Belediye yaptırmıştı, belediye yıktırdı

İzmit 42 Evler Sanayi Camisi’nin avlusuna İzmit Belediyesi tarafından yaptırılan çardağın etrafı dernek yöneticileri tarafından kapatılınca zabıtalar...

BÜYÜT

İzmit 42 Evler Sanayi Camisi’nin avlusuna İzmit Belediyesi tarafından yaptırılan çardağın etrafı dernek yöneticileri tarafından kapatılınca zabıtalar devreye girdi. Alınan kararla birlikte çardak etrafını çevreleyen beton bloklar belediye görevlileri tarafından yıkıldı.

İzmit 42 Evler Sanayi Camisi’nin avlusuna İzmit Belediyesi tarafından yaz döneminde çardak yaptırılmıştı. Yaz döneminde burada zaman geçiren cami cemaati, burayı kışın da kullanabilmek için çevresini kapatmak istedi. Namaz çıkışlarında cami cemaatinden toplanan bağışlarla malzemeler alındı ve çardağın çevresi tuğlalarla kapatıldı. Ancak buna belediye itiraz ederek alınan encümen kararı ile “kaçak” olarak değerlendirilen yapıyı dün zabıta ekiplerinin nezaretinde yıktırdı.

Doğan, bizi sor durumda bıraktı
Belediyenin uygulamasına tepki gösteren Eyüp Sultan Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zeki Ayvazoğlu, “Belediye Başkanı bize yardımcı olacağı yerde bizi zor durumda bıraktı. Nevzat Doğan bizimle görüşmüyor, bize randevu vermiyor. Buranın çevresi cemaatten toplanan paralarla yaptırıldı. Bunun gibi çardaklar her caminin avlusunda var. Kışın cemaat üşümesin diye yaptık biz bunu. Şimdi de encümen kararı ile bizim yaptığımız beton yapısı yıkılıyor” dedi.

Parası olan görmezden geliniyor
İzmit’te birçok yerde kaçak yapı olduğunu belirten Ayvazoğlu, “Parası olan fabrikaların kaçak yapıları her zaman görmezden geliniyor. Taa Saraybahçe Belediyesi döneminde alınan kaçak yapılara dair encümen kararları duruyor. Halen yürürlüğe konulmadı. Ancak bizim encümen kararı çıkalı 15 gün olmadan hemen uygulamaya geçildi. Belediye bu kadar işine sadıksa madem, o kaçak yapılar için de bir an önce çalışma başlatsın” şeklinde tepkisini idle getirdi.

Yasaya aykırı
Dernek başkanının ardından konuşan İzmit Belediyesi Kontrol Şefi Abdurrahman Özcan, “Burası kamelya şeklinde çevresi açık olmak üzere yaptırıldı. Ancak şimdi etrafını çevreleyen duvarlar yüzünden burası betonarme yapıya giriyor. Bu da imar yasasına aykırıdır. Yetkililerle görüşülmesine rağmen burası ısrarla yapıldı. Bize düşen de artık yıkım kararını uygulamaktır” dedi. Ardından kamelyanın etrafına yapılan beton bölümler belediye ekiplerince olaysız bir şekilde yıkıldı.

17 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR