“Dilovası değil, rant ovası”

Çevre kirlikleriyle ilgili basın açıklaması yapan CHP Çevre ve Sağlık Komisyonu Diloavsı’na dikkat çekti. Fabrikaların yoğunluğunu belirten komisyon ü...

BÜYÜT

Çevre kirlikleriyle ilgili basın açıklaması yapan CHP Çevre ve Sağlık Komisyonu Diloavsı’na dikkat çekti. Fabrikaların yoğunluğunu belirten komisyon üyeleri net konuştu “Bu alan Dilovası değil, rant ovası’”

CHP Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri dün CHP İl binasında çevre sorunlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın başkanlık yaptığı toplantıda şu ifadelere yer verildi “40 yıl öncesine kadar halkın geçim kaynağının tarım olduğu, İstanbul'un sebze ve meyve ihtiyacının çoğunun bu beldeden karşılandığı bir belde olan Dilovası, Cumhuriyet sonrası sanayileşme ile birlikte fabrikaların rastgele kurulduğu bir yer haline gelmiştir. Dilovası sakinleri denizi ancak binaların en üst katlarından, uzaktan seyredebilmektedirler. Çünkü deniz kenarları fabrikalar, limanlar ve rıhtımlar tarafından işgal edilmiştir.

HAVA KİRLİLİĞİ HAD SAFHADA
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu 2008 yılında AB temsilcilerine Kocaeli'yi projelerimizle Avrupa kenti yaptık demişti. Ancak Kocaeli, ne yazık ki Avrupa Kenti olma ölçütlerine uymamaktadır. Hava kirliliği had safhadadır. Ancak bu durumu DOSB (Dilovası Organize Sanayi Bölgesi) yönetimi kabul etmemektedir. 2006 yılında TBMM Çevre Komisyonu'nun yaptığı araştırmalar neden bugüne kadar açıklanmadı? Bu çalışmalar neden Meclis'in tozlu raflarında kaldı? O yıldan bu yana OSB'lerle ilgili yasa ve yönetmelikler de sanayici lehine değiştirildi. Dilovası aynı zamanda kapanın elinde kaldığı ‘Rant Ovası’na’ dönüşmüştür.”

24 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR