Alikahya’da yıkım gerginliği: 5 yaralı

Yıkım nedeniyle bölgede hareketli dakikalar yaşanırken 5 kişi ise çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelik oldu. İzmit Alikahya Merkez Mahallesi’nde...

Yıkım nedeniyle bölgede hareketli dakikalar yaşanırken 5 kişi ise çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelik oldu.

İzmit Alikahya Merkez Mahallesi’nde ruhsatsız olduğu iddia edilen 3 ev sabah saatlerinde belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkım nedeniyle belediye ekipleri sabah saat 04.00 sularında çevik kuvvet ekipleri eşliğinde Alikahya Merkez Mahallesi Yörükler mevkiine geldi. Uzun zamandan beridir imara açılmayan bölgede bulunan evlerden üçü belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Evlerini yıktırmak istemeyen ve komşularına destek vermek isteyen mahalleliye ise polisin tepkisi sert oldu. Çıkan olaylarda 5 kişi polis müdahalesi sonucu hastanelik oldu.


5 kişi yaralandı
Polis çıkan olaylarda biber gazı kullanırken yaralılar Hacer Keskin, Güleser Demir, Hamide Yıldız ve Mustafa Türkyılmaz yaralanarak çevre hastanelere kaldırıldı. Kendi tapuları olan Cemil Çiçek, Ramazan Altun ve Ramazan Bingöl’ün evini yıkmak üzere gece saat 04.00’da bölgeye gelen ekipler, burada mahallelinin tepkisiyle karşılaştı. İzmit Belediyesi yıkım ekipleri 3 hanenin de bir kısmını yıkarak kullanılamaz hale getirdi ve daha sonra polis ekipleriyle beraber mahalleden ayrıldı. Mahalleli evleri yıkılan komşularına sahip çıkarken, çıkan olaylarda yaralılar kaldırıldıkları hastanelerden taburcu edildi.


Madem yıkacaklar neden hizmet veriyorlar
Evi yıkılan vatandaşlardan sara hastası Ramazan Altun da bir süre sonra kriz geçirdi. Sara krizi geçiren Ramazan Altun İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Tapusu olduğu halde evi yıkılan Cemil Çiçek, “Buradaki tapulu arazime Aralık ayında ev yaptım.  Beni uyardılar ama tapulu arazime neden ev yapmayacağımı bana açıklamadılar. Burası benim kendi tapulu yerim. Madem evimi yıkacaklar, ne diye tapu veriyorlar? Dün de idari mahkemeye yıkımı durdurmak için başvuruda da bulundum” dedi.


Vatandaşı sindirip peşkeş çekecekler
Mahalle sakinlerinden Orhan Koç ise, “Elektrik, su ve doğalgazımızı veriyorlar. Ama imarımızı açmıyorlar. Her seçim günü gelip bize imar vereceğiz diyorlar. Hizmet getiriyorlar ama imar vermiyorlar. Tek amaç halkı sindirip, buradaki arazileri birilerine peşkeş çekmek” dedi. Polis müdahalesi sonucu hastaneye kaldırılan yaralılardan olan Mustafa Türkyılmaz ise polisin plastik mermi kullandığını ifade ederek, “Polis buraya ani baskın düzenledi. Karanlıkta hepimize plastik mermi sıktı. Yaralıların hepsi hastanelere kaldırıldı” dedi. Nuri AKÇAHARMAN

 

 

İZMİT BELEDİYESİ’NDEN ALİKAHYA’DAKİ YIKIM OLAYIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İzmit Belediyesi’nden, Alikahya Merkez Mahallesindeki kaçak yapıların yıkılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapıldı.

Belediyenin Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “kaçak ve imara aykırı yapı yapılması sorunu yalnızca İzmit Belediyesi’nin sorunu değildir. Kaçak yapılara izin verilmemesi ve yapılanların da yıkılması konusunda Belediyeler resmi sorumlu olmakla birlikte, başta tüm kamu kurumları olmak üzere medya kuruluşlarının da bu önemli konuya sorumluluk duygusuyla yaklaşmaları gerekmektedir.

 

KAÇAK YAPI İLE MÜCADELE BİR VATANDAŞLIK GÖREVİDİR

Zira kaçak yapı demek her herhangi bir doğal afette yıkılma ihtimali en fazla olan yapı demektir. Dolayısıyla bu mücadeleye destek vermek bir vatandaşlık görevidir. Durum böyleyken, orman arazisi olduğunu bile bile  “Tapulu Evi Yıktılar “Başlığı atmak ta, gündüz vakitlerde çok daha büyük gerginlikler çıkabileceğini bile bile “Sabahın Dördünde-Beşinde Baskın Yaptılar “Başlığı da kesinlikle hoş görülemez. Bu başlıklar olsa olsa spekülatif haberciliğe ve hukuk dışılığı meşru gösterme amacına hizmet eder.

 

ENCÜMEN KARARI

Yıkım kararlarının tamamı Belediye Encümendeki AK Partili ve CHP’li üyelerinin oy birliği ile alınan kararlardır. Dolayısıyla bu olaylar üzerinden siyasi sonuçlar çıkarmaya çalışmak biz, kamu görevlilerine de hukuk kurallarına uygun inşaat yapanlara da haksızlıktır”

  ger2.jpg

ger3.jpg

ger4.jpg

10 Mart 2015 Kocaeli- AsayişYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

zehra - Alikahya. Bu da Uçan Balon sevenler bir tanem ben sana bir de ben

Yanıtla . 0Beğen 10 Mart 13:43
01

YORUMCU - Belediyenin Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “kaçak ve imara aykırı yapı yapılması sorunu yalnızca İzmit Belediyesi’nin sorunu değildir. Kaçak yapılara izin verilmemesi ve yapılanların da yıkılması konusunda Belediyeler resmi sorumlu olmakla birlikte, başta tüm kamu kurumları olmak üzere medya kuruluşlarının da bu önemli konuya sorumluluk duygusuyla yaklaşmaları gerekmektedir.:)))

Bu açıklamayı yaparken Tavşantepe kirecocakları mevkiindeki kacak yapılara neden gözyumduğunuzu da acıklarmısınız gerçi bilen biliyor ama kamuoyuda öğrensin........siz vatandaşla dalga mı geçiyorsunuz SORUMLU BELEDİYECİLİK

Yanıtla . 0Beğen 10 Mart 13:43
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR