IŞİD'e militanlar İzmit limanlarından gitmiyor

IŞİD militanlarının yolcu gemileri ile Türkiye’ye geldiği ve bu yolculuğun en çok Kocaeli’nin üzerinde yapıldığı iddialarına Kocaeli Valiliği’nden ya...

IŞİD militanlarının yolcu gemileri ile Türkiye’ye geldiği ve bu yolculuğun en çok Kocaeli’nin üzerinde yapıldığı iddialarına Kocaeli Valiliği’nden yanıt geldi. Yapılan açıklamada, “Cihatçı militanlar yolcu gemileri ile Türkiye’ye gidiyor” şeklinde yapılan haberin gerçekle ilgisinin olmadığı belirtildi.

 

SADECE YÜK TAŞINIR

IŞİD militanlarının Irak ve Suriye’ye gitmek için yolcu gemileriyle en fazla İzmit’e geldiklerinin ifade edildiği açıklamada İzmit Limanı’nda, deniz yolu ile yolcu taşımacılığının hiçbir şekilde yapılmadığı ve limanda sadece yük taşımacılığının gerçekleştiğine dikkat çekildi.

 

YOLCU TAŞINAMAZ

Yük taşımacılığı sırasında gemilerde kaptan ve mürettebatın haricinde yolcu taşınmadığı, bunun deniz hukuku ve taşımacılık sistemi açısından mümkün olmadığına vurgu yapılırken, Tüm gemilerin güvenlik birimlerince kontrol edildiğinin dile getirildiği açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

DENETİMLER SÜRÜYOR

“Gümrüklü bölgelerde hiçbir şekilde denetimsiz ve izinsiz yolcu ve kişi geçişine izin verilmiyor. Basına yansıyan söz konusu haber ve iddialar gerçek dışı olup, İzmit Limanı’nın hukuki statüsü ve işlevi itibariyle böyle bir olayın gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu konu ile ilgili olarak güvenlik birimlerinin hassasiyeti en üst düzeydedir. Denetimler aralıksız sürdürülmektedir.”

 

TERÖR DİREKTÖRÜ AÇIKLADI

Konu hakkında açıklama yapan Interpol’ün Terörle Mücadele Direktörü Pierre Hilaire, yaptığı açıklamada, Teröristlerin savaş bölgesine ulaşmak için yeni yollar geliştirdiklerini ve yolcu gemilerini kullandıklarını söyledi ve İzmit Limanı’na işaret ederek, “Avrupa’dan giden cihatçıların çoğunlukla İzmit’e gittiğine dair kanıtlar var” demişti. İzmit’ten, IŞİD kontrolündeki Suriye’nin Rakka kentine ‘cihat’ için gidenler daha önce Newsweek tarafından da gündeme getirilmişti.

08 Kasım 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR