Nezle ve grip birbirinden nasıl ayrılıyor?

Üst solunum yolları enfeksiyonlarındaki bu artış, yeniden grip aşısını gündeme getiriyor. Çoğu zaman grip ve nezlenin karışması da bu süreci daha da...

BÜYÜT

Üst solunum yolları enfeksiyonlarındaki bu artış, yeniden grip aşısını gündeme getiriyor. Çoğu zaman grip ve nezlenin karışması da bu süreci daha da zorlaştırıyor. VM Medical Park Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Korhan Asal ile sonbaharda yaşanan bu sağlık sorunlarıyla ilgili bilgiler veriyor.

 

Özellikle hayat kalitesini etkileyen ve çalışma verimini düşüren grip, yüksek ateşe bağlı halsizlik, kırgınlık, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüğün de eşlik etmesiyle birlikte ortaya çıkan bir durum olarak tanımlanır.  Nezle de ise bilinenin aksine yüksek ateş olmaz ve sadece burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma belki boğazda yanma/batma gibi belirtiler baş gösterir. Ayakta geçirilebileceği için iş kaybı gibi bir durum yaşanmaz. Ancak bu durum gripte pek mümkün olmaz. Çünkü rahatsızlık süresi içerisinde çok şiddetli eklem ve kas ağrıları yaşanır. Bu nedenle grip ve nezle arasında ciddi bir fark vardır.

Nezle ve gribe neden olan visrüsler doğal olarak tamamen farklıdır. Bu nedenle nezleden grip aşısıyla korunmak gibi bir durum sözkonusu değildir. Gripten ise grip aşısıyla yüksek derecede korunma sağlamak mümkündür.


Grip aşısının zamanlaması

Genellikle tam mevsim geçişinin yaşandığı Eylül - Ekim aylarını grip aşısı olmak için tavsiye ediyoruz. Ancak bu dönemde yaptıramayanlar için sonrasında da yaptıramazlar demiyoruz. Tabii ki sonrasında da aşıyı yaptırmak mümkündür. Önemli olan kış mevsimi başlamadan önce aşıyı yaptırmaktır.

Öyle bir realite yok aslında. Grip aşısı olunca hiç hasta olmayacağımız anlamına gelmiyor. Soğuk algınlığı yada nezle geçirebiliriz çünkü biraz önce bahsettiğim gibi hepsine neden olan virüsler, birbirinden farklı. Ayrıca gribe neden olan virüsler (Influenza) her sene kendilerini yenileyerek karşımıza çıkıyorlar.

Örneğin geçen kış gribe neden olan virüsler, bu kış değişerek farklı bir formatta karşımıza çıkabiliyor. Aşılar da hep bir önceki sene ortaya çıkmış olan virüslere göre hazırlandığı için farklılaşmış virüslere etkisi olmayabiliyor. Yine de durum böyle olsa da aşı olanlar, olmayanlara göre hastalığı daha hafif seyirde geçirebiliyorlar. Böyle bir avantaj sağlıyor yani. dolayısıyla 1 haftalık işgücü kaybı yerine 1 - 2 günlük işgücü kayıplarıyla hastalık ilaçlarla bertaraf edilebiliyor.


Antibiyotik kullanmak doğru mu?

Soğuk algınlığı ve gripte antibiyotik maalesef hiçbir anlam ifade etmiyor. Hastalarımız hemen her üst solunum yolu enfeksiyonunda antibiyotik kullanmaya başlıyorlar. Bunlar viral enfeksiyonlar olduğundan ve virüslere karşı antibiyotiğin hiçbir etkisi olmadığından dolayı aslında bir nevi boşa kullanılmış oluyor. Dolayısıyla bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi ile semptomatik ve destekleyici tedavilere yönelmek gerekiyor.

Ancak bazı durumlarda grip, vücudun bağışıklık sistemini çökerterek, özellikle kalp ve akciğer hastalıkları olan insanlarda akciğer enfeksiyonuna yada bakteriyel enfeksiyonlara da neden olabiliyor. Biz bu durumlara "süper enfeksiyon" adını veriyoruz.

Virüsler, bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve üstüne bakteriler gelip yerleşerek, enfeksiyon yaratıyor. Grip sonucunda en çok ölümle karşılaştığımız hastalar da bu grupta yer alıyor. Bu enfeksiyonun gerçekleşmesi de genelde yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf hastalarda görülüyor.


Grip veya nezleden nasıl korunuruz?

Soğuk algınlığı belki 1 - 2 gün izolasyonlarla hallolabilir ama gripten kurtulmak, 1 haftadan önce mümkün değildir. Bu nedenle hastaysanız başkalarına bulaştırmamak için maske kullanmanız çok önemlidir. Özellikle bu gibi durumlarda işyerine mutlaka maske ile gitmelisiniz. Bu tip virüslerin hava damlacıklarıyla bulaşan virüsler olması nedeniyle maske kullanımı, hastalığın bulaşmasını engellemek için etkili bir yöntemdir.

Grip olmamak için tedbir olarak ilaç kullanmak anlamlı değildir. Sık el yıkamak oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca öpüşmek gibi temaslardan da kaçınmak gerekmektedir. Ortamı sık sık havalandırmak da önemli hususlardandır tabii...

Grip hissedildiğinde doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü kendi kendinize kullanacağınız ilaçlar fayda etmeyebilir ve hasta çoğu zaman grip, soğuk algınlığı ya da nezleyi ayırt edemeyebilir.

Soğuk algınlığı veya nezlenin üzerine sinüzit ya da orta kulak iltihabı eklenebilir. Bu nedenle bir dahiliye ya da kulak burun boğaz uzmanına görünmekte fayda vardır. Bu durum özellikle ayırıcı tanı açısından faydalı olacaktır.

28 Eylül 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR