’in vefalı emektarlarından Kamil Terzi ve bir grup arkadaş bu çiçeklere adeta hayat suyu verdi. İlk defa geçen yıl 3 Nisan’a, Petkim’in kuruluş yıldönümüne denk getirerek ulaşabildikleri bütün Petkimli emektarlardan 1200 kişiyi buluşturdular. Çünkü 3 Nisan PETKİM’in kuruluş yıldönümü idi.

Bu sene de 5 Nisan’da, yine çok başarılı bir buluşmayı gerçekleştirdiler. Bu buluşma Kamil Terzi, Şemsettin Aslan, Kemal Şimşir, Ali Şişman, Hasan Turan, Mustafa Yaman, Hülya Sezer Mengi, Cevat Körpe, Hasan Türkücüoğlu, Hayrettin Meteer, Fahri Kanpara, Remzi Çeri, Şermin Görgeç, Burhan Bilgi ve Halis Soydaş’tan oluşan fedakâr tertip heyetinin aylar süren fedakârca bir çalışmasıyla başarıldı. Tertip heyetine Petrol-İş Sendikası yetkilileri ile PETKİM adına koordinasyonu yürüten Cevat Körpe ciddi katkı verdiler.

PETKİM’İN HAVASINI SOLUMUŞ

Eski Genel Müdürlerden Seyfettin Biçici de, Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da oradaydı. Eski müdürler, şefler, başmühendisler, memurlar, formenler, operatörler, teknisyenler, dolum ve temizlik işçileri… Toplu sözleşme kapsamı dışındakiler yani “kapsam dışı” olanlar da (üniversite mezunu personel), “kapsam içi” olanlar da, Petkim’in havasını solumuş her kademeden Petkimliler oradaydı. Gelenlerin hemen hepsi Kocaeli’de yaşıyordu fakat az sayıda İstanbul’dan gelenler de vardı.

 

BULUŞANLARIN HEYECANI

Ama geçen seneki buluşmaya katılıp da, bu toplantıya ömrü vefa etmeyen, ebediyete uğurladıklarımız da vardı. Yaklaşık binikiyüz kişinin katıldığı buluşmada uzun zamandır görüşmediği, 25-30 yıllık mesai arkadaşlarıyla buluşanların heyecanını, güzelliğini ve zevkini tarif pek mümkün değil. Muhteşem bir manzaraydı. Çoğu, senelerin etkisiyle fiziksel görüntüleri değişime uğramış, az bir kısmı ise zamanın yıpratıcı tesirine direnebilmiş arkadaşlar. Simasını veya ismini hatırlamakta zorlandığımız dostlar da vardı, ismi ve cismi ile hafızalarımıza kazınmış olanlar da.

“AH O GÜZEL GÜNLER

Genellikle kendi kabuğuna çekilmiş bu insanların birlikte yarattıklarını hatırlayıp, acı tatlı yüzlerce hatırayı paylaştıkları kişilerle kucaklaşması belki anlaşılabilir şeydi. Fakat çalıştığı süre içinde şahsi hiçbir ortak noktası ve hatırası olmayanlar da vardı. Bunların bile Petkimli olmak ortak paydasını yansıtan bir duyguyla birbirlerine kendilerini tanıtıp, “ah o güzel günler” muhabbeti yapmalarını, o atmosferi solumayanların anlaması pek kolay olmasa gerek.

KALİTELİ BİR ŞİRKETTİ

 

Bugün şirketlerin kaliteli olması paydaşların mutluluğu ile ölçülüyor. Yani kaliteli bir şirket demek sadece patronların kâr ettiği bir şirket değildir. Aynı zamanda çalışanların o şirketin mensubu olmaktan mutlu olduğu, tedarikçi ve müşteri memnuniyeti sağlayan ve çevre halkı ve kurumlara “bölgemizde iyi ki böyle bir şirket var” dedirten şirkettir.  Petkim- Yarımca bu ölçülerin hepsini taşıyan kaliteli bir şirketti.

 

GÜMRÜK BİRLİĞİ

 

Zamanla devletin hatalı özelleştirme politikaları; serbest rekabete hazırlanmadan Gümrük Birliğinin kabul edilmesi sürecinde bisikletin pedalına basmaktan vazgeçildi. Yapılmayan yatırımlar ve gerekli tedbirlerin alınmaması yüzünden şirket rekabet edemez, zarar eder konuma düşürüldü. Bisiklet devrildi.  Her kademedeki çalışanların verimliliği artırmak, şirketin kâr etmesini sağlamak için verdiği cansiperane gayretler, bu alandaki başarılı çalışmalar bir yerden sonra çare olmadı. Netice devlet beslemediği ineği süt alamadığı gerekçesiyle kesmeyi tercih etti. Her şeye rağmen kurumsal kültürü insanların mutluluğunu sağlayıcı ve verimli çalışmayı teşvik eden böyle bir kurumda çeşitli kademelerde 25 sene çalışmış olduğumdan kendimi şanslı kabul ediyorum. PETKİM’de bu kadar uzun süre çalışabildiğim için, karşılaştığım bütün Petkimliler gibi Allah’a şükürler ediyorum.

 

HASRET GİDERME

Türkiye’mizin en büyük şirketi TÜPRAŞ da emeklilerini her kuruluş yıldönümünde sosyal tesislerine davet ediyor. Şanına uygun bir şekilde ağırlıyor. Orada da aynı zamanda bir Tüpraş’lı olarak, Petkimliler buluşması gibi hasret giderme, coşku ve heyecanı paylaşıyorum.

Aradaki fark, TÜPRAŞ Kocaeli’de büyüyerek varlığını devam ettiriyor. Daveti bu dev şirket yapıyor ve lüks ortamda emeklilerini misafir ediyor. Sosyal psikolojiyi de bu ortam belirliyor. Program Tüpraşlı olmak duygusu ve gururunu artırıyor.

KENDİ İMKANLARIYLA ORGANİZE ETTİLER

Petkimliler buluşmasını ise Kocaeli’den izi silinmiş bir eski dev şirketin (PETKİM) mensupları tamamen kendi imkânlarıyla organize etmişlerdi. Eski sendikaları Petrol İş’in katkısıyla mütevazı bir ağırlama. Ortam daha samimi, daha içten fakat daha buruktu.

Bu zor işi başaran organizasyon komitesine ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler…

Gelecek sene, 2015’de, Petkim’in 50. Kuruluş Yıldönümünde, Petkimliler yine buluşmayı kararlaştırdı. Bu defa ulaşılamayanlara da ulaşılacak. Petkim’in ve Petrol-İş Sendikasının 50. Yılda daha büyük bir organizasyon için daha fazla destek vermesi bekleniyor.

Gelecek senenin hedefi, aynı sıcak duyguların yaşanacağı daha fazla sayıda katılım.

Petkimlilere de bu yakışır. Eminim ki 50. Yılda daha çok Petkimli, daha iyi şartlarda yine buluşacak.

 

06 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR