“Kızılhaç’a karşı Kızılay’ın hilali dünyada bizi gururlandırıyor”

Birlikte Daha GüçlüyüzKızılay Çayırova Şubesi siyasi partilerin ilçe başkanlarıyla bir araya geldi. Oldukça verimli geçen toplantıda Kızılay Çayırova...

BÜYÜT

Birlikte Daha Güçlüyüz
Kızılay Çayırova Şubesi siyasi partilerin ilçe başkanlarıyla bir araya geldi. Oldukça verimli geçen toplantıda Kızılay Çayırova Kurucu Şube Başkanı H. Fahri Duran da unutulmadı.
Dün Sabah saat 10.00'da T.C. Ziraat Bankası karşısındaki Şehri Keyf Cafe'de yapılan programa Çayırova Belediye başkanı Ziyaettin Akbaş, AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen, MHP Çayırova İlçe Başkanı İskender Turan, HAS Parti Çayırova İlçe Başkanı Nayim Sağdıç, SP Çayırova İlçe Başkan Vekili Mehmet Saraç, Milli Eğitim Müdürü Bekir Yümnü, İzmit Kan Merkezi Kan Bağışçı Kazanım Uzmanı Selin Yılmaz, Çayırova Kızılay Şube Başkanı Halil Keskinoğlu, şube yöneticisi Mehmet Bayındır, Kadın Kolları Başkanı Emine Kavakçı, Gençlik Kolları Başkanı Kamil Kayaoğlu ve yönetimi katıldı.
 
Katılımcılar Arasında İşbirliği Kararı Alındı
Sohbet ortamında başlayan toplantıdan çok verimli sonuçlar alındı. Birlikte hareket edip, fikir alışverişinde bulunmak ve daha güçlü olmak adına yapılan toplantıda katılımcılar arasında işbirliği kararı alındı.
 
Herkese Eşit Mesafedeyiz
Programın açılış konuşmasını yapan Çayırova Kızılay Şube Başkanı Halil Keskinoğlu “ Kızılay olarak hiçbir siyasi görüşümüz yoktur, olamaz. Din, dil, mezhep ayrımı yapmayız. Herkese eşit mesafedeyiz. Halka hizmet için varız. Çayırova şubesi olarak günde en az 5 kişiye kan temin etmek zorunda kalıyoruz. Elimizdeki gönüllü sayısı 250 civarında olmasına rağmen Kocaeli’de en çok ilgi duyulan ilçe Çayırova.
 
Her Şey Maddiyatla Çözülmüyor, İnsanla Çözülüyor
İlçe başkanlarımızla yaptığımız bu toplantının amacı ortaklaşa çalışmak ve el birliğiyle hiç kimseyi mağdur etmemektir. Belediye başkanımız ve ilçe başkanlarımız bizlere destek oluyor ama her şey maddiyatla çözülmüyor. Birçok şey insanla, insanın emeğiyle çözülüyor. Eğer partilerimizin üye veri tabanlarında bulunan kan guruplarını birlikte kullanma şansımız olursa, kana ulaşmamız daha kolay olacaktır.
 
Kızılay’ı Geniş Günlerimizde Olgunlaştırmalıyız
Kızılay sadece acil günlerde aklımıza gelmemeli. Kızılay’ı geniş günlerimizde olgunlaştırmalıyız ki acil günlerimizde bize yetişebilsin. Bu da ancak Kızılay’ı insanlara tanıtmakla olur. Yakınımızda Kartal’da Kızılay’ın afet koordinasyon merkezi var fakat Kocaeli’de de koordinasyon merkezi, depolar kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. Çünkü acil bir durumda Kartal’dan Kocaeli’ye ulaşım sorunu yaşanabilir” dedi.
Kan vermenin faydalarından da bahsederken “ hiç haberiniz yokken küçük bir chek-up’dan geçiyorsunuz. Herhangi bir sağlık sorununuz çıkarsa Kızılay sizinle ilgileniyor” diyen Keskinoğlu, toplantıda bulunamayan fakat Kızılay Çayırova şubesine büyük emeği geçen insanlardan da bahsetti.
 
Hasan Abi Bu Kadar Büyük Bir Heyecanla Başlamamış Olsaydı, Biz De Bu Kadar Başarılı Olamazdık
Şu anda Konya’da başka bir hayır kurumunun başında bulunan Kızılay Çayırova Kurucu Şube Başkanı H. Fahri Duran’dan şükranla bahseden Başkan Keskinoğlu “ eğer Hasan abi bu kadar büyük bir heyecanla bu işe başlamamış olsaydı, belki biz de bu kadar başarılı olamazdık. Kendisine hizmetlerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onun bıraktığı ivmeyi benden sonra gelecek olan şube başkanları da sürdürmek be başarıyı artırmak ihtiyacı duyacaklardır.
 
Çiler Hep Yanımızda
Bunun yanında Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler de erzak ve kırtasiye yardımlarıyla şubemize sürekli destek oluyor. Kendisinden aldığımız yardım paketlerini belediyemizin de desteğiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz” dedi.
 
Başımıza Bir Afet Gelince En Yakın Komşumuz Kızılay
Keskinoğlu’nun ardından söz alan Çayırova Belediye başkanı Ziyaettin Akbaş “ Türk Kızılay’ı Türk insanının dünyaya uzanan merhamet eli. Ben de yaklaşık 12 yıldır Kızılay Gebze Şubesi yönetiminde hizmet ediyorum. Başımıza bir afet gelince en yakın komşumuz Kızılay. Bu sebeple Kızılay dayanışmasını artırmak, ilçemiz için iyi olur. Bu dayanışmayı herkes sahiplenmeli.
 
Felaketi Beklememek, Hazırlıklı Olmak Lazım
Tam 25 yıldır Gebze Kan Merkezinin kurulması yönde mücadelemiz devam etti. Ancak son 2 yılda inşaatı bitirme noktasına getirebildik. İnşanın birinci katının tefrişatı Kızılay genel merkezi tarafından yapılacak fakat ikinci katı bağışçıların destekleriyle tamamlanacak. Felaketi beklememek lazım, hazırlıklı olmak lazım. Kademe kademe kurumsallaşarak yapılan bağışların saklanacağı depoların bölgemizde de oluşturulması lazım” şeklinde konuştu.
 
Kızılhaç’a Karşı Kızılay’ın Hilali Dünyada Bizi Gururlandırıyor
Akbaş’ın konuşmasını bitirmesiyle söze başlayan Milli Eğitim Müdürü Bekir Yümnü “ Kızılay kurulurken bize de yapabileceklerimiz soruldu. Önce kan bağışıyla başladık, daha sonra diğer bağışlarımız yapılmaya başlandı. Kızılay’ın dağıttığı kumbaralarla 1 ay gibi bir sürede 14 bin TL civarında para toplandı. Şimdi de Somali için zarflar dağıtacağız. Çocuklarımız ortak paydamız hilal’i görünce daha bir heyecanlanıyorlar. Ve Kızılhaç’a karşı Kızılay’ın hilali dünyada bizi gururlandırıyor” dedi.
 
Şimdi Kızılay’la Gurur Duyuyoruz
AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen ise konuşmasında “ bir kentin kent olması için önce STK’lar kurulmalı. Kızılay’ımız da kurulduğunda hizmetlerine çok hızlı başladı ve artırarak devam ediyor. Faaliyetlerin birçoğunun içinde vardık, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Kızılay Çayırova şubemiz bugün ulaştığı noktayla çok iyi durumda ve biz de AK Parti olarak bir Kızılay şubesi gibi çalışıyor, kan lazım olduğunda üye kayıtlarımızdan yardımcı oluyoruz. 1999 yılında hepimiz ‘gözümüzde büyüttüğümüz Kızılay bu mu demiştik’ ama şimdi Kızılay’la gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı.
 
Kızılay Güven Kaynağı
Kızılay’ın Çayırova’da olmasının büyük bir güven kaynağı olduğunu söyleyen MHP Çayırova İlçe Başkanı İskender Turan “ yardımseverlik milletimizin genlerinde var. Biz teşkilat olarak Kızılay’ımız için elimizden geleni yaparız. Eğer partiler üyeleri arasında bir çalışma yapıp, tespit ettikleri gönüllü bağışçıları Kızılay’a bildirebilirlerse Kızılay Çayırova şubesi hedeflediği 2500 gönüllü bağışçıya ulaşabilir” dedi.
 
Tüm İlçe Başkanları Katılmalıydı
Kızılay için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini ve destek olacaklarını söyleyen HAS Parti Çayırova İlçe Başkanı Nayim Sağdıç, tüm ilçe başkanlarının katılmamış olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
 
Merkezinde Hayır Olan Bir Kurum
Merkezinde hayır olan bir kurumun yanında olmaktan mutlu olduğunu söyleyen SP Çayırova İlçe Başkan Vekili Mehmet Saraç, Kızılay’ın sadece kan toplayan bir kurummuş gibi lanse edilmesinden rahatsız olduğunu ifade etti.
 
Kızılay Tiyatrosu Öğrencilerle Buluşacak
Kızılay çalışmaları hakkında bilgi veren gençlik kolları başkanı Kamil Kayaoğlu, tiyatro ekiplerinin çocuklara trafik ile ilgili bilgiler vermek için gösteri hazırladıklarını ve bu gösterilerin okullarda yapılacağını ifade etti.
 
Yılmaz: Birçok İlçede Çayırova’daki Desteği Alamıyoruz
Toplantının son konuşmacısı olan İzmit Kan Merkezi Kan Bağışçı Kazanım Uzmanı Selin Yılmaz ise “ tüm işlenen kanların en güvenli olacak şekilde tek adresin Kızılay olması hedefleniyor. 2010 yılı itibariyle Kocaeli ili olarak hedefimiz 22 bin 600 ünite kandı. Ramazan ayının en verimli olduğumuz ay olan Ağustos’a denk gelmesi hedefimizi sekteye uğratsa da her gün 3 ekiple sahaya dağılıyoruz. Hafta sonu ve akşam saatlerinde de çalışıyoruz. Birçok ilçede Çayırova’daki desteği alamıyoruz. Hatta bazı kan bağışı kampanyalarından belediye başkanının bile haberi olmuyor. Önümüzdeki yıl ise hedefimiz 30 bin ünite kan. Bunu sağlayabilmek için günde 300 ünitenin altına düşmememiz gerekiyor.
 
Bu Hizmetler İçin Hasta Yakınlarından Hiçbir Ücret Alınmıyor
Kocaeli genelinde 22 özel ve devlet hastanesinin kan ihtiyacını karşılıyoruz. Bu kurumlar sabahtan öğlene kadar ihtiyaçlarını bildiriyor, öğleden sonra ise araçlarımızla kanlar bu kurumlara ulaştırılıyor. Acil durumlarda hastanenin ambulansı gelip kanı götürüyor. Bu hizmetler için hasta yakınlarından hiçbir ücret almıyoruz, biz sadece elçilik yapıyoruz” dedi.
 
Kan Veren Kişilerin Farkında Olmadan Sağlık Kontrolünden Geçiyor
18-65 yaş arası herkesin kan verebileceğini söyleyen Yılmaz, herkesin de ancak kendi gurubundan kan alabileceğini, halk arasında bunun yanlış bilindiğini ifade etti. ne kadar acil durum olursa olsun test yapmadan kan vermediklerini söyleyen Yılmaz, kan veren kişilerin farkında olmadan sağlık kontrolünden geçtiklerinin de altını çizdi.
 
Kandan 3 Farklı Ürün
Verilen kanların işlenmesinden de bahseden yılmaz “ aldığımız kanları 3 farklı guruba ayırıyoruz. Trombosit kan 5 gün dayanabiliyor. Normal kırmızı kan 42 gün dayanıyor. Dondurulan kan ürünleri ise 6 ay süreyle kullanılabiliyor” şeklinde konuştu.
Meydanlarda toplanan kanlarda birinci sırada Gölcük’ün, ikinci sırada Çayırova’nın geldiğini söyleyen Yılmaz, Kandıra’dan hiç verim alamadıklarını bahsetti. Toplam kan bağışında Başiskele’nin başarılı olmasında orada bulunan Koç Holding ile yaptıkları işbirliğinden kaynaklandığını söyledi.
 
Çayırova Kan Bağışında 1.Sırada
Yılmaz, il genelinde Çayırova’nın ilk 4 ilçe içinde olduğunu söylese de kendisi tarafından verilen listelerde görülüyor ki nüfus oranına göre bakıldığında Çayırova kan bağışında 1.sırada.
 
Dernekler Hayırda Yarışacak
Kızılay İl Merkezinin valilikle birlikte çalışarak OSB ler de kan bağışı kampanyaları düzenlemeyi amaçladıkları öğrenilirken, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş Çayırova’da bulunan derneklerin kan bağışı kampanyaları düzenlemelerini teşvik edecek girişimlerde bulunabileceklerini, en çok bağışta bulunan derneği teşvik amaçlı ödüllendirebileceklerini ifade etti.

12 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR