“Kamuoyundan çıkmazsam beni aday yapmasınlar”

AK Parti Körfez İlçe Başkanı ise görevinden ayrılarak belediye başkan aday adayı olan Engin Koyun kendinden emin konuştu, “Kamuoyu anketinden ve temay...

BÜYÜT


AK Parti Körfez İlçe Başkanı ise görevinden ayrılarak belediye başkan aday adayı olan Engin Koyun kendinden emin konuştu, “Kamuoyu anketinden ve temayülden ben çıkmazsam beni aday göstermeyin”.

İDDİALI BİR SÖYLEM
Körfez Belediye Başkan aday adayı olan eski ilçe başkanı Engin, Koyun Kocaeli Gazetesine verdiği röportajda, “Teşkilattan ve kamuoyundan ben çıkmasam beni aday yapmayın. Kamuoyunun istediği biri varsa onu yapın ben de destek olurum. Halka rağmen siyaset yapılmaz” dedi.
TEŞKİLATÇI BİRİYİM
Engin Koyun, aday adaylığının açıklandığı günü hatırlatarak, “Böyle bir aday açıklaması hiçbir yerde yaşanmadı ve yaşanamaz da. O gün gördüğüm ilgi beni çok mutlu etti. Yapılan hazırlıklar her ne kadar bana da sürpriz olduysa da çok duygusal anlar yaşanmasına vesile oldu.
Engin Koyun kimdir?
Engin Koyun 1970 Gümüşhane doğumlu ve işletme mezunu. İkinci üniversite olarak Kamu Yönetimi ve İktisadi Bilimler Fakültesi’ne okudu. Aktif siyasete AK Parti ile başladı. Koyun, 2003 yılına kadar ilçe başkan vekilliği, 2004’te ise 2 yıl belediye meclis üyeliği yaptı. İlçe kongresinde ilçe başkanlığına aday oldu. Koyun 3 dönemden beri AK Parti Körfez ilçe başkanlığı yapıyor. İktidar partisinde 3 dönemdir ilçe başkanlığı görevini yürütmenin rekor olduğunu bilen Koyun, aynı zamanda partisinin yüzde 34 olan oyunu yüzde 50’lere çıkarmış başarılı bir ilçe başkanı.
AK Parti’de aday gösterilmek zor bir meziyet midir?
Genel merkez çok profesyonel bir şekilde işleri yürütüyor. Partinin organları TÜBİTAK gibi çalışıyor. Aday belirlerken yanılma paylarını asgariye indiriyorlar. Aday adaylarını titizlikle değerlendirip en doğru adayı seçmeye çalışıyorlar.
KOCAELİ BİR MODELDİR
Türkiye’ye çok uyumlu bir yapı var. Kocaeli teşkilatlarında iyi bir bütünlük var. Müthiş bir kenetleme, saygı ve hürmet var. AK Parti ile birlikte Türkiye kazanıyor. 3-5 kahvede, dernekte oturmakla siyaset olmuyor. Halk, hal ve hareketlerini takip ediyor. Ona göre tercihini kullanıyor.
MUHALEFET GÜÇLÜ OLSUN
Körfez’de muhalefetin güçlü olmasını istiyorum. Ama Körfez’de öyle bir şey yok. Benim siyasetim bitmez, bitiremezler. Kocaeli siyaseti bizi tepeden tırnağa sever.
Hummalı bir seçim çalışması içerisine girdiniz. Bir gününüz nasıl geçiyor, neler yapıyorsunuz ?
11 aday adayımız var birbirinden kıymetli. 15 günden beri Körfez’de Belediye Başkan aday adayı çalışmaları yapıyorum. 10 bin kişinin üstünde esnaf, halk, sivil toplum örgütü ve dernek ziyaretlerinde el sıktım, göz göze temas ettim. Özellikle esnaf ziyaretlerinde Körfez’de elini sıkmadığımız az kişi kalmıştır. Sokak sokak bütün mahalleleri gezdim. Sabah 09.00’da evden çıkıp gece 23.00’a kadar bilfiil yapılması gerekenleri yapıyorum. Bir ayda 4 buçuk kilo verdim.
Bu yoğun mesai, eşiniz tarafından nasıl karşılanıyor?
Eşim de siyaseti biliyor, siyasetin içinde yer aldı ve ciddi destek veriyor. Eşim partinin kurucu kadın kollarında görev almıştı. Aslında en yakın destekçim diyebilirim. Biraz onları ihmal ediyoruz ama haklarını helal etsinler.
Seçmenin size karşı yaklaşımı nasıl?
Körfez’de AK Parti hakimiyetini görebiliyorum. Kimseden olumsuz bir tepki görmedim. Gittiğim her yerde hem hükümetimizin icraatlarını hem de yereldeki icraatları anlatıyorum. Körfez halkı beni iyi tanıdığından dolayı aday adaylığı sürecini anlatıyorum. Aday olursak aynı hızla devam edeceğiz.
Körfez sizin için ne ifade ediyor?
Körfez benim için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Körfez bana çok şey verdi. Körfez Liman kenti olmaya aday. Yaşanabilir bir kent olma özelliği taşıyor. En yakın dostlarım, ailem ve rahmetli anam da körfez de yatıyor. Körfez siyasi tecrübelerimizden çok şey bekliyor. Körfez halkına kazandıracağımız çok önemli şeyler var. Kendimizi Körfez’e adamaya hazırız. Partimin 23 bin üyesi var. Tamamına yakınını ismen tanıyorum. Bir yılda bin 150 düğün olmuş, 400’üne katılmışsam çok anlam ifade ediyor. Bizi Körfez bu hale getirdi.
YUNUS PEHLİVAN İLE KIRGINLIĞIMIZ YOK
Körfez Belediye Başkan aday adayı Engin Koyun, mevcut Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ile aralarında herhangi bir kırgınlığın ve küslüğün olmadığını ifade ederek, aday adayı olmadan öncede kendisiyle görüştüğünü söyledi
Aday adaylık konusunda Yunus Pehlivan ile istişare yaptınız mı?
Geçen dönem aday adayı olmadım. Yunus Bey’e destek vermek zorunda kaldık. Kendisinin de çok ciddi anlamda emekleri var. O yüzden kendisiyle nezaketen oturduk uzun uzun değerlendirme yaptık. Şartlar aday adayı olmamızı gerektiriyor. Kendisiyle en ufak dargınlık ve kırgınlık yok. Kendisi de hakkımda hayırlı olmasını diledi.
Aday olarak siz çıkarsanız diğer adaylar kolunuza girer mi? Ya da tam tersi bir durumda siz çıkan adayın peşinden gider misiniz?
Kim aday olursa olsun koluna girer birlikte yürürüm. 11 aday adayının ben aday olduğumda bana destek olacağına inanıyorum. 2004 yılında Yunus Pehlivan aday adayı olduğunda 10 tane arkadaşımız sahaya inip destek verdiler. Bu yarın öbür gün de böyle olur. Adaya destek verirler, vermezlerse yanlış olur.
Engin Koyun aday seçildiği takdirde Körfez’de yüzde kaç alır?
Körfez’de yüzde 50’nin üstüne çok rahat çıkacağıma inanıyorum. Müthiş bir kenetlenme olacağını düşünüyorum. Kocaeli benimki gibi bir aday adaylığı açıklaması olacağını düşünmüyorum. Bu AK Parti’de ki vefadır. Bana karşı vefa gösterdiler. Ben hiçbir ayrımcılık yapmadım. Seçmenin 4’te biri AK Parti’nin üyesi. Ailesinde memur olanlar partiye üye değil, bir de bunu düşünün. İnsanların yaşantısına siyasi düşüncesine saygılı olmak lazım. Körfez sosyal belediyecilik adına mutlu günler yaşayacak. Belediye başkanı olmak çok zordur. Aday olup seçildikten sonra ikinci seçimi kaybetmek başarısızlıktır. Körfez’e tecrübeli bir aday lazım.
Belediyecilikte kendinizi deneyimli görüyor musunuz?
Yunus Bey iki dönemdir belediye başkanı ama ben de en az onun kadar tecrübeliyimdir. Ankara bağlantılarımız çok iyi. Akşam derneklere gidiyorum 150-300 kişiyle karşılanıyoruz. İnsanlar bizi aday gibi karşılıyor. Olaylara hep “Biz” olarak baktım. Benim mevki makama ihtiyacım yok. Beklentilere cevap vermek lazım… Belediye Başkanı olmak çok zordur ancak seçildikten sonra seçimi kaybetmek çok farklı bir durumdadır. Bu o belediye başkanını beceriksizliğinden kaynaklanır. Benim aşa, işe, mevki ve makama ihtiyacım yok. Beni belediye başkanı olarak görmek isteyen Körfezliler için, bu ilçeye olan sadakatim için adayım.

14 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR