Amatörler kapatılmamalı aksine sayısı artırılmalı

Devletin gençlere ve vatandaşlarına sağlık için spor yaptırmasının gerekliliğine işaret eden Akar, Avrupa’dan kulüp sayısı konusunda örnekler verdi ve...

BÜYÜT

Devletin gençlere ve vatandaşlarına sağlık için spor yaptırmasının gerekliliğine işaret eden Akar, Avrupa’dan kulüp sayısı konusunda örnekler verdi ve Türkiye’nin çok çok gerilerde kaldığını ifade etti. Önerge aynen şöyle:

“Anayasamızda “Gençliğin Korunması” başlıklı 58’inci maddesinin ikinci fıkrasında, Devletin, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alacağı düzenlenirken; “Sporun geliştirilmesi ve tahkim” başlıklı 59’uncu maddesinde ise Devletin, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik edeceğini ve başarılı sporcuyu koruyacağını’’ hükme bağlamıştır”

 

KULÜPLER YASALARLA ÇERÇEVELİDİR

Ülkemizde spor, farklı branşlarda amatör ve profesyonel spor kulüpleri tarafından ilgili Federasyonlar aracılığıyla yürütülmektedir. Spor kulüpleri Dernekler Kanunu’na göre dernek şeklinde veya Türk Ticaret Kanunu’na uygun anonim şirket şeklinde kurulabilmektedir. Çok sayıda spor kulübü, gelişmişlik açısından birbirinden son derece farklı il ve ilçelerde faaliyet göstermeye çalışmaktadırlar.

 

SPOR KULÜPLERİNİN SAYISI ARTIRILMALIDIR

Ülkemizde Spor Genel Müdürlüğü 2014 verilerine göre 12.411 Amatör Spor Kulübü bulunurken, yaklaşık 2,5 milyon da Amatör lisanslı sporcu bulunmaktadır. Bu sporculara destek olması için bulunan antrenör sayısı da 150 bin civarındadır.  Rakamlarda göstermektedir ki ülkemizde 6 bin 430 kişiye bir spor kulübü düşmektedir. Avrupa ülkelerine baktığımızda, Fransa’da 165 bin kulüp bulunmakta, 333 kişiye bir spor kulübü düşmekte, 17 milyon nüfuslu Hollanda’da 36 bin kulübe düşen kişi sayısı da 417’dir.  Bu rakamlarda göstermektedir ki, ülkemiz de spor kulüplerinin sayıca arttırılması gerekmektedir. Ancak amatör spor kulüplerimiz kaynaklara erişim imkanı açısından eşit olmadıkları gibi, tesis, malzeme dahil bir çok eksiklikle de mücadele etmekte ve ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından son 10 yılda, futbol dahil tüm amatör spor kulüplerine sağlanan destek 40 milyon olup, maalesef bu yardımlar çok yetersiz kalmakta bir çok amatör spor kulübü de kapanmaktadır.

 

SPONSOR YASASINDA YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALIDIR

Özellikle geçmişte profesyonel lig de mücadele edip daha sonra amatör lig de mücadele eden şehir takımları reklam, TV ve spor gelirlerini de kaybetmesi ile ekonomik olarak çıkmaza girmekte ve Devlet tarafından da gerekli teşvik ve desteklerin de sağlanmaması ile ayakta kalmak için tek başlarına savaş vermektedir. Bu gibi sorunlarla yaşam savaşı veren Amatör Spor Kulüplerine, sponsorluk yasasında yapılacak düzenlemelerle spor federasyonları sponsor bulma konusunda özendirileceği gibi, federasyonların sponsorlardan elde edecekleri ayni ve nakdi yardımların sağlanması konusunda yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

 

MECLİS ARAŞTIRMASI İSTİYORUZ

12 yıldır iktidar da olan AKP hükümetinin 3 Kasım 2002 seçimleri beyannamesinde -Yeni bir spor politikası oluşturulacaktır ve spor hizmetleri ağırlıklı olarak yerel yönetimlere bırakılacaktır. Bu yerel yönetimlerin amatör ve profesyonel spor kulüplerine daha fazla kaynak ayırabilmeleri için gerekli yasal düzenlemeler yapılacaktır- denmesine rağmen bugüne kadar Amatör spor kulüplere kaynak ve destek amaçlı ciddi bir yasal düzenleme yapılmamıştır. Bu nedenlerle Amatör Spor Kulüplerinin yaşamış olduğu sorunların araştırılarak, gereken önlemlerin alınması ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz. 

21 Şubat 2015 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR