Yeni devlet hastanesi için çalışmalar başladı

Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan ve Sağlık Bakanlığı’na devredilen Kocaeli Devlet Hastanesi yanındaki 5 dönümlük Orman İşletme Müdürlüğü’...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan ve Sağlık Bakanlığı’na devredilen Kocaeli Devlet Hastanesi yanındaki 5 dönümlük Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait lojmanlarda yıkım başladı. Yıkım sonrasında 200 yataklı yeni bir hastane binasının inşasına başlanacak

Büyükşehir Belediyesi’nin Kavakçılık’ta bulunan arsasını Orman İşletme Müdürlüğü’ne devretmesinin ardından Kocaeli Devlet Hastanesi yanında bulunan Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait 5 dönümlük arazinin satın alımı gerçekleşmişti. Büyükşehir Belediyesi satın aldığı araziyi Sağlık Bakanlığı’na devretti. Sağlık Bakanlığı devir işlemi sonrasında kolları sıvadı. İlgili arazide yer alan binaların yıkımına geçen günlerde başlandı.

ANLAŞMAZLIKLAR SONRASINDA YARIDA KALMIŞTI
Hatırlanacağı gibi Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yenileme çalışmaları ilk olarak deprem sonrasında gündeme gelmişti. Ancak aradan geçen yıllara rağmen Sağlık Bakanlığı, dönemin Orman Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşma sağlanamamasından dolayı proje askıda kalmıştı. Bakan Nihat Ergün, Vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ısrarları sonrasında projeyle ilgili eksikler tamamlandı ve çalışmalar başladı.

42 BİN METREKARELİK KAPALI ALAN
Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Orman İşletme’ye ait yaklaşık 5 dönümlük araziye 42 bin metrekare kapalı alanda bir ve iki odalı 200 yataklı, 30 yataklı yoğun bakım ünitesi olan modern bir hastane yapılacak. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bilgisinde ve kontrolünde devam eden çalışmalarda yeni ve modern binayı TOKİ inşa edecek. 35 milyona mal olması beklenen yeni binanın yapılması ile birlikte Orman İşletme lojmanları, İzmit İlçe Emniyet Müdürlüğü binası, eski hastane binası, yoğun bakım ünitesi, deprem sonrası yapılan 2 katlı çelik konstrüksiyon ameliyathanelerin bulunduğu bina yıkılacak.

YEŞİL ALAN VE 6 BİN ARAÇLIK OTOPARK
İlgili yıkımların ardından ortaya çıkacak olan yaklaşık 7 dönümlük boş araziye ise kent meydanı ve yeşil alan ile birlikte 6 bin araçlık otopark inşa edilecek. Öte yandan idari büroların ve polikliniklerin bulunduğu bina ile onkoloji ünitesi yıkılmayacak, hizmet vermeye devam edecek. Bu binalar ile yeni yapılacak hastane binası tüp geçişler vasıtasıyla birbirine bağlanacak. Olası bir deprem durumunda yeni devlet hastanesinin zarar görmemesi için çalışmalar “deprem izolatörü” sistemi ile yapılacak. Ameliyathaneleri, bekleme salonları, poliklinikleri, kan ve diyaliz ünitelerinin yanı sıra, tüm yeni teknolojilerle donatılacak olan Kocaeli Devlet Hastanesi’nin ihalesi en geç 6 ay içinde gerçekleştirilecek ve inşası ile beraber hastane 2 ila 3 yıl içinde de hizmete girecek.

36 DAİRELİ LOJMAN
Orman İşletmesi çalışanlarının ikamet ettiği ve lojman olarak kullandıkları binaların yıkımı ile ortaya çıkan mağduriyeti gidermek için Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kavakçılık Enstitüsü yakınlarında Orman İşletme Müdürlüğü’ne devrettiği arazi üzerinde yaptırdığı biri 2, ikisi 4 katlı 3 bloktan oluşan toplam 36 daireli lojmanlar yaptırdı. Müdürlük çalışanları ilgili lojmanlara taşındı. Enstitüsü yakınlarında bulunan lojmanlara geçen Orman İşletme çalışanlarının mağduriyetleri böylelikle giderilmiş oldu. İlgili yeni lojman inşaatları 3,5 milyon liraya mal oldu.

30 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR