“Kandıra GİOSB, 3 yıllık gecikmeye maruz kaldı”

Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, “GİOSB projesi, maalesef 3 senelik bir gecikmeye maruz kaldı. Bazı çıkar grupları bizim hareket etmememiz içi...

BÜYÜT

Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, “GİOSB projesi, maalesef 3 senelik bir gecikmeye maruz kaldı. Bazı çıkar grupları bizim hareket etmememiz için her türlü yolu denediler. Hatta masum halkımızı dahi bize karşı kışkırttılar” dedi

Geçen yılın sonunda Kandıra ilçesine atanan ve atandığı andan itibaren Kandıra’nın kalkınması için yoğun çaba harcayan Kaymakam Oktay Erdoğan, Kandıra-GİOSB Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret edip, Bölge Müdürü Hamit Eroğlu’ndan projenin içeriği ve hangi aşamaya gelindiği konularında bilgi aldı.

ÇOK HİSSEDAR ÇIKIYOR
Kamulaştırma çalışmalarında gelinen son durumu harita üzerinden özetleyen Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, “Kandıra-GİOSB alanının bulunduğu bölgede maalesef yıllardır intikaller yapılmamış. Hatta Osmanlı zamanında vefat etmiş ama intikalleri yapılmamış kişiler var. Bu kişilerin bu gün için hissedarları çok fazla. Mesela 1000 m2 yere bakıyorsunuz 90 tane hissedar çıkıyor karşınıza. Bazı parsellerde hissedarlara 1,5 m2 yer düşüyor. Bu yüzden kamulaştırmada sıkıntılar yaşıyoruz.

KARŞILIKLI RIZA VE ANLAŞMA
Tabi bu durum Kandıra Tapu Müdürlüğü’nü de zorluyor. Buna rağmen rızaen alımlarla yaklaşık 5.000 hissedarın bulunduğu 200 hektarlık Kandıra-GİOSB alanının yarısını kamulaştırdık. Diğer yarısını da aynı şekilde kamulaştıracağız. Bu yöntemle yapılan alımlarda karşılıklı rıza ve anlaşma olduğundan vatandaşında arzu ettiği durum gerçekleşmiş oluyor. Kamulaştırmanın bitirilmesi halinde hemen altyapı için kazma vuracağız. Bölge halkının, gelecekte bölgeye sunacağımız altın yumurtlayan tavuğu görerek bize yardımcı olmasını bekliyoruz. Çünkü kamulaştırmanın uzaması yatırımcıyı tedirgin ediyor. Fabrika yapacak yatırımcı kalmadığı takdirde, vatandaşlar araziyi bedava verseler dahi üzerinde fabrika olmayan arazinin bölgeye ve ülkemize bir faydası olmaz, bizimde işimize yaramaz.” dedi.

3 YILLIK GECİKME
Ayrıca, Bölge Müdürü Eroğlu, “Bu projenin bir benzeri Türkiye’de hatta Avrupa’da yok. Yine Türkiye’de, kurulmadan % 100 doluluk oranına ulaşmış ilk OSB Kandıra-GİOSB’dur. Bu kadar ilkleri bünyesinde barındıran Kandıra-GİOSB projesi, maalesef 3 senelik bir gecikmeye maruz kaldı. Bazı çıkar grupları bizim hareket etmememiz için her türlü yolu denediler. Hatta masum halkımızı dahi bize karşı kışkırttılar. Yatırımcımızın moralini bozarak bölgeyi terk etmelerini sağlamayı ve Kandıralı halkımızın bu gün kendilerine layık görülen hayatı yaşamaya devam etmelerini arzu ettiler. Ancak halkımızla bizim aramızın açılmasını başaramadılar, başaramayacaklar. Çünkü bizde köylü halkımızın içinden geldik. Köylümüzün zarara uğramasını asla arzu etmeyiz. Kandıralı halkımıza layık görülen bu hayatı onlarla beraber yeneceğiz. Kamulaştırma sürecini tamamlamayı müteakip biz hemen kazmayı vurup önce alt yapı daha sonrada fabrikaları kurmayı planlıyoruz. Yeter ki bu çıkar grupları bize gölge etmesinler, başka ihsan istemiyoruz” dedi.

BÖLGE HALKI HAZIRLIK YAPMALI
Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, bir yandan Kandıra GİOSB’un bölge halkına sağlayacağı faydaları anlatırken, diğer yandan da bu faydalardan nasıl yararlanılacağından bahsetti. Eroğlu, “Bazı kişiler şahsi menfaatleri uğruna bölgenin geri kalmasına sebep oluyorlar. Halbuki Kandıra-GİOSB bugün kurulmuş ve fabrikalar çalışmış olsa, yıllık 850 Bin Ton tarımsal ve hayvansal hammadde ihtiyacının % 40’ına yakın kısmını bölgedeki çiftçilerden karşılanmayı planlanmaktadır. Bölge halkının bu hammaddeyi sağlamak için bu günden hazırlık yapması şarttır. Bu kadar fazla hammadde ihtiyacının sağlıklı bir şekilde sağlanması için bölgede 500-1000 hayvanlık çiftliklere ihtiyaç vardır. Bunun için kooperatif benzeri yapıların bir an önce kurulması ve bizim kamulaştırma yoluyla bölgeye akıttığımız paraların bu kooperatifler vasıtasıyla 500-1000 hayvanlık çiftliklerin işletmeye geçirilmesi ve buna benzer organizasyonların oluşturulması için bölge halkının bilinçlendirilmesi elzemdir.” dedi.

KAYMAKAM DA ÖNEMSİYOR
Kandıra Kaymakamı Oktay Erdoğan ise , “Kandıra GİOSB projesini bizde çok önemsiyoruz. Bu proje geciktikçe, proje ile beraber gelecek olan nimetlerde gecikmektedir. Bu durum ne halkımızın, nede yatırımcının menfaatine değildir. Ülkemizin ve bölgenin menfaati yatırımcının da halkımızın da bir noktada uzlaşmasından geçmektedir. Bunu başaramazsak, Kandıra ve ülkemiz kaybeder. Çiftçimizin ürettiği ürünleri heba etmeden değerlendirmek, ülke ekonomisine katkı sağlamasına zemin hazırlamak hepimizin görevidir. Ben Kandıra halkını sağduyulu olarak görüyorum. Burada da sağduyunun öne çıkarak konunun kısa sürede çözüleceğini ümit ediyorum.” dedi.

08 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR