Körfez, dikey bahçelerle yeniden doğuyor

Sürdürülebilir mimarlığın bir parçası olan dikey bahçeler, kentleşmenin giderek artış gösterdiği günümüzde fazlaca ilgi görüyor. Bitkileri sıradanlık...

BÜYÜT

Sürdürülebilir mimarlığın bir parçası olan dikey bahçeler, kentleşmenin giderek artış gösterdiği günümüzde fazlaca ilgi görüyor. Bitkileri sıradanlıktan çıkaran bu sistem sayesinde yatayda az rastlanan yeşil alanlar dikeyde adeta bir sanat eseri gibi yükselmeye başlıyor. Her proje için çevresini en güzel şekilde tamamlayıcı ve eşsiz bir sanat eseri oluşturmayı ilke edinen Körfez Belediyesi, uygulamaya koyduğu bu proje ile Körfez’e yeniden hayat kazandıracak.


Körfez’in Çehresi Değişiyor

Çevre düzenlemesi, peyzaj ve yeşil alan çalışmalarıyla Körfez’e estetik bir kimlik kazandıran Körfez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kentin görsel açıdan şık bir görünüme kavuşması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Her geçen gün Körfez’deki yeşil alan miktarını artıran Körfez Belediyesi, günümüzde yoğunlaşan şehirleşme, nüfus artışları, beton yapıların, yolların artması birlikte baş gösteren beton yığınlarına yeşil savaş başlattı. Bu vizyon çerçevesinde, dikey bahçe uygulamaları, butik ve barok bahçeler, yeni ve yenilenen parklar, refüj ve kavşak düzenlemeleriyle Körfez’in çehresini değiştiren Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri bir taraftan Körfez’deki yeşil alan miktarını arttırırken diğer taraftan ilçe içerisindeki parklar, caddeler, kavşak ve refüjlerde peyzaj çalışmaları ve dikey bahçe uygulamalarıyla ilçe halkına görsel şölen sunuyor. Sadece parklarda ve boş alanlarda yeşillendirme yapmayan Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, aynı şekilde birçok ilçe Belediyesine örnek çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda çalışmalarına devam ekipler, Yarpaş ve Körpaş binası, Viyadük altı, Tütünçiftlik sahiline uygulanan dikey bahçe uygulamalarının ardından belediye ekipleri hiç zaman kaybetmeden Tütünçiftlik sahil yoluna da dikey bahçe uygulamasını gerçekleştirdi. Ayrıca, otomatik damlama sistemi ile de çiçekler ilk günkü gibi canlı kalıyor.


Körfez’e Yakışır Tüm Güzellikleri Halkımızla Buluşturacağız

İmalatını da kendi bünyesinde yapan Körfez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü kenti dikey bahçelerle donatmak için gece gündüz çalışıyor. Körfez’de yapılan her çalışmayı yakından takip eden Belediye Başkanı İsmail Baran dikey bahçelerin imalatını incelemek üzere Park ve Bahçeler Müdürlüğüne gitti. Yetkililerden gerekli bilgileri ve imalat süreci hakkında çeşitli bilgiler alan Başkan Baran çalışanlarla da bir süre sohbet etti. Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez’i görsel açıdan tüm güzelliklerle buluşturacaklarını ifade etti. Başkan Baran, “Boş duvar yüzeylerini yeşil dostu binalara dönüştürüyoruz. Bundan sonra da dikey yeşillendirmenin yaygınlaştırılması için çalışmalarımız devam edecek” dedi.

25 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR