Adliyeye sevk edilen 11 polis serbest bırakıldı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından usulsüz dinleme iddialarıyla gözaltına alınan aralarında şube müdürlerinin de bulunduğu 11 polis, sabah...

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından usulsüz dinleme iddialarıyla gözaltına alınan aralarında şube müdürlerinin de bulunduğu 11 polis, sabah saat 05.30 itibariyle tamamlanan işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 3 gün önce düzenlenen ilk operasyonda polislerin evlerinde ve iş yerlerinde aramalar yapılmış, bilgisayar ve dijital dokümanlara el konulmuştu. İkinci gün düzenlenen operasyonda ise Ali Öztürk, Özgür Nikbay, Yakup Olgun, Osman Dursun Aydın, Mehmet Emin Orhan, Mehmet Adil Tilaver, İsmail Yaman, Fatih Özdere, Fatih Akpınar, Ertuğrul Tüz ve Emin Safa Özergül gözaltına alınmıştı.

 

20 saatlik sorgu
8 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şube müdürleri ve polisler sorgulanmak üzere Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada tamamlanan işlemlerinin ardından polisler Kocaeli Adliyesi’ne sevk edildi. Yaklaşık 20 saattir Kocaeli Adliyesi’nde işlemleri devam eden polisler Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkemede alınan ifadelerinin ardından işlemler saat 05.30 itibariyle son buldu.


12 avukat savundu
Tamamlanan duruşmanın ardında gözaltındaki polislerin tamamı yeterli somut delil olmaması nedeniyle serbest bırakıldı. Polislerin serbest bırakılması sabaha kadar adliye önünde bekleyen yakınları tarafından sevinçle karşılandı. 12 avukat tarafından savunulan polisler adına açıklama yapan Avukat Hüseyin Bacacı, 11 polisin gözaltına alınmasıyla başlayan sürecin sabah saatleri itibari ile polislerin serbest bırakılması ile son bulduğunu söyledi.


Somut delil ve suç unsuru yok
Polislerin yeterli somut delil olmaması nedeniyle serbest bırakıldığını belirten Avukat Bacacı, “Aksi durumu beklemiyorduk zaten. Çünkü dosyada somut delil ve suç unsuru yoktu ama yine de korkularımız vardı. 3, 4 saat önceki görüşmemizde bu korkularımızı dile getirmiştik. Ama hukukun üstünlüğüne inanan, bağımsız yargı mensuplarının olduğunu bilmek mesleğimiz adına bize onur verdi” ifadelerini kullandı.


At izi it izine karıştı
Gözaltında bulunan ve serbest kalan Kocaeli eski İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay, trajikomik iftiralar nedeniyle gözaltına alındıklarını belirterek, “Bizim burada bulunmamızdaki en büyük sebep at izinin it izine karıştığı süreçten dolayı diye düşünüyorum. Bu süreç öyle bir süreç ki delilden sanığa giden insanların cezalandırıldığı, sanık bulup da daha sonra sanığın bir takım illegal muamelelerle suçlandırıldığı insanların ödüllendirildiği bir dönemdeyiz” dedi.

 

Hukuka uygun ve legal dinlemeler
Konuşmasına devam eden Nikbay, “Bu iftiraların temelinde illegal dinleme yatığımız şeklinde bir ifade var. Bizim yaptığımız dinlemelerin tamamı hukuka uygun ve legal dinlemelerdir. Bu dinlemeleri yapan insanlar nedense burada suçlu gibi gösterilip insanlara afişe ediliyor. Öte yandan ülkemize telekulak ifadesini sokan bir insan meslek hayatında bütün delilleriyle, illegal dinleme odalarıyla, sistemleri ile yakalanan ve bu çalışma neticesinde devletin en üst düzey ileri gelenlerini dinleyen meslektaşlarımızdan birisi bu ülkede bir ilimize Emniyet Müdürü olarak getiriliyor” dedi.

 

Yakınları ile adliyeden ayrıldılar
Nikbay, “Şu anda bizim sürecimiz böyle bir süreç 6-7 eylül olayları ile ülkemizi terörize eden insanların organizatörü pozisyonundaki KCK’lıları cezaevlerinden birer birer çıkartılıp onlara yönelik çalışma yapılan meslektaşlarımızın cezaevine tıkılmaya çalışıldığı bir süreçtir. Bana göre gözaltına alınmamızın sebebi burdur” şeklinde konuştu. Serbest bırakılan polis yakınları da aldıkları haberle sevinirken “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları atıldı. Daha sonra polisler yakınları ile birlikte adliye önünden uzaklaştı. Nuri AKÇAHARMAN

11 Kasım 2014 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR