Rektör Adayı Harmancı: Tayyip Bey yanıltıldı

Kocaeli Üniversitesi’nin 30 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Rektörlük seçimlerinde aday olan Prof. Dr. M. Esat Harmancı dün Antikkapı Restoran’da bas...

Kocaeli Üniversitesi’nin 30 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Rektörlük seçimlerinde aday olan Prof. Dr. M. Esat Harmancı dün Antikkapı Restoran’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Harmancı, seçim çalışmaları kapsamında hazırladığı projelerinin yer aldığı seçim kitapçığını ve kendi adına açtığı web sitesini kamuoyuna tanıttı.Rektör Adayı Prof.Dr. M. Esat Harmancı, “Cemaat cemiyet ve lobilerin desteğiyle aday değilim” ifadesine yer Verdi.

 

‘DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA’

Seçim kitapçığını basın mensuplarıyla paylaşan Esat Harmancı, dokuz aylık bir çalışma sonrası bu kitapçığı hazırladıklarını söyleyerek, “Bu kitapçığı titiz ve değerli bir çalışma ile üniversiteden arkadaşlarımızla birlikte hazırladık, çok değerli katkıları oldu. Bu kitapçıklardan bin adet bastırdık. Bunları bütün öğretim üyelerine dağıtacağım. Projelerimden haberdar olmaları için bu çalışmayı yaptım” ifadelerini kullandı.

 

‘KİMSENİN ADAYI DEĞİLİM’

Adaylığı hakkında konuşan Harmancı, “Spor olsun diye aday olmadım. Birileri istedi diye de aday değilim.  Öz kaynaklarımla aday oldum. Birikimlerimden yararlanarak yaptım her şeyi. Nasıl bir üniversite istendiğini araştırarak oluşurdum. Hiç bir şey spontane değil tamamen stratejik üründür. Cemaat cemiyet ve lobilerin desteğiyle aday değilim” dedi.

 

‘KORKU İMPARATORLUĞU VAR’

Korku imparatorluğunun hakim olduğunu ve bu korku imparatorluğunun yeni bir korkuyla değiştirilmeye çalıştığını belirten Esat Harmancı, “Akademi korkuyla savaşması gereken bir kurumdur. 16 yıldır Komsuoğlu, muhafazakar statükocu bir tavır sergiledi. Hala Türkiye’nin değiştiğini göremeyenler bazı kurumları kullanarak bir yerlere gelmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

 

‘ERDOĞAN YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİ’

Harmancı, Prof Dr Saadettin Hülagü’yü kastederek, “Burada da Tayyip Bey ne yazık ki yanıltıldı. Bu kenti bilmeyen, bu kenti tanımayan, bu kentle ilgili projesi olmayan, Kocaeli Üniversitesi’ni tanımayan Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, GATA’dan arkadaşını buraya rektör yapabilmek için Tayyip Bey’i yanlış bilgilendirdi. Bu yanlış bilgilendirme sonucunda Tayyip Bey, şu anda rektör adayı olan bir hocamızı ziyaret etti. Bir vefa ziyaretinde bulundu. Çünkü doktorluk-hastalık ilişkisi bağlamında Tayyip Bey ve kent yanlış bilgilendirildi, yanıltıldı. Bu bir algı yönetimi projesiydi. Benim tanıdığım Recep Tayyip Erdoğan, algı ile hareket etmez. Burada birikime, riyakata, ehliyete, özene, dinamizme, genç adaylara dikkat eder ve önem verir” ifadelerini kullandı.

 

İKİ YENİ ÜNİVERSİTE

İzmit’te Kocaeli Üniversitesi’nden bağımsız olarak iki yeni üniversite projesinden de bahseden Harmancı, “Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi ile Sosyal Bilimler Üniversitesi adında iki üniversitesi kuracağız. Bunlardan Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi’ni şehrin batısında, Sosyal Bilimler Üniversitesi’ni de şehre yayarak kuracağız. Ve yukarıda ayakları havada kalmış üniversiteyi şehirle buluşturacağız” şeklinde konuştu.

 

SOSYAL ALAN OLUŞTURULACAK

Anıtpark, Sekapark, Kartepe, Hereke ve Kerpe’de üniversitenin halkla buluşacağı kafe restoran olarak kullanabileceği sosyal donatılar yapacaklarını da söylen Rektör Adayı Harmancı, “Bir tanesi Anıtpark’ta konukevi, restoran ve kafe gibi olacak. Konservatuarın olduğu binayı yıkıp bu projemizi hayata geçireceğiz. Güzel Sanatlar ve Konservatuarı da Sekapark’a taşıyacağız” dedi.

 

İLK ÜÇÜ AÇIKLADI

Geçtiğimiz hafta ilk dört diye açıkladığı dört ismin üçe indiğini söyleyen Harmancı, “İki hafta önce yaptığım basın toplantısında dört adayın önde olacağını söylemiştik. Ancak son gelişmelere göre Ali Demirci, Başar Solak, Esat Harmancı ilk üçe girecek. Ulaşım konusunda da alternatif olmak üzere öğrenci ve personeli tren garından, Otogar ve Anıtpark’tan 50 kuruşa taşıyan ringler oluşturacağım” şeklinde konuştu.

 

‘GELENEKSİZ KENT’

Harmancı son olarak, “Ankara gündemi farklı, Kocaeli gündemi farklı. Kocaeli siyasi geleneğini, eğitim geleneğini, basın yayın geleneğini ne yazık ki oluşturamadı. Geleneksiz, sahipsiz bir kent var. Kent üniversiteyi tanımak istemiyor. Kocaeli siyasetinin üniversiteyle ilgisi yoktur” ifadelerine yer verdi. Berfu SOYSAL

14 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Asım - Yeni Ahilik Sitelerinde beraber yazı yazdığın edebiyatçı Paralelcilerin izahını sen ver. Sen kimi kandırdığını zannediyorsun?

Yanıtla . 0Beğen 14 Ekim 14:05
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR