Servis verilmezse çocuklarını okula göndermeyecekler!

“Çocuğum okula giderken başına bir şey gelse sorumluluğu kim üstlenecek”Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nun minik öğrencilerinin okullarının yıkılıp yeni...

BÜYÜT

“Çocuğum okula giderken başına bir şey gelse sorumluluğu kim üstlenecek”
Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nun minik öğrencilerinin okullarının yıkılıp yeniden inşa edilecek olmasından dolayı aynı mahalledeki bir başka okula nakilleri gerçekleştirildi. Ancak okulun birçok veliye uzak kalması ve servisinde olmamasına kızan veliler yürüş yaptı
 
İzmit Serdar Mahallesi’nde bulunan Ziya Gökalp İlköğretim Okulu, İl Özel idaresinin aldığı kararla yıkılacak. Yıkım için hazırlıklara başlanırken eğitim ve öğretime ara verilen okulda bulunan öğrenciler ise aynı mahallede bulunan Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda eğitim öğretim görmeye devam edecek. Serdar Mahallesi’nde ikamet eden ve öğrencilerini Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’na gönderilen veliler ve öğrenciler, eski okullarının önünde toplanıp yağmur altında Mehmetçik İlköğretim Okulu’na yürüdü. Yürüyüş sırasında ise veliler tepkiliydi.
 
‘ÇALIŞMA, ZAMANSIZ YAPILDI’
Serdar Bayırı Sokak, Orkide Sokak ve Çiğdem (Söğüt) Sokak’ta ikamet eden veliler adına konuşan Gülsen Sevim, “Biz de okulumuzun daha güzel olmasını, çocuklarımızın daha iyi bir binada eğitim görmesini istiyoruz. Ancak zamansız yapılan bu çalışma yüzünden biz ve çocuklarımız mağdur oldu. Bunların hepsi ilköğretim öğrencisi, yaşları daha çok küçük ve okula tek başlarına gidemiyorlar. Haliyle çocuklarımızı biz getirip götürmek zorundayız. Ancak yeni okul ve ev arasında yaklaşık 5 kilometre mesafe mevcut olan velilerde var. Bizler çocuklarımızla onca yolu yürümek zorunda kalacağız” dedi.
 
VELİLER YÜRÜYÜŞ YAPTI
Eski okullarının yeniden eğitim ve öğretime hazır hale gelene kadar öğrencileri için servis aracı isteyen veliler, Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nun bahçesinden hep birlikte Mehmetçik İlköğretim Okulu’na kadar yürüdü. Burada sözlerine devam eden Gülsen Sevim, “Bakın şimdi yağmur yağıyor. Birkaç ay sonra kar yağacak. Bu çocuklar okula nasıl gidecekler. Benim çocuğum okula giderken düşüp yaralansa başına bir şey gelse sorumluluğu kim üstlenecek” diye isyan etti.
 
‘KIŞ GÜNLERİ GÖNDEREMEYİZ’
Yetkililerle görüştüklerini belirten Sevim, “Vali Yardımcısı Ali Sözen ile konuştuk. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Müdürlüğü’ne dilekçe verdik. Belediyeden geçici servis istedik. Şimdiye kadar net bir cevap alamadık. Bu kadar insan mağdur oluyor. Eğer bize servis vermezlerse biz maalesef sert kış günlerinde çocuklarımızı okula gönderemeyeceğiz. Kendi aramızda servis ayarlayalım dedik ama fiyatlar hepimizi aşıyor. Bunun için yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi. Kucağındaki 7 aylık bebekle yürümek zorunda kalan Elif Abay ise, “Ev hanımı olanların dışında çalışanlarda var. Arabası olmayan insanlar var. Herkes bu okula kadar yürüyemeyebilir. Okulumuz yeniden açılana kadar servis istiyoruz” dedi.
 
‘ŞARTLARIN OLUŞMASI LAZIM’
Konuyla alakalı olarak görüştüğümüz İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ise Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nun önümüzdeki seneye eğitim ve öğretim dönemi başlangıcına hazır olacağını belirtti. Servis konusuna da değinen İspirli, “Taşımalı eğitim olması için şartların oluşması lazım. Bölgede ulaşım hattının bulunmaması, uzaklığın en az 2 kilometre olması gerekiyor” dedi.

11 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR