CHP’den çöp fabrikasına tepki!

Projenin çekilmesini isteyen CHP’liler, konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.   Türkiye’nin en kirli havasına sahip bölgesi olarak nitelendirilen Di...

Projenin çekilmesini isteyen CHP’liler, konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

 

Türkiye’nin en kirli havasına sahip bölgesi olarak nitelendirilen Dilovası’nda, toplam 1 milyon 500 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan ikinci ‘Atık Bertaraf Tesisi Projesi’ne tepkiler büyüyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projeyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri ve örgüt üyeleri tesisin yapılması planlanan Köseler Köyü’ne giderek basın açıklaması düzenledi.

 

“KARAR GERİ ÇEKİLSİN”

Topluluk adına açıklamayı Büyükşehir Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz yaptı. Tesis planının geri çekilmesini isteyen Yılmaz, “Geri çekin ve yeniden incelemeye alın. Katılımcı görüşmelerle bu konuyu karara bağlayın. Böyle bir kararı sadece kendimiz adına değil, burada yaşayacak çocuklar adına alalım” ifadelerini kullandı.

 

AÇIKLAMAYA KATILANLAR

Düzenlenen basın açıklamasına CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva ve Büyükşehir Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, Dilovası İlçe Başkanı İrfan Ertürk, Gebze İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, Gebze Belediyesi Meclis üyeleri; Dilek Tan, Fahrettin Bostan, Osman Sudan Dilovası İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma İlitli, Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Belek, Dilovası Belediyesi Meclis Üyesi Ferdi Erdoğan, milletvekili aday adayı Ercan Dalkılıç ve partililer katıldı.

 

HÜSEYİN YILMAZ ELEŞTİRDİ

Bölgede 2004 yılından beri faaliyet gösteren Dilovası’na yaklaşık 2 km mesafede bulunan İZAYDAŞ Katı Atık Depolama Tesisi’nin ihtiyacı karşılamadığı gerekçesiyle çok daha büyük bir proje olarak sunulan Atık Bertaraf Tesisi ile Kocaeli’nin tüm katı atığını bertaraf edebileceği iddia edilmişti. Konuyla ilgili açılama yapan Büyükşehir Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, “Bu proje, AKP belediyesi ve hükümetinin insana ve çevreye ne kadar değer verdiğinin göstergesidir” dedi.

 

“PROJENİN ADI DEĞİŞTİRİLMİŞ”

Adı ‘Atık Bertaraf Tesisi’ olarak gösterilen projenin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ‘Katı Atık Bertaraf Tesisi’ olarak belirtildiğini söyleyen Yılmaz, “Bu isim altında kamuoyuna sunulan konu meclis gündemine getirilmiş ve CHP olarak bütün karşı çıkışlarımıza rağmen madde oy çokluğu ile kabul edilmiştir. 2016 yılında yapımına başlanması planlanan tesisin 2017 yılında bitirileceği ve ömrünün 30 yıl olacağı, işletilmesi sırasında toplamda 57 personelin istihdam edileceği de söylenmektedir” şeklinde konuştu.

 

“KAMUOYU KANDIRILIYOR”

Konu ile ilgili CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva da kamuoyunun kandırıldığını dile getirdi. Büyükşehir Meclisi’nde katı atık bertaraf tesis denilen çalışmanın projedeki adı atık bertaraf ve depolama tesis olarak değiştirildi. Demek ki, sadece katı atık değil kimyasal, tıbbi, sanayi ve zehirli atıklar burada depolanacak. Hukuken de çevre sağlığı açısından da suç işleniyor. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kararı yargıya götüreceğiz” dedi. Hilal GÜDÜCÜ

 

TESİSTE BERTARAFI YAPILACAK OLAN MADDELER

  • Katı atıklar
  • Asitlerin imalat ve kullanımından kaynaklanan atıklar
  • Boya, vernik, yapışkan, macun, mürekkep üretiminden kaynaklanan atıklar, fotoğraf endüstrisinden kaynaklanan atıklar
  • Enerji santrallerinin ve diğer yakma tesislerinden kaynaklanan atıklar
  • Metal ve plastiklerin işlenmesinden kaynaklanana atıklar
  • Yağ ve sıvı yakıt atıklar
  • Atık ambalaj ve filtre malzemeleri
  • Kimyasal atıklar
  • Tıbbi atıklar

16 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR