"Organ bağışı hayat kurtarır"

Her organ bağışının bir hayat kurtardığını yaptıkları başarılı operasyonlarla bir kez daha kanıtlayan Kocaeli Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Ekibi,...

Her organ bağışının bir hayat kurtardığını yaptıkları başarılı operasyonlarla bir kez daha kanıtlayan Kocaeli Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Ekibi, gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler’de büyük jürinin değerlendirmesiyle yılın sağlıkçıları seçildi. Ekibin sorumlu isimleri olarak ödüle layık görülen Prof. Dr. Erkan Dervişoğlu ve Doç. Dr. Levend Özkan ile yaptığımız röportajda organ bağışı konusuna vatandaşların bilinçlendirilmesinin önemini bir kez daha vurgulayarak bağışlanan her organın bir hayat kurtardığını bir kez daha hatırlattılar. Organ naklinin bir ekip işi olduğunun altını çizen Dervişoğlu ve Özkan, bu ödülleri KOÜ Organ Nakli Merkezi Ekibi adına aldıklarını söyledi.

 

“EKİBİ KURARKEN ZORLANDIK”

KOÜ’de Organ Nakli Ekibi’ni nasıl oluşurdunuz?

Doç Dr. Levend Özkan:  Bir yerde böbrek nakli ekibi kurmanın ne kadar zor olduğunu gördük ve KOÜ’de bu ekibi kurarken de çok zorlandık. Eğitim aldığımız yerlerde hep kurulu olan ve işlerin tıkır tıkır işlediği yerlerde çalıştık. Birincisi ekip olmak çok zor bunu öğrendik. Tabi ki başlarda biraz emekleme ve tökezleme dönemlerimiz oldu. Ancak bunları aştık ve 2012 yılından bu yana çok iyi bir uyum yakaladık. O zamandan beri de her şey yolunda. Ekibin ana iki bölümü tabi ki cerrahi ve nefroloji. Nakli yapmak için bir cerrah gerekiyor. Ancak hastayı nakil öncesinde tanımlayan, takip eden, sadece nakil sırasında değil nakilden sonra da tüm hayatı boyunca takip eden kişi de nefroloji uzmanıdır.

 

“ÇOK YOL KAT ETTİK”

Görünürde iki kişi var ancak bu ikisi de kesinlikle yeterli olmuyor. Baktığımızda çok tecrübeli bir anestezist, deneyimli organ nakli koordinatörleri, kimsenin aklına gelmez ama radyoloji uzmanı, nükleer tıp, enfeksiyon hastalıkları birimi ve yoğun bakım bölümü organ nakli ekibinde yer alıyor. Eğer iyi bir organ nakli merkezi istiyorsanız, ekipte yer alan bu birimlerin hepsi birbirine uyumlu şekilde çalışmalı. Bizim de burada sistemi oturtmamız uzun zaman aldı ama şimdi her şey yolunda. 2010 yılında kurulmuş gözüksek de 2012 yılında aktif hizmet vermeye başladık. Bu kısa sürede çok yol kat ettik. Yeni olmamıza rağmen çok iyi çalışan bir merkeziz. Son yıllarda hakikaten çok iyi bir uyumumuz var.

 

“ORGAN NAKLİ EKİP İŞİ”

Prof. Dr. Erkan Dervişoğlu:  Levend Hocam çok iyi noktalara değindi. Özellikle cerrah, nefrolog ve diğer alanlardaki hekimlerin ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve hatta ameliyat anında bile bir takım olarak çalışması gerekir. Biz bunu hep vurgulamak istiyoruz. Çünkü hakikaten organ nakli bir kişinin, iki kişinin, beş kişinin yapabileceği bir iş değil. Sonuçta iki kişi daha ön plana çıkıyor olabilir ama ekip olmak ve ekipteki kişilerin aralarındaki iletişimin kuvvetli olması gerekir.

 

Nakil için başvuran hastalar ağırlıklı olarak Kocaeli’den mi geliyorlar yoksa çevre illerden mi?

Prof. Dr. Erkan Dervişoğlu:  Hastalarımızın birçoğu çevre illerden. Sakarya, Adapazarı, Hendek gibi yerlerden çok sayıda hastamız nakil için başvuruyor. Ancak Kocaeli’de bu oran düşük. Bunun sebeplerinden biri de sanıyorum ki Kocaeli’de kamu hastanelerinde çalışan hekimlerimizin hastalarını nakil için yeterli düzeyde yönlendirmiyor oluşu. Biz iyi bir ekibiz, işimizi seviyoruz ve başarılı sonuçlara imza atıyoruz. Daha fazla organ nakli yapmak istiyoruz. Bunun için de özelikle de Kocaeli’deki kamu hastanelerinin ve nefrologların bize daha çok hasta yönlendirmeleri gerekir. Kocaeli, organ nakli konusunda İstanbul’dan eksik değil. Hastaların buradan İstanbul’a gitmesinin hiçbir mantığı yok.

 

“İSTANBUL’DAN BİR FARKIMIZ YOK”

Doç. Dr. Levend Özkan:  Bu konuda çeşitli çalışmalar yapılıyor ancak pek çok hekim başka yerde eğitim aldıktan sonra buraya geliyor. Bu nedenle sanıyorum ki hekimlik unvanını aldıkları üniversitenin daha iyi olduğu düşüncesindeler. Ancak bizim buradaki ekibimizin de İstanbul’dan bir farkı yok. KOÜ Organ Nakli Ekibi’nin değeri de yıllar içerisinde anlaşılacaktır diye düşünüyorum.

 

Günümüzde ihtiyacın en fazla olduğu organ böbrek. Böbrek nakli hangi durumlarda gerekli oluyor ve süreç nasıl işliyor?

Prof. Dr. Erkan Dervişoğlu:  Böbreğin işlevini yitirdiği durumlarda nakil yapılması gereklidir. Sonuçta böbrek nakli olamayan hasta periton diyaliz ya da hemo – diyalize girmek zorunda kalıyor. Diyaliz seçenekleri hastayı iyileştirmeye yönelik değil, hastanın bununla yaşamasını gerektiren bir uygulama. Yani aslında diyalize giren her hastanın böbrek nakline ihtiyacı var demektir. Türkiye’de periton diyalizine de kattığımızda 70 bin böbrek nakli yapılması gereken hasta var ancak böbrek naklini ne yazık ki çok küçük bir kısmına yapma şansımız var.

 

Böbrek naklini bekleyen hastaların sayısı kaç şu an?

Hasta diyaliz aşamasına geldiğinde ‘Benim vericim yok’ diyor zaten direk. O noktada kadavra listesine almaya çalışıyoruz. Aslına bakarsanız kadavra listesinde olmak nakil bekleyen hasta için daha avantajlı. Çünkü belirli zaman aralıklarıyla hastaneye gelerek kontrollerden geçmeleri gerekiyor. Ama Türkiye’de kadavra listesinde olan hasta sayısı da 20 bin. Yani 70 bin böbrek hastasından ancak 20 bini listeye girebiliyor. Organ nakli zor ve meşakkatli bir iş. Ancak buna rağmen böbrek hastalarında en iyi seçenek.

 

“ORGAN NAKLİ ÖZENDİRİLMELİ”

Bu ekonomik açıdan da böyle. Hemo – diyaliz hastasının devlete maliyeti için 22 bin dolar, periton diyalizi hastasının devlete yıllık maliyeti 21 bin dolarken organ naklinin maliyeti ise bunlarla kıyaslanamayacak kadar küçük bir miktar. Yani organ naklinin özendirilmesi ve yaygınlaşması devlet için de çok önemli. Sonuçta sosyal sigorta sistemi hepimizin ödediği vergilerle, primlerle oluşturulan bir fon. Dolayısıyla organ naklinin yaygınlaşması lazım ancak ne yazık ki ülkemizde kadavra organ nakli sayısı gerçekten çok az.

Kişi organlarının kendisi öldükten sonra başkalarına hayat vermesini istiyorsa ne yapmalı?

Prof. Dr. Erkan Dervişoğlu:

İnsanlar eğer kendisi öldükten sonra organlarını bağışlamak istiyorsa; yakınlarıyla, çevresindekilerle bu isteğini paylaşmalı. Yani bunu vasiyet etmeli. Organlarını bağışladığına dair bağışçı kartını da taşıyabilir ancak bunun dışında çevresindekilere bunu vasiyet etmesi önemli. Birinin öldükten sonra organlarının toprakta yok olmasını istemesi ve sağlıklı organlarının ihtiyacı olan insanlara hayat vermesini arzulaması, bunu söylemesi bile güzel.

 

“İNSANLARIN GÜVENMESİ LAZIM”

Doç. Dr. Levend Özkan:  İnsanların bir de artık güvenmesi lazım. Böbrek nakli konusunda, organ bağışı konusunda bilgisi olması lazım. Çünkü organ bağışı konusunda kişi ne kadar açık fikirli olursa olsun, bağışlama anı gelene kadar eğer bu konuda bir şeyler okumadıysa veya öğrenmediyse o anda buna karar vermesi çok güç. Çünkü kişiye bir yakınının beyin ölümü gerçekleştiğinde organlarının bağışlanıp bağışlanmayacağı sorulduğunda bu konuda bir bilgisi yoksa onun için kolay bir karar değil yani o üzüntü haliyle doğru kararı veremeyebilir.

 

Organ bağışıyla ilgili hazırlanan kamu spotlarını yeterli buluyor musunuz?

Yeterli değil çünkü akılda kalıcı değiller. Bugüne kadar çok başarısız ve kesinlikle Türk halkına hitap etmeyen ve gerçek hayatı yansıtmayan kamu spotları yayınlandı ne yazık ki. Yani kamu spotlarını izleyen insanların akıllarında kalması için kırlarda el ele koşan insanları görmesine gerek yok. Çünkü bunun gerçek hayatla bir ilişkisi yok. Hayatlarını verici haberi için tetikte bekleyerek kalp, böbrek, karaciğer bekleyen insanların gerçekten zor durumda olan hayatlarını yansıtmıyor bu kamu spotları. Bu insanlar ölüyorlar. Ancak diğer yanda da bilgi yetersizlikleri nedeniyle, sağlıklı organların toprak olmasına izin veren insanlar var. Bunun açıkçası ben çok kabul edemiyorum.

 

“BAĞIŞ OLURSA MAFYA DA OLMAZ”

Organ nakli denildiğinde insanların aklında ilk olarak ne beliriyor?

Doç. Dr. Levend Özkan:  Ne yazık ki medyanın yanlış yansıtması ve kötü olan bir şeyin daha çok dikkat çekmesi sebebiyle organ mafyası gibi şeyler geliyor. Bu konularda çok yanlış bilgilerimiz var. Bizim görevimiz bu nedenle ilgili olarak çevremizdeki kişileri bilgilendirmek. Ancak kan da dahil olmak üzere hiçbir organımız parayla alınıp satılamaz. Ama insanların şunu anlaması lazım. Organ bağışında bulunan insanların listesi organ mafyasının eline geçirilip kimse kaçırılmıyor. İnsanların mafya, ölüm gibi korkuları sebebiyle organlarını bağışlamaması yalnızca bir bahanedir. Organ bağışı olsa bunları zaten hiç konuşmayacağız. Organa ihtiyaç olmazsa zaten organ mafyası da olmaz.


PROF. DR. ERKAN DERVİŞOĞLU KİMDİR?

1973 Trabzon doğumlu. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okudu. İç Hastalıkları ihtisasını da orada tamamladı. 2003 yılında KOÜ’ye gelerek nefroloji yandal eğitimini tamamladı. 2009 yılında yardımcı doçent, 2010 yılında doçent, 2015 yılında da profesör oldu. 2012 yılında kurulan KOÜ Organ Nakli Merkezi’nde de sorumlu yardımcı olarak görev yapmakta.


DOÇ DR. LEVEND ÖZKAN KİMDİR?

1974 İstanbul doğumlu. İstanbul’da Alan Lisesi’nden mezun oldu ve sonrasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim aldı. TUS’ta KOÜ’yü kazanarak burada üroloji ihtisası aldı ve üroloji uzmanı oldu. Uzmanlığı akabinde KOÜ’de böbrek Nakli Merkezi kurmakla görevlendirildi ve bu nedenle iki sene boyunca gerek Çapa Tıp Fakültesi’nde gerekse Amerika Birleşik Devletleri’nde böbrek nakli cerrahisi üzerine eğitimler aldı. 2012 yılından beri de Doçent olarak görev yapmakta. Röpotaj: Hilal GÜDÜCÜ

25 Ocak 2016 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR