Kaplan’dan kanun teklifi

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek (SGD) prim kesintisinin kaldırılmasıyla i...

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek (SGD) prim kesintisinin kaldırılmasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdi.

 

U PRİM EMEKLİLERE YÜK

Yoksulluk sınırının 3 bin 990 lira olduğunu gerekçe gösteren Milletvekili Kaplan, “Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu harcamaların toplam tutarı yoksulluk sınırını belirler. Daha emekli olmadığı halde memur, öğretmen ve daha birçok meslek mensubu bütçesini denk getirebilmek için ek iş yapmak zorunda kalıyor. İnsan onuruna yakışır bir biçimde hayatlarını sürdürmeleri için tekrar çalışma hayatına dönen emeklilerimizden kesilen yüksek orandaki Sosyal Güvenlik Destek prim kesintisi uzun yıllar çalıştıktan sonra hayatlarının ikinci baharını yaşayamayan emeklilerimize büyük bir yük olmaktadır” dedi.

 

EMEKLİLER ÇALIŞMAK ZORUNDA

Kaplan, şöyle devam etti: “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunundaki; emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek prim kesintisi yürürlüğe girdiğinde bu kanundan habersiz birçok emekli mağdur oldu. Türkiye’de 4 milyon emekli çalışmak zorunda. Bu yasa değişikliğiyle ortadan kalkacak olan yüzde 15’lik Sosyal Destek Prim kesintisi yüzbinlerce mağdur vatandaşımız rahatlatacaktır. Ancak, Anayasal bir hak olarak çalışma hakkı kanunla yasaklanamayacağından, tercih edilen iktisadi ve sosyal politikalara uygun olarak kanunlarla zorlaştırılabilir” dedi.

20 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR