Kurtarma Timi görev başında

Kandıra ve Karamürsel sahillerinde görev yapan kurtarma timi 2005 yılından bu yana 2 bin 110 kişiyi boğulmaktan kurtardıKocaeli Büyükşehir Belediyesi’...

BÜYÜT

Kandıra ve Karamürsel sahillerinde görev yapan kurtarma timi 2005 yılından bu yana 2 bin 110 kişiyi boğulmaktan kurtardı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra ve Karamürsel sahillerinde görevlendirdiği Sahil Kurtarma Timi 2012 yılında 467 kişiyi hayata bağladı. Tim, 2005-2012 yılları arasında ise toplam 2 bin 110 kişiyi boğulmaktan kurtardı. Gönüllü ekiplerle birlikte sahillerde güvenliği sağlayan tim yaz boyunca 9 farklı bölgede kurtarma çalışmaları gerçekleştirdi.

9 BÖLGEDE HİZMET
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Kocaeli Sahilleri Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM) 2005 yılından bu yana Kandıra sahillerinde gönüllülerle birlikte cankurtaranlık hizmeti veriyor. 2 bölgede ve sadece hafta sonu başlatılan çalışma 2012 yılında 9 bölgeye (Cebeci, Kumcağız, Seyrek, Sarısu, Bağırganlı, Ereğli Defne, Ereğli Kadınlar Plajı, Karamürsel- Altınkemer) yayıldı.

GÖNÜLLÜ EKİPLERLE BİRLİKTE
Sahil Kurtarma Timi, Ulaşım Daire Başkanlığı, Ambulans Birimi, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Akut Kocaeli Şubesi, Deniz Yıldızları, MAGDER (Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği), Gönüllü İtfaiyeciler ve diğer gönüllülerin de desteğiyle sahillerde güvenlik ve tedbir elden bırakılmıyor. Kurtarma çalışmalarında; 6 adet Zodyak bot, 7 adet ambulans, bir adet dalgıç aracı, 4 adet arazi aracı, 4 adet jet-ski ve kurtarma aparatı, 25 adet su geçirmez telsiz, 2 adet otobüs, çok sayıda can simidi, şnorkel, palet, megafon, dürbün ve can yeleği kullanılıyor. KOSKEM ekibine bağlı timler, Karadeniz’in yüksek dalgaları ve hırçın yapısı ile mücadele etmek için her sabah yürüyüş ve kondisyon çalışmaları yapıyor.

3 BİN BROŞÜR DAĞITILDI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı görev yaptığı bölgelerde boğulma vakalarına ve deniz kazalarına karşı vatandaşları bilinçlendirmek için 3 bin adet broşür dağıttı. Bağırganlı, Kalıncak, Seyrek, Sarısu, Ömerağzı, Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı, Babalı-Dikili, Uzunkum, Cebeci, Karamürsel ve Ereğli bölgelerine denize girecek vatandaşlarımıza uyarıda bulunmak ve halkın kendi kendisine yardım etmesi için bu bölgelere 100 adet uyarı tabelası ve 100 adet can simidi ipleriyle beraber yerleştirildi.

DALGALI DENİZE DİKKAT
Özellikle dalgalı havalarda denizin dibinde rip akıntısı (kum göçmesi) ve kanal çukurlar oluşuyor. Rüzgârlı havalarda yüksek dalgalar açığa doğru bir rip akıntısı yaratırken bu durum ayakaltındaki kumun kaymasına hem de kıyıya doğru yüzerken geri dönüşlerin zorlaşmasına sebep oluyor. Bu da boğulma veya yaralanma gibi istenmeyen sonuçlara yol açıyor.

09 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR