Mecliste Posco Gerilimi

İl Genel Meclisin temmuz ayının oturumunda geçtiğimiz günlerde Posco firmasının davetlisi olarak giden gazeteciler yaşadıklarını anlatmak üzere katıld...

BÜYÜT

İl Genel Meclisin temmuz ayının oturumunda geçtiğimiz günlerde Posco firmasının davetlisi olarak giden gazeteciler yaşadıklarını anlatmak üzere katıldılar. Meclis toplantısında zaman zaman hararetli tartışmalar yaşanırken, AKP ve CHP arasında ortam oldukça gerildi.

İl Genel Meclis toplantısının temmuz ayının 3’ncü oturumu valilik 100.yıl toplantı salonunda yapıldı. Meclis toplantısına İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç başkanlık yaptı. Meclis oturumunda geçtiğimiz günlerde ilimizde fabrika kurmaya hazırlanan Posco’nun davetlisi olarak Güney Kore’ye giden gazeteciler konuk oldu. Meclis oturumunda zaman zaman gazeteciler ile CHP grubu arasında gerilim yaşanırken, zaman zaman da AKP- CHP arasında gerilim yaşandı.

İl Genel Meclis toplantısının gündemine eklenen Posco konusunda gördüklerini anlatmak üzere ilk olarak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz davet edildi. Yılmaz “Bizler oraya giderken bir mühendis olarak gitmedik. Bizler gördüklerimizi kaleme aldık, gereğini yetkililer tarafından yapılacaktır. İzmit kadar büyük bir alana tesislerini kurmuşlar. Bizim burada kurulacak olan fabrikada sadece haddeleme yapılacaktır. Orada kurulu bulunan 20 bacayı Dilovası’nda kurulu bulunan bir baca geçmektedir. Emisyon ölçümleri kentin her yerinde değerleri görülmektedir. Kore’de 20 yıl önce ki teknoloji kullanılırken burada günümüz teknolojisi kullanılacak. Otomotiv sektörü gibi temiz tutulmuştur. Oraya giderken ön yargıyla gittik. Herkes sorularını sordular cevaplarını aldılar. Doğruda bir araya gelinmelidir” dedi.

Bizim Kocaeli Genel Yayın Yönetmeni Güngör Aslan ise “Davete icabet ettik. Gidiş nedenimiz budur. Alikahya’da sanayinin kurulmasına karşıyım. Sanayinin yapımı için ayrılan alanlara bakmak gerekiyor. Sözün bittiği yerdir. Orada ki insanların hassasiyetini anlarsınız. Posco bizim gördüğümüz firmalardan daha düzgün ve daha duyarlı durumdadır. Alikahya’da sanayinin kurulmasını istemediğimi söylemek istiyorum” açıklamasında bulundu.

Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit “Keyifli ve eğlenceli bir gazi değildir. Yerel basın ortak bir kanıya varılmıştır. Gördüğümüz tabloya göre OSB’ye kurulmasında sakınca yoktur. Eleştiriler yapılıyor bizde eleştir de bulunuyoruz. Kentte çevre bilinci 1970 yılında biz başlattık. Arslanbey OSB kurulması yüreklerde yaradır. Posco’nun kurulması gündemdedir. O kurulmaz ise OSB’ye başka fabrika gelecektir. Burada sebze meyve yetişecek değildir. Sanayi gelecekse Posco gelsin diyorum. Bunu kendime inanarak söylüyorum. Posco’nun farklı felsefesi var. Yeşil ve temiz sloganı ile hareket etmektedirler. Fabrika içerisinde gezerken herhangi bir nefes alırken zorluk yaşamadık. Valilik binasında tadilat yapılıyor bakıyorsunuz heryer toz duman durumundadır. Burada soğuk haddeleme yapılacaktır. Buna ülkenin ihtiyacı vardır ithalattan kurtarılacaktır. Adamlar sektörün kirliliğe neden olduğunu kabul ediyorlar. Ancak burada o durumun olmayacağı söylendi. İstihdam önemli olmasına rağmen dışarıdan gelenler oldukça sorunlar azalmıyor. Karasu’da Posco’nun cevherlerle üretimi yapılması planlanıyor. Şahsen ikna oldum. Hundayn fabrikasının nasıl kurulduğunu çok iyi biliyorum. OSB’lerin nasıl kurulduğunu biliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kocaeli Gazetesi Haber Müdürü Bülent Ekinci “Ön yargılı olarak gittik. Alikahya’da yapılması gündeme geldiğinde temkinli yaklaştık. Bunda da ne kadar haklı olduğumuzu gördük. Körfez ilçesinde oturuyorum. Kentin en kirli yerlerinden biridir. Körfez ilçesinde yaşanan her sorunda kent genelinde etkilenmektedir. Muhalif olanlarda gelseydi. Bize suçlamalarda bulunuluyor. Posconun zarar vereceğine inanmıyorum. Biz hepimiz aynı taraftayız bunun unutulmaması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Eroğlu “Gönüllü olarak gitmedim. Israrlar sonrasında gitmek durumunda kaldım. Fabrikanın seyahati öncesinde yazı yazdım. Çevrecilere yönelik yazımda bu kadar tepki almadım. OSB’ye herhalde smit sarayı yapılmasını beklemiyorduk. İkinci yazım sanayi Bakanımız, Vali ve Büyükşehir Belediye başkanına yönelikti. Bu kişiler kefil olmuşlardır. Yöre halkı karşı çıkıyor ise yöneticilerin kendilerini sınması gerekiyor. Görünen o ki yazdıklarımız da gördüklerimi iyi anlatamamışız yada kimse okumamış. Yazdıklarımızı anlatmak dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Posco’nun benim sözcülüğüme ihtiyacı yoktur. Zaten biz belli çevreler tarafından sözcüymüşüz gibi davranılmaktadır. Olsa öyle bir şey yok. Sorular karşısında alınan cevaplar karşısında yazılar yazılmıştır. Şeytanın avukatı olmakla suçlandım. Sorular var ise onları cevaplandırmak burada daha doğru olacaktır” dedi.

SALONU TERK ETTİ
CHP’li Nurhan Atalay “Buraya Posco konusunda bilgilendirme yapılmıştı. Buranın elektrik ve ulaşım açısından önemli olduğu o dönem dile getirilmiştir. Doğu da elektrik vardır. Kocaeli dışında başka bir ilde kurulmaması daha doğrudur. Orada yaşayan halkta konuşabilmelidir” derken, Alikahya’da yaşayan meclis toplantısını izlemeye gelen Fatih Erdem ise kendisine söz verilmemesinden dolayı meclis salonunu ter etti. Meclis salonuna toplantıyı izlemesi için CHP Grup Başkan Vekili Ahmet Elmas tarafından alınmıştı. Salon içerisinde polis ekipleri herhangi bir duruma karşı gereken güvenlik önlemleri alırken, valilik dışında gereken önlemlerde alındı.

06 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR