Sendika, Işıtan için YARGIYA gidiyor!

        Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, mezuniyet programında yaptığı konuşma sırasında Gezi eylemleri sırasında ölen isimleri anması nedeniyle kınama ceza...

 

 

 

 

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, mezuniyet programında yaptığı konuşma sırasında Gezi eylemleri sırasında ölen isimleri anması nedeniyle kınama cezası verilen ve okul birinciliği elinden alınan İzmit Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Işıtan Önder’e sahip çıktı. Sendika adına açıklama yapan Eğitim-Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, Önder’in birinciliğinin geri verilmesi için hukuki sürecin başladığını söyledi. Açıklamada Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, Mali Sekreter Abdullah Karalar, Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç ve sendika avukatı Necmiye Şahbaz yer aldı.

 

GEZİ DİRENİŞİ KORKU YARATTI

Okul birincisi olarak konuşma yapan Işıtan Önder’in, konuşmasında Berkin Elvan ve Ali İsmail Korkmaz’ı andığı gerekçesiyle okul birinciliğinin elinden alınıp, Önder’e okul yönetimi ve Valilik tarafından soruşturma açılmasının haksızlık olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Yılmaz, “Bu karar, Gezi Direnişi’nin iktidar cephesinde nasıl bir korku yarattığının göstergesidir” dedi. Önder’in hayatını kaybedenleri tamamen insani duygularla andığını belirten Yılmaz, okul birinciliğinin elinden alınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

O, TOPLUMUN SESİ OLMUŞTUR

Işıtan Önder’in konuşmasının kişisel bir konuşma olmadığını dile getiren Genel Sekreter Yılmaz, “O, AKP döneminde daha da artan baskılara, şiddete ve Başbakan’ın kullandığı nefret diline isyan edenlerin sesi olmuş, bu davranışı ile başta biz eğitim ve bilim emekçileri olmak üzere, tüm demokratik kamuoyunun takdirini kazanmıştır” dedi.

 

YARGI SÜRECİNİ BAŞLATIYORUZ

Işıtan Önder’in elinden alınan okul birinciliği için hukuki süreci başlatacaklarını ifade eden Genel Sekreter Sakine Esen Yılmaz, “Açıklamamıza avukatımız katıldı. Baba Mustafa Önder de katılacaktı ama işleri nedeniyle gelemedi” diye konuştu. Işıtan Önder’e verilen cezanın iptali için Kocaeli İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklarını ifade eden Yılmaz, Işıtan Önder ve ailesinin her zaman yanında olduklarını vurgulayarak, “Hukuki sürecin de takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

 

CEZASI ONANDI

Öte yandan yaptığı konuşma nedeniyle hakkında soruşturma açılan, yapılan değerlendirmelerin ardından isi kınama cezası verilerek okul birinciliği elinden alınan Işıtan Önder hakkında verilen kararın İl Disiplin Kurulu’nca da onaylandığı belirtildi. Ceza hakkında bundan sonra açılacak olan davanın sonucu merakla bekleniyor.

23 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR