Cihan Hastanesi’nde bir başarılı ameliyat daha

Cihan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Müezzinoğlu, gebelik tedavisi gören Zeliha Kaplan isimli hastasına kapalı operasyon...

BÜYÜT

Cihan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Müezzinoğlu, gebelik tedavisi gören Zeliha Kaplan isimli hastasına kapalı operasyonla miyom alımı tedavisi uyguladı. Başarıyla gerçekleştirilen laparoskopik myomektomi de denilen miyom alımı hakkında bilgi veren Müezzinoğlu, “Gebelik tedavisi görmek üzere hastanemize başvuran Zeliha Kaplan’ın yumurtalıklarında, rahmin arka kısmına yerleşen ve gebeliği engelleyen miyomu almak için kapalı operasyonla miyom alımı uyguladık” dedi.


“İKİ GÜNDE TABURCU OLACAK”

Genellikle açık yapılan bu ameliyatı laparoskopik yöntemle ve başarıyla gerçekleştiren Op. Dr. Müezzinoğlu, “Açık ameliyata oranla ağrı, kanama, enfeksiyon ve fıtık riskini azaltarak hastaların iyileşme ve günlük yaşantıya dönme süresini hızlandırdığı için bu vakada laparoskopik myomektomiyi tercih ettik. Ameliyat gayet başarılı geçti. Hastamız iki gün gibi kısa bir sürede taburcu olacak. Üstelik açık ameliyattaki gibi büyük dikiş izleri de olmayacak” şeklinde konuştu.

 

“KÖTÜ HUYLU OLMADIKÇA ALINMASINA GEREK YOK”

Op. Dr. Müezzinoğlu, kadınların yüzde 25’inde, genellikle 35 yaş sonrasında ortaya çıktığını belirttiği miyomların çok büyüyüp diğer organlara zarar vermedikçe, fazla kanamaya yol açmadıkça ve kötü huylu tümör şüphesi uyandırmadıkça alınmasının gerekmediğini de ifade etti. Laparoskopik yöntemin her hekim tarafından uygulanamayacağının altını çizen Müezzinoğlu, “Bu ameliyatta kapalı yöntemi uygulayacak kadın doğum uzmanının ileri endoskopik cerrahi deneyiminin olması büyük önem taşıyor” dedi.

19 Şubat 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR