“İzmitliler sanata önem vermiyor”

Tarihçi Terry Dennis Smıth, “İzmitliler için öneli olan sanat, tarihi eser değil, bugün kaç tane pişmaniye, kaç tane ayran sattım” dedi.İZEYAP ve ÇEKÜ...

BÜYÜT

Tarihçi Terry Dennis Smıth, “İzmitliler için öneli olan sanat, tarihi eser değil, bugün kaç tane pişmaniye, kaç tane ayran sattım” dedi.

İZEYAP ve ÇEKÜL tarafından Çukurbağ Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “2.Hoşgörü Fermanı’nın 1700.yılı ve bu kararların İzmit ve Türk Turizmine Getireceği Katkıları” konulu konferans önceki gün gerçekleşti. Konferansa konuşmacı olarak katılan dünyaca ünlü tarihçi Prof. Terry Dennis Smıth, Türk hoşgörüsünü ve yaşam felsefesini bütün dünyaya tanıtmaya adamış bir bilim adamı olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Öte yandan İzmitlilerin sanata önem vermediğini belirten Smıth, “İzmitliler heykeller için bunlar çıplak, bize bu taş yığınlarında diyor. Onlar için önemli olan ne kadar pişmaniye ve ayran sattıkları. Oysa buradaki tarihi eserlerle turizmin nasıl canlanacağını bilmiyorlar” dedi.

5 PROJE ANLATILDI

İnsanlık Tarihi (Humanities) dinler tarihi alanlarında dersler ve konferanslar veren Prof. Smıth, finansından işletmesine kadar her birini sistemli olarak maddelere ayırdığı irili ufaklı 5 projeyle İzmit’in (Nicomedia) nasıl bir turizm markası haline geleceğini dinleyicilere anlattı. Smith ''Nicomedia Projesini düşünürken, Türk Kültürü, Türkiye'deki İslam ve Türk Hoşgörüsü bu projenin başlangıcından itibaren doğru bir plan eşliğinde önemli rol oynamaktadır. Plansızlık vardır, küçük düşünmek de vardır. Türkler hep büyük düşünen millettir'' dedi. Prof. Smıth'in ardından ÇEKÜL-İzmit Temsilcisi Numan Gülşah, adeta kendini adadığı, bugün bile hala güncelliğini koruyan İzmit (Nicomedia) tarihinin 300’lü yılları hakkında bilgiler aktardı. Gülşah, profesör Smıth'e ve katılımcılara 1700 yıl önce gerçekleşmiş olayların nerede cereyan ettiğini, hala canlı olan tarihi kalıntılar üzerinde parmaklarıyla gösterdi.

01 Mayıs 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Posco eleman alacak mask
Posco eleman alacak

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR