Bilişim Vadisi’nde 10 bin bilişim uzmanına ihtiyaç var

İmzalanan protokole göre 10 bin nitelikli elemanın yetişmesi için kurslar açılacak.   Gebze’de yapımı devam eden Bilişim Vadisi projesinde iş yerler...

İmzalanan protokole göre 10 bin nitelikli elemanın yetişmesi için kurslar açılacak.

 

Gebze’de yapımı devam eden Bilişim Vadisi projesinde iş yerlerinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokolün GTÜ Konferans Salonu’nda yapılan imza törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KOÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, İŞKUR Müdürü Ulvi Yılmaz ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ katıldı.

 

10 BİN NİTELİKLİ BİLİŞİM UZMANI

5 bin yazılım gelişim uzmanı, 3 bin sistem uzmanı, 750 ağ mimarisi uzmanı, 750 ERP çözümleri uzmanı, 500 kişi de BT ve ağ güvenlik uzmanına, toplamda ise 10 bin nitelikli bilişim uzmanına ihtiyaç olduğu belirtildi. İmzalanan bu protokol ile GTÜ ve KOÜ ihtiyaçların karşılanmasını sağlayacak. Protokol kapsamında ilk etapta 50 KOÜ, 50 GTÜ’nden toplamda 100 kişiye yönelik kurslar başlatılacak. Bu kurslar niteliğine göre 800 saate kadar çıkıp, 80 gün sürecek.

 

İHTİYAÇLARI İŞKUR KARŞILAYACAK

Kursların devamı esnasında kursiyerlerin 20 TL’lik cep harçlığı, iş kazası, meslek hastalığı ve GSS ile eğitimin ücreti ve temrin malzemeleri İŞKUR tarafından karşılanacak. Nitelikli kapsamda belirtilen bilişim meslekleri eğitiminde en fazla 35 yaşa sahip olması, Üniversitelerin ilgili bilişim bölümlerinde lisans ve ön lisans mezunu olması veya diğer benzeri sayısal alanlardan mezun olması şartı aranıyor.

 

KOÜ VE GTÜ’YE BÜYÜK SORUMLULUK

İmza töreninde konuşan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Yaşam biçimine uygun insanların yetiştirilmesi çok önemli. Gebze’nin vizyonu ülke geleceği ve dünyadaki yeri, internette dijital çağda ön plana çıkacak yatırımlar ile belirleniyor. GTÜ olarak bunun parçası olmak gurur verici. Eksik nitelikli elemanını yetiştirmek GTÜ ve KOÜ’ye büyük sorumluluklar yüklüyor” ifadelerini kullandı.

 

BAKAN IŞIK’A TEŞEKKÜR

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da konuşmasında, “Bu projenin fikir ve imarını gerçekleştiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikir Işık’a teşekkür ediyorum. İnsan kaynağına yatırımını amaçlayan öncü bir yatırım. Bu yatırımın Kocaeli’de olması bizi ayrıca sevindiriyor. Ortaya koyulan hedef için emeği geçenlere teşekkür ederim. Ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

“BU BİR ÇARPIKLIKTIR”

Nitelikli insanın önemine değinen Bilil, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri ışık ise, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Kalkınmanın temelinde nitelikli insan var. Bilişim uzmanlarına önümüzdeki çağda büyük ihtiyaç duyulacak. Üniversite mezunu olup da işsiz sayısının çok olması bir çarpıklıktır” dedi.

 

YEMEK VE ULAŞIMI ÜCRETSİZ

Bakan Işık, sözlerini şöyle tamamladı: “Geleceğin teknolojilerinde, dijital teknoloji olmazsa olmazımız. Binlerce nitelikli insan kaynağına ihtiyaç var. Üniversite mezunu demek yetmiyor. Donanıma ihtiyaç duyan gençleri buluşturuyoruz. Bilişim Vadisi’nde çalışabilecek donanımlı gençlerimize alacakları eğitimlerde ulaşımı ücretsiz yapıp, günlük bir öğününü karşılıyoruz. İlk etapta 200 kişi ile başlayacak olan bu eğitimler başarı getirdiği takdirde revizyona giderek sayıların artmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Buket SEZER

09 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR