Türk Metal’le MESS, 7 maddede anlaşmaya vardı

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yapılan toplu sözleşmede anlaşma sağlamaması üzerine uyumazlık tutanağı...

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yapılan toplu sözleşmede anlaşma sağlamaması üzerine uyumazlık tutanağı tutulmuştu. MESS’in talep etmesi üzerine taraflar İstanbul’da MESS’in merkezinde yeniden bir araya geldi.

 

Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, görüşme hakkında; evlenme, doğum, ölüm, askerlik, yemek ve vasıta yardımlarıyla yolluklar konusunda sosyal yardımları içeren 7 maddenin geçtiğini, bu maddelere yüzde 13,24 ile 24,26 oranında zam yapıldığını söyledi.

 

Açıklamasına devam eden Yıldız, “Uyuşmazlık konusu olan 35 maddemiz kaldı. Arabulucu atanmadan işveren temsilcinin sendikaları masaya çağırması ve görüşmeleri sürdürmesi sözleşmenin masada biteceğini gösteriyor. Bundan sonra da yapılacak çağrılara cevap verip masada sözleşmenin bitmesini istiyoruz” dedi.

 

Sözleşmenin ikinci yılı için henüz bir anlaşmaya varılamadı. MESS tarafından; çocuk yardımı, öğrenim yardımı ve ayakkabı parası için ilk yıl ortalama yüzde 10 oranında artış teklifi Türk Metal tarafından reddedildi. Ücret zammı, yakacak, bayram ve izin yardımları konusunda ise MESS yeni bir teklifte bulunmadı. Bu konulardaki uyuşmazlık devam ediyor.

21 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR