Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tartışıldı;

Şeker, İSU ile suçladı, Akar, İZGAZ’la cevap verdiAKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker dün TBMM’de CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın salı günü m...

BÜYÜT

Şeker, İSU ile suçladı, Akar, İZGAZ’la cevap verdi

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker dün TBMM’de CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın salı günü meclis kürsüsünden Umutkent Konutları’yla ilgili konuşması üzerine söz alarak 5 dakika boyunca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetlerinden bahsetti

Kendi görev yaptığı süreç içerisinde yaşananlardan ve CHP’li yönetimlerin yaptıklarından bahseden Milletvekili Şeker şöyle konuştu; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlar, 2004 öncesi CHP’li kötü yönetim ve yapılan borçlar hakkında söz almış bulunmaktayım. CHP yönetiminde hizmet alamayan; fakat borç girdabına sokulan Kocaeli 2004 tarihinden itibaren Ak İcraatlar ile tanıştı. O günden bugüne geçen 9 yılda, toplam 8, 950 katrilyon (Milyar) gerçekleşen bütçenin yüzde 36’sını yani 3,4 katrilyon TL’sini yatırımlara harcadık.

“BOZUK SAAT BİLE GÜNDE 2 DEFA DOĞRUYU GÖSTERİR”
Salı günü CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Büyükşehir ile ilgili bazı iddialarda bulundu. Bir söz vardır, bozuk saat bile günde 2 defa doğruyu gösterir. Milletvekili Akar da bu konuşmasında iki doğruyu dile getirdi. İlk doğrusu Türkiye’nin en borçlu belediyesinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğunu söylemesidir. Ancak bu borcun Ak Parti döneminde değil de CHP döneminde yapıldığını unutmuş arkadaşımız. Bizim dönemimizde SSK ve stopaj dışında borç yapılmadığı gibi ayrıca CHP döneminden kalan borçlardan da 932,5 trilyon yani yaklaşık 1 katrilyon borç ödemesi yapıldı.

“İMF’NİN BORCU BİTTİ BUNLARIN BORCU BİTMEZ”
Buna rağmen hala bugün itibariyle CHP döneminden kalan borcun miktarını ve ne zaman yapıldığını hazine.gov.tr’den öğrenebilirsiniz. Şu anda CHP döneminden 5,851 katrilyon borcu mevcut. Bunu bizler 24’ncü dönem milletvekilleri olarak konuşuyoruz. Büyük bir ihtimalle bu çatı altında gelecekte 60’ncı dönem milletvekilleri de bu borcu konuşacaklar. Hatta meclisimizin en genç Milletvekili Muhammed Bilal Macit kardeşimiz bile 100 yaşına geldiğinde bu borcun bittiğini maalesef göremeyecek. 2 ay sonra Türkiye’nin İMF’ye borcu bitiyor; ama Kocaeli’nin borcu maalesef bitmiyor.

“KURA İLE DEĞİL,MÜRACAAT SIRASI İLE”
CHP’nin iddiası ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin şirketleri olan Kent Konut’la ilgiliydi. Kent Konut bugüne kadar sosyal konutlar, orta sınıf konutları ve lüks konutlar olmak üzere toplam 28 proje gerçekleştirmiş olup 6 bin 528 konutu teslim etmiştir. 2 bin 188 adet konutun inşaatı da devam etmektedir. Şu anda da toplam 11 projede 3 bin konutu kapsayan proje çalışmaları devam etmektedir. Sosyal konuta müracaat edenlerin konutları kura ile belirlenmekte diğer konutlar ise müracaat sırasına göre satılmaktadır. Söz konusu Umutkent Konutları sosyal konut olmadığı için kura ile değil, talep sırasına göre satışları yapılmıştır.

“7 BİN ÇALIŞANDAN 76’SI KONUT ALDI”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 7 binin üzerinde personel olup sosyal konut olmayan Umutkent Projesi’nden konut alanların sayısı 76’dır. Halk arasında söylenen bir söz vardır. Dervişin fikri ne ise zikri odur. CHP döneminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde onlarca yolsuzluk yapıldığı için şimdi de milletvekili arkadaşım aynı şeylerin yapıldığını zannediyor. 2004 öncesi CHP döneminde İSU’da zimmet, ihaleye fesat karıştırmak, evrakta sahtecilik ve görevi kötüye kullanmak sebebiyle 75 personele toplam 211 yıl yani 2 asırdan fazla ceza verildi. Bunlardan 32 kişinin toplam 61 yıllık cezası kesinleşmiş olup mahkumiyetleri devam etmektedir.

530 GÜN CEZA
CHP’nin millete anlatacağı hizmetleri ve söyleyecek sözleri olmadığı için aynı karalama ve iftira atma mantığıyla 2009 seçimlerinde de şahsım dahil olmak üzere aynı iftiralarda bulundular ve CHP il başkanı 530 gün ceza aldı.” İlyas Şeker’in konuşmasının ardından partisine ve adına sataşma olduğu gerekçesi ile CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar 2 dakika söz aldı. İlyas Şeker’in borçların AKP’nin değil, CHP’nin borçları olduğunu söylemesini gerekçe gösteren Haydar Akar sert bir konuşma yaptı.

“10 YILDA GELEN PARA ŞİMDİ 1 YILDA GELİYOR”
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar şöyle konuştu; “Şunu söylemek istiyorum 2004’ten önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Büyükşehir idi. İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne 10 yılda gelen para Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne 1 yılda gelen paraya eşitti. Bugün 2,1 katrilyon bütçesi olan bir Büyükşehir Belediyesi’nden bahsediyoruz. Ben geçen günkü konuşmamda sadece hazine borçlarından 5,4 katrilyon diye bahsetmiştim; ancak hazine dışındaki borçla birlikte bu rakam 11 katrilyon lira.

“İZGAZ’IN PARASINI HİÇ ETTİNİZ”
Şimdi konuşmacı arkadaşım diyor ki ‘Siz hiçbir şey yapmadınız.’ Ben size bu dar çerçevede yaptıklarımızı sayacağım. Bir, Yuvacık Barajı’nı yaptık. 87 milyon dolar borcu kaldı. Bugün satarsanız o borcu ödersiniz. 1 buçuk milyar dolar değerinde. Söz aldım, sağlıkla ilgili konuda söz aldım; ama Yuvacık Barajı’nı anlatacağım. İki, İZGAZ’ı yaptık. Doğalgazı yaptık 520 milyon dolara sattınız. İZGAZ ne biliyor musunuz? BOTAŞ’ı 1,162 milyar dolara ucuz sattık diyorsunuz. İZGAZ BOTAŞ’tan 200 milyon metreküp daha fazla doğalgaz tüketen bir kurumdu. Sattınız, parası ortada yok. Hiç ettiniz. İZAYDAŞ çöp öğütme tesislerini yaptık. Şimdi Türkiye’de eşi benzeri yok. Örnek gösteriyorsunuz.

“CAMİLERE KALORİFER DÖŞEDİK”
Marina yapıyorum marina. O da yok. Süleyman Demirel Kültür Merkezi yaptık. Otobüs terminali yaptık. Sebze ve meyve hali yaptık. Türkiye’de ilk defa buz pateni pisti yaptık. Outlet Center’ı yaptık. Türkiye’nin en büyük kapalı fuar alanını yaptık. Camilere kalorifer yaptık. Arıtma tesisi yaptık. Yuvam, İzmit, Arslanbey konutlarını yaptık. Hayal bile edemiyorsunuz siz şimdi bunları. Sizin hayal ettiklerini bir sonraki konuşmamda göstereceğim. Neyi ihale ettiniz, neyi yapamadınız bunları tek tek söyleyeceğim burada” dedi. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde Haydar Akar henüz sağlıkla ilgili söz almamıştı.

21 Şubat 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR