Bakan Fikri Işık istifa etti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu'nun başbakan olmasının ardından yeni kuracağı kabineyle ilgili şunları söyledi: "Yeni bir başbakan...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu'nun başbakan olmasının ardından yeni kuracağı kabineyle ilgili şunları söyledi: "Yeni bir başbakan geliyor. Mutlaka çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ona da imkan sağlamak için bizim bazı düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekiyordu. Ben bana yakışanı yaptım. Herşey yeni başbakanımızın takdirinde.”

61. Hükümetin son Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın sona ermesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Arınç, bir gazetecinin "Ahmet Davutoğlu'nun başbakan olmasının ardından yeni kurulacak kabinede görev alacak mısınız?” sorusu üzerine, 5 yıl Meclis Başkanlığı, 5 yıldan bu yana da Başbakan Yardımcısı olduğunu hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bu hükümette bulunduklarını anımsatan Arınç, şöyle konuştu: "Onun gidiyor olmasıyla aslında bizim de ona veda etmemiz lazım. Bu siyasi etik bakımından da doğrudur. Yeni bir başbakan geliyor. Yeni başbakan hükümetini teşkil edecektir. Mutlaka çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ona da imkan sağlamak için bizim bazı düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekiyordu. Ben bana yakışanı yaptım. Herşey yeni başbakanımızın takdirinde. Bugüne kadar çok iyi bakan arkadaşlarımızla çalıştık. Bundan sonra bütün bakan arkadaşlarımızın aynı hedefe mutlaka daha hızlı koşacaklarını düşünüyorum. Şahsımla ilgili takdiri hem bugünkü başbakanımız hem de yarın görevi devralacak başbakanımız en iyi şekilde takdir eder. Biz onlar için en doğrusunu söylemiş olduk. Umarım dikkate alacaklardır.”

"DOĞRU OLANI YAPTIK, USUL BÖYLEDİR”

Gazetecilerin aynı sorusu üzerine Arınç, konuşmasına şöyle devam etti: "Yorum serbest. Doğru olanı yaptık. Usul böyledir. Yeni Başbakanımız varsa yeni Başbakanımıza kendi ekibini, çalışabileceği en başarılı arkadaşları seçme hakkının verilmesidir. Bu hem bir önceki başbakanımız için sağolsun o bizi tercih etmiş ve 2009 Mayıs ayından bu yana Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirmişti. 3-4 senedir hükümet sözcülüğü yapıyorum.

Hem ona bir teşekkür hem de yeni başbakanımıza ‘rahat olun, çalışma arkadaşlarınızı rahatlıkla seçin biz size de teşekkür ediyoruz' dedik. Bu benim için güzel bir şey. Umarım güzel yorumlar yaparsınız.”

DAVUTOĞLU'NA JEST

Erdoğan "Başbakan" olarak son kez Bakanlar Kurulu'na Başkanlık ederken tüm Bakanlarına teşekkür ederek veda etti. Bakanların da Erdoğan'a teşekkür ettiği ve Davutoğlu'nun elini rahatlatmak için de, "Kabine çalışmalarında rahat olun, çalışma arkadaşlarınızı rahatça seçin" diyerek jest yaptıkları bildirildi.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "2015 seçimlerine kadar Davutoğlu kabinesinde yer alacak mısınız?" sorusu üzerine, "12'den vurdun. 5 yıl Meclis Başkanlığı yaptım 5,5 yıldan beri Başbakan Yardımcısıyım. Erdoğan ile beraber bulunduk ve onun gidiyor olması nedeniyle bizim de ona veda etmemiz lazım. Siyasi etik bakımından da doğru olan budur. Yeni bir başbakan geliyor çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ben bana yakışanı yaptım. Herşey yeni Başbakan'ın tekdirinde olacaktır. bugüne kadar iyi bakanlarla çalıştık bundan sonra da tüm bakanların hedefe koşacaklarını düşünüyorum. Bütün arkadaşların hedefe koşacaklarını düşünüyorum şahsım ile ilgili takdiri hem bugünkü hem de görevi alacak başbakan takdir ederler. Biz onlar için en doğrusunu söylemiş olduk" dedi.

26 Ağustos 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR