AKP’de sular durulmuyor Eryürek’ten, Civelek ve Alemdar’a ŞOK sözler!

AKP Derince eski İlçe Başkanı Mehmet Eryürek, il başkanı Mahmut Civelek ve Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar için çok sert ve ağır açıklamalarda b...

BÜYÜT

AKP Derince eski İlçe Başkanı Mehmet Eryürek, il başkanı Mahmut Civelek ve Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar için çok sert ve ağır açıklamalarda bulundu. Eryürek, iddialarını belgelerle de destekledi

AKP Derince eski İlçe Başkanı Mehmet Eryürek, yaptığı yazılı açıklamada, belgelerle il başkanı Mahmut Civelek’e yüklendi. Civelek’i sert bir dille eleştiren ve birçok olumsuzluğun ve ayrışmanın sorumlusu olarak gösteren Eryürek, Derince Belediye Meclisi’nde grup kararına uymadıkları gerekçesiyle disipline sevk edilen AKP’li meclis üyeleri: Okşin Beçet, Halit Aydın, Hüseyin Çepil ve eski meclis üyesi İhsan Çimen’i savundu. Grup kararı doğrultusunda denetim komisyonuna seçilen isimlerin, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar ve bazı meclis üyelerince ayrıca yapılan toplantıyla değiştirilerek, suç işlendiğini belirten Eryürek, bunu defalarca il başkanlığına bildirdiğini, bu yüzden de üzerinin çizildiğini söyledi.

BİR İL BAŞKANI BUNU NASIL SÖYLER?
İl başkanlığına gönderdiği dilekçeleri de yazılı açıklamasıyla birlikte basına servis eden Eryürek, Civelek’in, Okşin Beçet’e söylediği iddia olunan: “Belediye başkanı yer, içer. Siz bunu sorgulayamazsınız. Sizin işiniz belediye başkanını desteklemek.” sözlerini hatırlatarak: “Bir il başkanı nasıl böyle bir söz söyler. Söylemediyse bile nasıl tekzip etmez?” şeklinde konuştu. Eryürek, Civelek’in genel merkeze şirin görünmeye çalışarak, yanlış uygulamalar yaptığını da sözlerine ekleyerek, “Bu açıklamalarımdan sonra günah keçisi ilan edileceğimi biliyorum. Her şeye hazırım. Ben susan bir ilçe başkanı olmadım” dedi. İşte Mehmet Eryürek’in, “Kimse vazgeçilmez değildir” diyen il başkanı Civelek’e yönelik yaptığı o açıklama:

SONUÇ KOCA BİR HİÇ
“Derince’de gelişmeleri kendi lehlerine çevirmek, sorunu aslından uzaklaştırarak başka yerlere saptırmak çabalarını hayretle izliyoruz. Susmanın erdemli bir davranış olduğunu kabul ettirmek her şeyin üstünü örtmenin en taktiksel manevrasıdır. Merak edenlere belirteyim: Ulaşmadığım, sorunları anlatmadığım parti büyüğüm kalmamıştır. Genel merkeze kadar. Sonuç koca bir hiç. Peki, bizim Genel başkanımız ve Başbakan’ımızın sorunlar karşısındaki tavrı bu mudur? Hayır, asla.

YANLIŞLARINI ÖRTBAS ETTİNNİZ
Sayın Başbakan’ımızın üzerimizdeki sevgisini, saygısını ve hayranlığını bilmek ve nasılsa onun hatırına sesini keserler özgüveninde hareket etmek, o büyük insana yapılacak en büyük haksızlıktır. Siz o güzel insanın mirasını hoyratça sarf ediyorsunuz ve şimdi yani bu haberden sonra yine bizi günah keçisi yapmak gibi alçakça yollara tevessül edebileceksiniz. Gözlerinizi yumup görmezden geldiğiniz, sebebini ancak tahmin edebildiğimiz şekliyle her yanlışını örtbas ettiğiniz şahsiyetler yüzünden bu koskoca ve gönülden hizmet eden kardeşlerimizi derinden yaraladınız.

YAKIŞIKSIZ İŞLER YAPTINIZ
Çok yakışıksız işler yaptınız. Senelerdir hizmet eden arkadaşlarımızı yüksel edayla temayüllerde, delege seçimlerinde azarlayarak yabancı muamelesi yaparak siyasetten soğuttunuz. Bir sürü insanı bizzat il başkanlığına çağırarak istifa ettirdiniz, onlarca insanı Ankara’ya neler neler söyleyerek aday olarak götürdünüz ve tüm bunları bir hünermiş gibi yaptınız. Gençlik kolları kongrelerinde partiden yana değil, kendi egolarınızdan yana tavır takındınız. ‘Aldatan bizden değildir’ diyen yüce önderimiz ne güzel söylemiş. Şimdilerde yine bir aldatmanın içinde boğulup gidiyorsunuz.

SORUN VAR, BÜYÜYOR DEDİM
Belirlediğiniz günah keçileri üzerinden kendi haklılığınızı kabul ettirmek sarhoşluğu içerisinde ne güzel arz-ı endam eğliyorsunuz. Bilmeyenler sizin işaret ettiğiniz ve disiplin kuruluna sevk ettiğiniz insanları vatan haini zannediyorlardır. Oysa size; ‘sorun var, büyüyor’ diyen bir ilçe başkanı vardı değil mi? Dinlemediniz. Göz yumdunuz. Sebebini ancak tahmin edebildiğimiz şekliyle örtbas ettiniz. Peki, ne oldu? Sizinle kaç ay öncesinden üst üste gönderdiğim resmi, belgeli, sayısı, günü, kararı yazılı ve gereğinin yapılmasını istediğim yazışmayı gönderdim. Bir ilçe başkanı ancak bunları yapar ve ön görülü olur. ‘Sorun var sorun’ der.

DAHA NE YAPMASI LAZIM?
Bir belediye başkanı düşünün tam 3 ay üst üste grup toplantısına katılmamış, 7-8 meclis üyesini de toplantılara göndermemiş, kendi makamında ayrı grup toplantısı yapmış, grup kararıyla oluşan denetim komisyonunu değiştirmiş. Ya Allah aşkına daha ne yapsın. Ne yapmasını beklediniz bunca zaman? Ne oldu? Encümen seçiminde Ak Parti kaybetti. Sorumlu arayalım. Bulduk: 4 tane meclis üyesi. Öylemi? Sensin sorumlu çünkü sorumluluğunu yerine getirmedin.

NEDEN KORKTUNUZ?
İsmini bildirdiğim ve çatır çatır grup kararına uymayan, grup karar defterine imzalarla geçilmiş karara aykırı hareket eden ve ayrı önerge vererek başka bir denetim kurulu oluşturan meclis üyeleriyle alakalı ne yaptın? Belediye başkanıyla alakalı ne yaptın? Hangi disiplin mekanizmasını devreye soktun? Grup kararıyla denetim komisyonuna Okşin Beçet, İhsan Çimen ve Hikmet Karadeniz seçilmişti. Bunlar Ak Parti meclis üyesi değimliydi? Bu arkadaşlardan neden korkuldu? Hikmet Karadeniz kaldı da diğerleri neden yok edildi acaba?

GÖZ YUMUN, KAPATIN!
O belediye başkanı bilmiyor mu; geçen yıl seçilen encümende aynı sayıyla seçilmişti? Hüseyin Çepil’e ve diğerlerine grup kararına rağmen kaç oy çıkmıştı? Onlara gruptan oy vermeyenler yok muydu? Neden koşa koşa o gün il başkanlığına gitmedi? Onlar yapınca mubah öyle mi? Grup içindeki bu yumuşak taraf biliniyorken neden önlem alınmadı? Neden üyelerle ayrı ayrı görüşülmedi? Göz yumun, kapatın. Sonra iki muhalif parti yumuşak tarafınızı görsün bilsin ona göre hareket etsin ve bu sonuç ortaya çıksın, siz de ‘grup kararına uymayanları disipline verdik’ havasıyla kendi hatalarınızın faturasını başkalarına çıkarın.

HERKES GERÇEĞİ BİLSİN, UYANSIN
Bunları bilmeyenlerde sizin işaret ettiğiniz kişilere veryansın etsin. Yok, öyle şey. Şimdi ‘bu yazı elimize geçmemişti’ gibi laflar da edemeyeceksiniz. Özellikle yayınlıyorum. Bedelini bile bile yayınlıyorum. Herkes gerçeği bilsin diye yayınlıyorum. Ve kim doğru yapmadığımı iddia ederde bana laf ederse onu bu partinin düşmanı ilan ediyorum. Farkına varılsın. Uyanılsın ve artık bu sorunlar için hangi mekanizma devreye girecekse girsin. Baş olmak; ağabey olmayı, tarafsız olmayı, baba şefkatinde davranmayı ve bazen de kolu kırıp yen içinde bırakmakla kalmayıp kılıçla vurup kesecek cesarette olmayı gerektirir. Biz diğerlerinden hep bunu gördük.

BU TUZU SİZ KOKUTTUNUZ?
Bir meclis üyesi (A.Y) ben halen bu partinin ilçe başkanı iken tüm meclis üyeleriyle yaptığınız toplantıda size ‘biz grup toplantılarına gitmiyoruz. İlçe başkanını genel merkez istemiyor’ diyor ve siz de ses çıkarmıyorsanız ‘tuz kokmuş’ demektir ve bu tuzu siz kokuttunuz. Bu küstahlığı yapma cesaretini bir meclis üyesi nasıl bulur? İlçe başkanına sahip çıkmayan, ‘sen ne söylüyorsun meclis üyesi’ diyemeyen bir il başkanı olur mu? Parti içinde ayrı bir dünya oluşturdunuz. Her olumsuzluğun sebebi sizsiniz.

ŞİRİN GÖRÜNMEK İÇİN
Facebook bize göre sevinçlerimizi, sorunları, dünyadaki gelişmeleri takip edebildiğimiz bir sosyal paylaşım alanı. Bizim için böyle bir imkânın olması ne kadar kötü değil mi? Şu şeytan olmasaydı dostluk ve arkadaşlık (!) ilişkileri ile bir sürü bilinmesi gerekenler ne güzel örtülecekti. Korkmuyoruz ve Ak Parti’mizi senden çok ama çok seviyoruz; çünkü hiçbir şey beklemiyoruz. Çünkü sizin bu partiyi nereye götürmeye çalıştığınızı görüyoruz. Ve çünkü genel merkeze şirin görünmek adına bizi miksermiş gibi gösterip işinize gelmeyen gerçek sorunların görünmesini nasıl engellediğinizi çok iyi biliyoruz.

CİVELEK’E ONE MUNİTE
Bir il başkanı: ‘belediye başkanı yer, içer, siz karışamazsınız diyemez, demez. Başbakan’ımızın bu hassas konulardaki tavrını biz biliriz. Siz neden bilmiyorsunuz? Belediye başkanı asla tek başına hareket etmemeli. Yememeli, içmemeli. Bu söz nasıl söylenir? Söylenmediyse nasıl tekzip edilmez. Size tüm Ak Partililer adına; ‘one munite’ diyoruz. Bu belge sorunlar karşısında duyarsız kalan ve bizi siyaseten tüm Kocaeli’ye mahcup edenlere ithaf olunur. Her vicdanlı ve gerçek Ak Parti’li eminiz ki doğru ile yanlışı ayırt edebilme olgunluğuna artık sahiptir. Gönülden inanıyoruz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmamalı.

27 Nisan 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR