Ekmek yarından (Perşembe) itibaren 1 lira

Kocaeli’de geçen yıl kasım ayında 1 liradan satılan 250 gramlık ekmek yapılan zamla 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Kocaeli Valiliği de yaptığı...

Kocaeli’de geçen yıl kasım ayında 1 liradan satılan 250 gramlık ekmek yapılan zamla 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Kocaeli Valiliği de yaptığı incelemeler sonucunda zammı, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62’nci Maddesi’ne göre uygun görmedi.

 

KARAR ODAYA İLETİLDİ

Bunun üzerine Valilik, Kocaeli Ticaret Odası ile Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği üyelerinden komisyon oluşturularak zam konusu görüşüldü. Valiliğin itirazı komisyon tarafından ret edildi. Valilik bunun üzerine konuyu mahkemeye taşıdı. Kocaeli Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada yapılan şikayet haklı görülerek ekmeğin fiyatının yeniden 1 liraya çekilmesi kararı kabul edildi. Mahkemenin kararı Kocaeli Fırıncılar Odası’na tebliğ edildi.

 

SATIŞLAR DENETLENECEK

Kocaeli Valiliği konu hakkında yaptığı açıklamada ekmeğin kent genelinde yeniden 1 liradan satılacağını belirterek bu konuda gerekli kurumların denetim görevini yerine getireceğini ifade etti. Valilikten yapılan yazılı açıklamada kararın yürütülmesi ile ilgili olarak belediyelerin, Ticaret İl Müdürlüğü ve ilgili odaların yetkili olduğunun altını çizdi.

 

VALİLİK’TEN YAPILAN AÇIKLAMA

“Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulunun 15 Ekim 2015 tarih ve 102 sayılı ekmeğe zam kararı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 6 Kasım 2015 tarih 11 sayılı kararı ile onaylanmış ve 250 gram ekmek 1.25 TL'ye satılmaya başlanmıştır. Valiliğimizce bu karara 5362 sayılı yasanın 62. maddesine göre itiraz edilmiş, kurulan komisyon tarafından itirazımız ret edilmiştir.

 

DENETİM YETKİLİ KURUMLAR

Bunun üzerine konu valiliğimizce mahkemeye taşınmış ve mahkemenin kararı ile valiliğimiz haklı bulunarak, 250 gram ekmeğin 1 TL'den satılmasına kesin olarak karar verilmiştir. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 54/4 maddesine göre, bundan böyle Kocaeli il sınırları içerisinde 250 gram ekmeğin 1 TL'ye satılmasının ve bu kararın yürütülmesi ile ilgili olarak belediyeler, Ticaret İl Müdürlüğü ve ilgili odalarca uygulanması, denetlenmesi ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidirler.”

21 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

NEYZEN - Lütfen halkın ekmeği ile oynamayın.Milyonlarca insanın hakkını çalmayın.

Ulaşım zammıda sorgulansın.

Yığdığınız tüm mal,servet,para Fakir yoksul yetim hakkı Alın teri gasbı olup, HIRSIZLIK tır.

Yanıtla . 0Beğen 21 Eylül 17:21
01

İzmitli - EKMEKLERE KATKI MADDESİ KATILMASI YASAKLANMALI...İnsanlara sağlıklı doğal ekmek yedirilmeli..

Yanıtla . 0Beğen 21 Eylül 17:21
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR