Emel Sayın, ben de şiddete maruz kaldım

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları tarafından düzenlenen “Değişen Toplum, Gelişen Kadın” konulu panele konuşmacı olarak katılan ünlü sanatçı Emel Sayın, ilk...

BÜYÜT

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları tarafından düzenlenen “Değişen Toplum, Gelişen Kadın” konulu panele konuşmacı olarak katılan ünlü sanatçı Emel Sayın, ilk kocasından yediği dayağı anlattı

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları tarafından, kadına yönelik şiddete dur demek amacıyla düzenlenen “Değişen Toplum, Gelişen Kadın” konulu panel, Sabancı Kültür Merkezi’nde yapıldı. Panele konuşmacı olarak katılan, sinema ve ses sanatçısı Emel Sayın, tüm güzelliği ve zarafetiyle panele katılanların adeta ilgi odağıydı. AKP’lilerin fotoğraf çektirmek için sıraya girdiği Emel Sayın, konuşması sırasında kadına şiddete bir dur demek gerektiğini belirterek, önerlerini sundu. Emel Sayın, şiddet gören kadınların utandıkları ve çekindikleri için başına gelenleri kimseye anlatmadığını ifade ederek, ilk kocasından kendisinin şiddet gördüğünü itiraf etti.
BİN 985 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
Programın açılış konuşmasını İzmit ilçe kadın kolları başkanı Aysel Demirtaş yaptı. Demirtaş, “Topluma hizmet etme arzusuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadına yönelik şiddeti sona erdirmek için başlatılan imza kampanyasına 10 bin imza ile destek verdik” dedi. Ardından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar hakkında sosyal hizmetler uzmanı Aynur Serbes tarafından katılımcılara bilgi verildi. Serbes, “Emniyet Genel Müdürlüğü, son 2 yılda ortalama 3 dakikada bir şiddet içerikli suçla karşılaşırken, bu olaylar sonucu toplam bin 985 kadın hayatını kaybetmiştir” dedi.
KIZINI DÖVMEYEN DİZİNİ DÖVER
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslıhan Polat ise şiddetin hep var olduğunu fakat kadınlar tarafından dile getirilmediğini belirerek, farkındalığın son günlerde arttığını kaydetti. Hükümetlerin ve hukukçuların ‘kadına şiddet’ konusuyla daha fazla ilgilenmesine bağlı olarak şiddet gören kadınların sorunlarını anlatabildiğini vurgulayan Polat, Türk toplumuna ait; ‘dayak cennetten çıkmadır’, ‘kızını dövmeyen dizini döver’, ‘kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin’ gibi sözlerin kadınlara şiddeti meşrulaştırdığını dile getirdi.
SÜTÜMÜ HELAL ETMEM DEMELİ
Panelin son konuşmacısı olarak kürsüye çıkan Emel Sayın, kadınların öncelikle konumlarını belirlemeleri ve kendilerine inanmaları gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Allah kadınları sadece erkeklere hizmet etsin diye yaratmadı. Biz kadınlar eşlerimizle el ele, aynı yolda ancak hayat arkadaşı olarak yürüyebiliriz. Şiddetin önlenmesi noktasında annelere çok iş düşüyor. Anneler erkek çocuklarını, ‘bak evladım, günün birinde kız kardeşine ya da eşine elini kaldırdığını duyarsam sana sütümü helal etmem’ diyerek yetiştirmesi gerekir. Kadınlar, maruz kaldıkları şiddeti utandığı veya korktuğu için kimseye anlatamıyor.
GÖZÜMÜ MORARTTI, GİZLEDİM
Ben de 1980'li yıllarda evli olduğum kişi tarafından şiddete maruz bırakıldım. İzmir'de bir restorandayız. Eşim bana 'kim o adam, sana niye bakıyor' dedi. Hemen oradan kalkmak istedim çünkü o anda ne olacağını tahmin ediyordum. Rezil olmamak için hemen kalktım, arabaya girdim. Yine üsteleyince haksızlık ettiğini, böyle bir şeyin olmadığını söyledim. 'Yeter, dayanamıyorum' dedim. Yumrukla gözüme vurdu, gözüm morardı. O zaman İzmir'de fuarda çalışıyorum, her gece binlerce izleyenim vardı. Makyaj örtmüyor, kapatmak için saçımı indiriyordum ama yine de kapanmıyordu. Bana soranlara yalan söyleyerek 'araba birden fren yapınca oldu' dedim. Onca yıl bunları sakladım.
MESLEK SAHİBİ OLSUNLAR
Çok yanlış olduğunu şimdi daha iyi biliyorum. Anlatmak, susmamak lazım. Benim yüz binlerce, belki milyonlarca sevenim olabilir ama aynı muamele bana da yapılabiliyor. Hiçbir şey fark etmiyor. Kız çocuklarının mutlaka iyi bir eğitimden geçirilmesi, meslek sahibi olmaları ve ayaklarının üzerinde durabilmeleri gerekiyor. Başıma geldiğinde eşimden ayrıldım. Aslında bu tür erkeklerden ayrılmak da problemdir. Ama ben bir şekilde bunu başardım. Çünkü ayaklarımın üstünde durabiliyordum, kimseye ihtiyacım yoktu. Kadınlar öncelikle kendi değerlerinin farkında olmalılar. Konuşmaların ardından ilçe kadın kolları başkanı Aysel Demirtaş, Emel Sayın'a tablo ve çiçek hediye etti.

09 Şubat 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR