Zeytinoğlu: Tüm sektörlerde gerileme var

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından açıklanan ilimizdeki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı şubat ayında yüzde 70,4 oldu. Şubat ayı kapa...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından açıklanan ilimizdeki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı şubat ayında yüzde 70,4 oldu. Şubat ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre ve bir evvelki aya göre 0,2 puan azaldı.

 

“BELİRSİZLİK ETKİLEDİ”

Veriler hakkında bir değerlendirme yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’deki kapasite kullanım oranının genel imalat sanayine paralel bir şekilde düştüğünü dile getirdi. Firmalardan gelen bildirimlere göre şubat ayındaki kapasite kullanımının yüzde 70,4 olarak gerçekleştiğini dile getiren Zeytinoğlu, “Kapasitelerde bir önceki aya göre 0,2 puan azalış var. Firmaların yüzde 46’sı kapasitelerinin bir evvelki aya göre azaldığını bildirdi. Azalış nedenleri arasında iç ve dış piyasalardaki durgunluk ve belirsizliklere bağlı siparişlerdeki azalma gösterilmiştir” dedi.

 

BEKLENTİLER DE NEGATİF

Firma beklentileri hakkında da konuşan Başkan Zeytinoğlu, “Kurumların yüzde 17’si mart ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının artacağını, yüzde 68’i ise bu miktarın değişmeyeceğini ve yüzde 16’sı azalacağını bekliyor. İhracat yapan firmaların ise yüzde 14’ü de dış piyasa siparişlerinin artacağını, yüzde 60’ı sipariş miktarında bir değişme olmayacağını ve yüzde 26’sı azalacağını beklediklerini ifade ettiler. Bu beklentilere göre, özellikle dış piyasalardaki durgunluğun önümüzdeki aylarda da devam edeceğini söyleyebiliriz” dedi.

 

SEKTÖRLERDE AZALMA VAR

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye genelinin kapasite kullanım oranının da şubat ayında yüzde 73,5 ile bir önceki ayın 1,4 puan gerisinde kaldığının altını çizen, Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Bu oran geçen yıla göre 0,7 puan artış demek. Azalış ülke genelinde de yaşanmış. Ayrıca artış beklentilerin altında. Bu nedenle sektörel olarak baktığımızda hemen hemen tüm sektörlerin kapasitelerinin azaldığını görüyoruz” dedi.

24 Şubat 2016 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR