Azerbaycan Kültür Evi’ni Bakan Fatma Şahin açtı

Sekapark Otel’in karşısında yer alan Azerbaycan Kültür Evi, içerisinde yer alan soykırım müzesi ve kütüphane dün gerçekleştirilen törenle açıldı. Açıl...

BÜYÜT

Sekapark Otel’in karşısında yer alan Azerbaycan Kültür Evi, içerisinde yer alan soykırım müzesi ve kütüphane dün gerçekleştirilen törenle açıldı. Açılışa protokolün katılımı yoğun oldu. Açılış törenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’i temsilen Prof. Dr. Ali Hasanov, Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AKP milletvekilleri Zeki Aygün, Fikri Işık, Mehmet Ali Okur ve Sibel Gönül, MHP Milletvekili Lütfü Türkkan, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan katıldı.
BİR MİLLET İKİ DEVLET
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen program iki ülkenin marşlarının okunmasıyla başladı. Halk oyunu gösterilerinin ardından ilk konuşmayı gerçekleştiren Bilal Dündar; “Bugünü he mutlu hemde mutsuz bir günümüz olarak görüyorum. Biz tek bir milletten doğmuş iki ayrı devletiz. Müzemiz soykırımı görmedik diyenlere bir gösterge olacaktır” ifadelerini kullandı.
MÜZE KARDEŞLİĞİMİZİ
GÜÇLENDİRECEKTİR
Bilal Dündar’ın ardından konuşmasını yapan başkan Karaosmanoğlu konuşmasında; “Biz iki kardeş milletiz. Hedeflerimiz, düşüncelerimiz birdir. Zamanında koparıldık ama Azerbaycan tekrardan bağımsızlığına kavuştu” ifadelerine yer verdi. Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye gelen Vali Ercan Topaca müzenin kardeşliğimizi pekiştirdiğini ifade ederek “Bu iki millet birbirini tamamlayan bir mozaiktir. Bu kardeşlik, bu ev ve müzeyle daha da güçlenecek” şeklinde konuştu.
KOCAELİ TÜRKİYE’NİN İNCİSİ
Vali Topaca’nın ardından konuşmalarını yapmak üzere Aile ve Sosyal Politiklar Bakanı Fatma Şahin kentimizin Türkiye açısından öneminin çok büyük olduğunu belirtti. Bakan Şahin “Ortak inancımızı birleştiriyoruz. Kocaeli bizim iftiharımız Türkiye'nın incisidir. Biz buraya geldiğimizde huzurla geri dönüyoruz. Bugün Azerbaycanlı kardeşlerimizle bir arada olmanın katmerli mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün Gazze'de çocuklar ölürken, Suriye'de anneler kat edilirken 100 yıl öncenin bize hesabını soruyorlar. Yaptığı çalışmalardan dolayı başta sayın başkanım olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
PROTOKOLDE YER KAVGASI
Konuşmaların yapıldığı sırada protokolde yer tartışması yaşandı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan yerine oturdu ve yanına MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü’yü çağırdı. Fakat Aydın Ünlü’nün oturmak istediği yerde Başbakan Müşaviri Sadettin Kılıç oturuyordu ve yerinden kalkmadı. Uzun süren tartışmanın ardından Lütfü Türkkan, Aydın Ünlü’den kendi yerine oturmasını istedi ve başka bir yere oturdu.
ERMENİ ZULMÜ GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ
Konuşmaların ardından Azerbaycan Kültür Evi açıldı. Kültür Evi’nin içerisinde dünyada ilk olan Azeri Soykırım Müzesi’ndeki fotoğraflarla Ermenilerin yaptığı katliamlar gözler önüne seriliyor. Seka Kültür Arazisi’nde yer alan ve 220 metrekarelik bir alan içerisine yapılan Azerbaycan Kültür Evi’nin içerisinde Azerbaycan Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in adını taşıyan Haydar Aliyev Kütüphanesi, Soykırım Müzesi, konuk salonu, misafir salonu ve mutfak yer alıyor.

23 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR