Kronik yorgunluk dinlenmekle geçer mi?

Kronik yorgunluğa en çok kadınlar mı yoksa erkekler mi maruz kalıyor?Dinlenmekle yorgunluğunuz geçmiyorsa, sabahları uyanmakta zorlanıyorsanız, sebeps...

BÜYÜT

Kronik yorgunluğa en çok kadınlar mı yoksa erkekler mi maruz kalıyor?
Dinlenmekle yorgunluğunuz geçmiyorsa, sabahları uyanmakta zorlanıyorsanız, sebepsiz ağrılarınız varsa, halsizlik ve bitkinliğiniz de varsa kronik yorgunluk sendromu yaşıyorsunuz denebilir.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, kronik yorgunluğun tedavi edilmezse ileride ağır psikolojik sorunlara neden olabileceğini belirtiyor.

Peki Kronik yorgunluk nedir ve belirtileri nelerdir?
Kronik yorgunluk 3-6 ay devam eden veya uzun süreli istirahate rağmen geçmeyen iş, eğitim, sosyal ve kişisel aktivitelerde azalmaya sebep olan klinik olarak araştırılmış fakat fizyolojik sebep bulunamamış, sürekli veya tekrar eden ciddi yorgunluğa verilen addır.

Kronik yorgunluk sendromunun önemli bazı belirtileri
*Kısa süreli hafızada veya konsantrasyonda bozukluğu, dikkat azlığı
*Boğaz ağrısı
*Açıklanamayan kas ağrısı
*Şişlik ve kızarıklık olmadan gezici eklem ağrıları
*Her zamankinden farklı yeni bir tip, şekil ve ciddiyette baş ağrısı
*Uykudan dinlenmeden kalkma ve uyanmada zorluk
*Daha önce kişiyi rahatsız etmemesine rağmen, egzersiz sonrası 24 saatten fazla süren halsizlik
*Kişinin kendini enerjisi bitmiş hissetmesi bu nedenle en ufak hareket ile halsiz kalması

Mutsuzluk yorgunluğu ile kronik yorgunluğu arasındaki farklar nelerdir?
Yorgunluk insanları nerede ise % 60-70 oranında etkileyen ve kısa süreli devam edip kaybolan semptomlardır. Mutsuzluk ya da kısa süreli yorgunluklar genelde 1-2 haftada geçer. Özellikle spor yapma, psikoterapi ve vitamin takviyesi şikayetlerin geçmesine neden olabilir.
Kronik yorgunlukta ise süre 3-6 ayı bulur ve bazı kritik şikayetlerle devam eder. Özellikle Kronik yorgunlukta ciddi hastalık belirtisi olabilecek bulgular da kişi tarafından hissedilir. Bu nedenle uzun süreli ve genel hayatı etkileyecek düzeyde yorgunluk ile karşı karşıya isek kronik yorgunluktan şüphe etmeliyiz.

Kronik yorgunluğunun sebepleri nelerdir?
Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kronik yorgunluk sebepleri arasında virütik hastalıklar ilk sırada yer almaktadır. Şikayetler iyi çalışmayan bir immun sisteme bağlı olabilir diye düşünülmüş, bunun da bir virüs tarafından tetiklenebileceği ihtimali gündeme gelmiştir. Kronik yorgunluk şikayetlerinin başlaması ve ilerlemesi de bunu kanıtlamaktadır. Bunun dışında çevre kirliliği, psikolojik etmenler, allerjik etmenler, kas ve iskelet sistemindeki sorunlar ve en önemlisi yoğun stres, kronik yorgunluk sendromunu başlatan etkenler olabilmektedir.

Kronik yorgunluk hayatımızı nasıl etkiler? kronik yorgunluğa en çok kadınlar mı yoksa erkekler mi maruz kalıyor?
Kronik Yorgunluk Sendromu her iki cinsiyeti ve farklı sosyoekonomik düzeydekileri ırk ve etnik grupların hepsini etkiler. Özellikle depresyonla beraber seyretmesi nedeni ile kişilerin sosyal ve kültürel yaşamlarını ciddi oranda bozar. Kişilerin iş ve oluk yaşamlarında başarısızlığı götürür. Ayni zamanda ev yaşamında eşler ile ilişkilerde sorunların oluşmasına neden olur.
Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görüldüğü ve genç-orta yaşta daha sık rastlandığı bilinmektedir, şikayetlerin 5 yaşında bile başladığı görülmüştür.
İlk artış geç adolesanlık ve erken yetişkinlik döneminde ve ikincisi 60 yaş üzeri hastalarda görülür. Yapılan bazı çalışmalarda kronik yorgunluk sendromu olan hastaların yaşamları boyunca depresyon veya ankiyete bozukluğu tanılarını daha fazla aldıkları ve kronik yorgunluklu hastaların yarısından fazlasının bir yıl içinde tekrar halsizlik şikayeti ile başvurdukları belirlenmiştir. Bu nedenle fiziksel hastalıklardan bağımsız olarak psikiyatrik rahatsızlıklar ve bunun somatik yansımaları hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Kronik yorgunluk ilerde ne gibi rahatsızlıklara yol açar?
Kronik yorgunluk ilerlerse ciddi psikiyatrik sorunlarla beraber ilerlemeye başlar. Bu kişiler ağır depresyon ile tedavi almak zorunda kalabilmektedirler. Kişilerde beraberinde eklenen beslenme bozuklukları nedeni ile fizyolojik sorunlar da başlar.
Özellikle kansızlık, mide bağırsak sorunları sık karşılaştığımız sıkıntılardır.

Kronik yorgunluğu önlemek için neler yapılmalı?
Kronik yorgunluk dikkatli tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle kronik yorgunluk ayırıcı tanısı özenle konmalı ve hastalığın mekanizması göz ardı edilmeden tedavi planlanmalıdır.

Özellikle altta yatan sebep psikolojik ise antidepresanlar denenebilir. Son yıllarda yoga ve vitaminler de bu hastalıkta sıklıkla kullanılmış ancak hiçbirinde çok iyi sonuçlar alınamamıştır.

Kronik yorgunluğun tedavisi için, bozulmuş olan enerji metabolizmasını düzenlemek ve tekrar gerekli miktarda enerji üretimini sağlamak amacıyla geliştirilmiş sitrülin malat içeren, efervesan olduğu için kullanımı da çok kolay olan preparatlar son yıllarda tedavide kullanılmaya başlamış ve iyi sonuçlar vermektedir.

15 Şubat 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Tugce - Stimal tedavisi bir ay mi sürmeli daha fazla kullanmak birsey olur mu

Yanıtla . 0Beğen 15 Şubat 13:48
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR