Mağdurlar, Tüysüz kardeşleri boşuna bekledi

Güveni kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık ve müştekilerden izinsiz olarak katılım bankası gibi faaliyet gösterme suçları ile yargılanan Tüysüz...

Güveni kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık ve müştekilerden izinsiz olarak katılım bankası gibi faaliyet gösterme suçları ile yargılanan Tüysüzler Kuyumculuk’un sahiplerinin yargılandıkları davanın ilk duruşması, Kocaeli Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz olarak yargılanan Tüysüz kardeşler, mahkemeye gelmedi. Görülen davada, şikayetçi sayısının çok olması sebebiyle hepsinin ifadesi alınamadığından 18 Şubat tarihine ertelendi.

 

MAHKEMEYE SAYGISIZLIK

636 kişinin şikayetçi olarak bulunduğu davada müştekiler duruşma salonuna 30’lu gruplar halinde sırayla alındı. Duruşmanın başlangıcında müdafi tarafın avukatları mahkemenin durdurularak sanıkların ifadesinin alınması sonrasında davacı taraftan kişilerin belirli sayılar ile mahkemeye çağırılması talebi hakim tarafından reddedildi. Alınan ortak karar doğrultusunda savcı, duruşmanın devam etmesine ve kısa aralıklarla duruşma günleri verilerek müştekilerin belirlenen tarihlerde duruşmalara çağırılmasının isabetli olduğu kararını verdi.

 

YAKALAMA KARARI İSTEDİ

Duruşmada 11 müştekinin vekili olarak bulunan Av. Nazım Küçükosmanoğlu, “Sanıkların mahkemeye saygı göstererek duruşmaya gelmesini istedik, ancak müdafi taraf sanıkları mahkemeden kaçırmıştır. Sanıklar hakkında yakalama kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi ve talebi diğer müştekilerin avukatları tarafından da desteklendi.

 

“BUGÜN GİT YARIN GEL”

Geçtiğimiz 27 Haziran’da vatandaşların yatırdıkları para, altın ve dövizlerle ortadan kaybolan Tüysüz kardeşler için 636 kişi savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Sabah duruşmanın yapılacağı 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne akın eden davacılar, kimlik tespitinin ardından ifadelerini verdiler. Milyonlarca lira ile kaçtığı tahmin edilen Tüysüzlere para veren kişiler arasında hacca ve umreye gidecekler, evlenecekler, ev ve araba alanlar ile eğitimi için çalışan kişilerin olması dikkat çekti.

 

OLAYIN GEÇMİŞİ

26 Haziran tarihinde Sarraf Tüysüzler’in açılmamasının ardından yapılan şikâyetlerin sonucunda bir süre aranan Tüysüz kardeşler, 7 Temmuz’da emniyete gelerek teslim olmuş ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Daha sonra avukatları Gürkan Biçer tarafından yapılan itirazı değerlendiren üst mahkeme ise şahısların serbest bırakılmasına karar vermişti. Tüysüz kardeşlerin verdiği ifadelerinde, ellerinde senet olan herkese ödemelerin yapılacağını, ancak senet yerine kartvizitle ödeme isteyenlerin taleplerinin olumlu bulunmayacağı açıklamışlardı.

 

2 KİLO ALTIN KAPTIRDI

Kullandığı aracını değiştirmek için bankadan kredi çeken Yusuf Canpolat ifadesinde, “Çektiğim bu kredi ile 1867 gr altın aldım. Sonrasında Tüysüzlerin babaları intihar etti. Babasının ölümünden sonra paramı istemeye gittiğimde 172 bin TL tutarındaki paramın iki bin lirasını verip 170 bin lirasını yarın vereceklerini söylediler. Bugün yarın diyerek beni oyaladılar, zaten sonrasında da kaçtılar. Kendilerinden şikayetçiyim” dedi.

ESKİ ÇALIŞANINI DA DOLANDIRDILAR

Bir dönem Tüysüzler Kuyumculuk’ta çalıştığını belirten Melek Abacıoğlu da, “Tüysüzlerden sonra otomotiv sektöründe işe girdim. Sonrasında birikimlerimle 965 gr altın aldım. Bu altını Tüysüzler’e güvenerek Yüksel Tüysüz’e verdim. Kendisinden altınımı geri istediğimde 27 Haziran’da alabileceğimi söylediler. Bu 4 aylı süreçte rica minnetle 565 gramını geri alabildim. Kaçtıkları gün bana 400 gr borçları vardı. Alacaklı olduğum parayı bugün yarın diyerek beni oyalayıp vermediler” şeklinde ifade verdi.

 

İNTERNETTE KAYITLARI VAR

105 bin TL’yi altın hesabı olarak kendilerine verdiğini belirten Gökhan Göktürk, “Bu parayı Cengiz Tüysüz’e internet üzerinden gönderdim, kayıtları mevcuttur. Paramı geri istediğimde yarın gel diyerek haftalarca beni oyaladı” diye konuştu. Babalarından kalan mirası kardeşler olarak faiz işletmek için Tüysüzlere yatırdıklarını söyleyen Emine Doğan isimli mağdur da ifadesinde, “Babamdan miras kalan paranın yarısını onlara verdik ancak geri alamadık. 600 bin TL’yi yatırırken kısa vadeli olduğunu belirtmiştim ancak geri alamadım. Bu para ile inşaat yapacaktık o da yarım kaldı” cümlelerine yer verdi ve Tüysüzlerden paralarını geri alabildikleri takdirde şikayetlerini geri çekeceğini bildirdi.

 

HACCA GİDEMEYECEK

Babasından miras kalan parayı hacca gitmek için aldığını ve Tüysüzlere verdiğini belirten Sabriye Koç, “14 bin TL’mi aldılar. Ben parayı verip Euro almak istedim. Bana “Euro burada kalsın” dediler ben de kendilerine güvenip bıraktım. Bu parayı bana hacca gideceğim diye verdiler” şeklinde ifade verirken gözyaşlarına engel olamadı. Umreye gitmeden önce kolundaki 60 gramlık bileziği kendilerine verdiğini belirten Emine Şahin de Tüysüzlerden şikayetçi oldu.

 

BİR HAFTALIK BIRAKMIŞTI

19 bin 780 TL’lik altını bir hafta sonra almak için bıraktığını ifade eden Ahmet Ünlü, umre parasını kaptıran Sema Atar, 6 Ata altını Tüysüzler’e yatıran Emine Ünal, mağdurlardan Nurettin Dalman ve olay yüzünden eşi ile arasının bozulduğunu dile getiren N.E. Tüysüzlerden şikayetçi olduklarını söyledi. Hilal GÜDÜCÜ

19 Kasım 2014 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ayten - iyi, güzel ınsaat ev yapacakları yazmıssında ya senin hayali arsaya hayali inşaatların emeklilerden vs topladıkların neoldu neolcak bizide onlardan bilgilendir biraz yoksa ben atv shovda bilgilendircem neden yayınlamıyosun bu yorumlarımı

Yanıtla . 0Beğen 19 Kasım 16:21
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR