Kentin tarihine ışık tutuluyor

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit’e bağlı Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan ve Sultan III. Selim’in sütkardeşi Kaptan-ı Derya Küçü...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit’e bağlı Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan ve Sultan III. Selim’in sütkardeşi Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldığı bilinen Hüseyin Paşa Camii’nin haziresini dolaştı. Kitabesi günümüze ulaşamadığından yapım tarihi ve mimarı bilinemeyen, ancak XVIII. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Hüseyin Paşa Camii, dikdörtgen planlı olup moloz taştan ve kagir. İbadet mekânının üzeri ise ahşap bir çatı ile örtülü.
 
ONARIM YAPILDI
II. Dünya Savaşı yıllarında bir süre askerlere tahsis edilmiş olan Hüseyin Paşa Camii, savaşın bitiminden sonra da halk tarafından onarılarak ibadete açıldı. III. derece arkeolojik sit alanında bulunan Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde, mevcutta 20 adet kabir bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan uygulama sırasında, 2 adet mezar kitabesi daha bulundu ve toplamda 22 adet kabrin bakım ve onarımı yapıldı.
 
TARİH VE KÜLTÜR
Mahalle sakinleriyle beraber, Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde yapılan çalışmayı yerinde inceleyen Başkan Karaosmanoğlu’na İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç ile Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel tarafından bilgi verildi. Başkan Karaosmanoğlu, “Büyükşehir olarak bu kentin tarihine ve kültürüne de sahip çıkıyoruz. Onarımını ve yeniden düzenlemesini yaptığımız çok sayıda eserle Kocaeli’nin tarihine ışık tutuyoruz” dedi.

11 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR