Akar, Kirazpınar’a destek verdi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gebze Kirazpınar mahallesinde yaşayan vatandaşların bir süre önce eylem yaptıkları konut sorununu meclis gündemi...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gebze Kirazpınar mahallesinde yaşayan vatandaşların bir süre önce eylem yaptıkları konut sorununu meclis gündemine taşıdı.
Akar, vermiş olduğu soru önergesinde geçimlerini zor kazanan vatandaşlarımız için ödeme kolaylığı sağlanmasının Maliye Bakanlığı gündemine alınmasını talep ederken aksi durumda geleceğe yönelik ne tür yaptırımlarda bulunacaklarını sordu. Bununla birlikte Maliye Bakanlığı’nın Suriye’den gelen mültecilere ayırmış olduğu bütçenin de altını çizen Akar kendi vatandaşlarımıza aynı hassasiyetin neden gösterilmediğini de sordu.
Haydar Akar’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak cevaplandırması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu maddeler yer alıyor:

Gümüşhane İli Kürtün İlçesine bağlı Karaçukur Köyü’nde, 1989 yılında meydana gelen heyelanda evlerini kaybedip Kocaeli İli Gebze İlçesine bağlı Kirazpınar Mahallesine yerleşip buradaki taşocaklarında ancak geçimlerini sağlayacak kadar kazanan vatandaşlarımız, heyelan bölgesinde TOKİ’nin kendilerine 60 bin lira karşılığında satmak istediği evleri alma imkanı bulamadıkları için Kirazpınar Mahallesinde yaptıkları birer oda evde zor koşullarda yaşamaktadırlar. Ancak; Maliye Bakanlığı Milli Emlak Müdürlüğü, 57 dönüm hazine arazisi işgal edilerek üzerine ev yapıldığı gerekçesi ile 88 mağdur ailenin evine ecrimisil ihbarnamesi göndermek suretiyle hane başına 5 bin ile 30 bin lira arasında kira talep etmiştir.
Bu bağlamda;

1. Vatandaşlarımızın uzun yıllardır bu bölgede yaşadığı göz önüne alınınca, 23 yıllık kira bedelinin toplu bir şekilde ve 1 ay içerisinde istenmesi ve bu sürede ödeme yapılmazsa devletin zaten mağdur olan bu vatandaşlarımızdan bir de faiz talep edecek olması vatandaşlarımızın üzerinde baskı oluşturmaya ve cezalandırmaya yönelik bir tutum mudur? Bu vatandaşlarımızın ödeme yapamaması durumunda ne gibi yaptırımlar uygulanması planlanmaktadır?
2. Vatandaşlarımızdan toplu olarak talep edilen kira bedellerinin, vatandaşlarımızın ödeme durumlarına göre makul taksitlere bölünerek tahsil edilebilme kabiliyetinin arttırılması ve ödemelerin tamamlanmasından sonra evlere ait tapuların vatandaşlarımıza verilerek mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik bir düzenleme yapılmasının Bakanlığınız gündemine alınması söz konusu mudur?
3. Suriye’den gelen mültecilere yaklaşık 200 milyon dolar bir bütçe tahsis eden Bakanlığınız kendi mağdur vatandaşlarına neden aynı hassasiyeti göstermemektedir? Kirazpınar Mahallesine yaşamaya çalışan 88 aileden tahsil edilmesi planlanan toplam kira bedeli ne kadardır? Bu bedel, Suriye’den gelen mültecilere harcanan bir günlük tutar ile kıyaslandığında yüzde kaçını oluşturmaktadır?

17 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR