CHP’de Altunyuva istifa etti, yeni başkan Sarıbay

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, dün parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ani bir toplantı ile basınl...

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, dün parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ani bir toplantı ile basınla buluşan Altunyuva, “Seçimlere çok az bir süre kala partimizin önüne koyduğu en az 5 milletvekili hedefine ulaşılması için görev değişikliği yapmamız gerektiğini düşündüm. Bunun için önceki gün Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm, kararım konusunda kendisinden onay aldım. Parti olarak hedefe ulaşacağız” dedi.

 

“İKTİDARA GELECEĞİZ”

Açıklamasında birlikte görev yaptığı tüm partililere teşekkür eden Altunyuva, “Yönetim kurulu üyelerime, ilçe başkanlarıma, il ve ilçe kadın kollarına, meclis üyelerime ve üyelerimize, Kocaeli halkına teşekkür ediyorum. Bundan sonra da partimin emrinde olacağım. Partimin iktidara gelmesi için çalışacağım. Ben her zaman CHP’liyim. CHP, 1 Kasım da iktidara geleceği inancındayım. Bunun için çalışacağız” diye konuştu.

 

“İSTİFE ETMEK ZORUNLULUKTU”

Neden istifa ettiği sorusuna net bir yanıt vermeyen Altunyuva, “Partide sıkıntılar vardı. İstifa etmem artık zorunlu hale gelmişti. Partimizin seçim dönemindeki sıkıntıları aşması için nöbet değişimi zorunluluktu. Yeni yöneticilerin vereceği her görevi kendime emir addedip partim için çalışacağım” şeklinde konuştu.

 

9 AYDIR İL BAŞKANLIĞI GÖREVİNDEYDİ

İstifasını açıklarken oldukça üzgün ve stresli olduğu görülen Cihat Altunyuva, 2010 yılında Ferhan Şensoy il başkanlığındaki yönetim kurulunda yer aldı ve oy birliği ile genel sekreterliğe getirildi. Altunyuva, Yalçın Kuşkan’ın milletvekili olmak için istifa etmesinin ardından 23 Aralık 2014 tarihinden itibaren vekaleten, 14 Ocak 2015 tarihinden itibaren de asaleten CHP Kocaeli İl Başkanlığı görevine getirilmişti.

 

İSTİFASINI İSTEMİŞLERDİ

Milletvekili listelerinin belirlenmesi öncesinde Cihat Altunyuva’ya partinin ağır topları tarafından ağır baskılar yapılmış ön seçim istenmişti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim dönemi olması ve zamanın çok kısıtlı olması nedeniyle ön seçim yapılmayacağını açıklamasına rağmen partide üst görevlerde yer alan isimler Altunyuva’ya, Kılıçdaroğlu’na ön seçim talebini iletmesini istemişti. Partililere karşı koyamayan Altunyuva, Kılıçdaroğlu’yla görüşmüş, Kılıçdaroğlu bu görüşmede ön seçim yapılmaması kararının arkasında durmuştu. Ancak ön seçim isteyen grup, istediklerinin olmamasından Altunyuva’yı sorumlu tutarak istifasını istemişti.

 

YÖNETİM GÖREVDEN ALINDI

Öte yandan CHP Genel Merkezi tarafından 7 Haziran’daki aday listesine giremeyen isimlerin 1 Kasım için yaptığı hırs nedeniyle Cihat Altunyuva yıpranmıştı. Altunyuva’nın istifa kararının ardında kendi istediklerinin olması konusunda baskılar uygulayan partideki etkin isimlerin olduğu düşünülüyor. Altunyuva’nın istifa etmesinin ardından 25 kişiden oluşan il yönetim kurulu da genel merkez yönetimi tarafından görevden alındı.

 

YENİ BAŞKAN SARIBAY

Öte yandan CHP’de Genel Merkez tarafından, Cihat Altunyuva’nın istifası ile boşalan il başkanlığı görevine eski il başkanlarından Av. Cengiz Sarıbay atandı. Parti genel merkezinin saat 13.00 sularında faksla bildirdiği atamanın ardından saat 14.00’te il binasında düzenlenen törenle Sarıbay, görevi Cihat Altunyuva’dan devraldı. Sarıbay ilk mesajında yönetim listesinde düşürülen ve veya kendi eski yönetimden hiç kimsenin yer almayacağını duyurdu.

 

KILIÇDAROĞLU TEKLİF ETMİŞ

Parti binasında tebrikleri kabul eden il başkanı Cengiz Sarıbay, eski başkan Cihat Altunyuva ile basın toplantısı düzenledi. Yeni başkan Sarıbay, önceki gün (dün) Kemal Kılıçdaroğlu tarafından telefonlar arandığını ve kendisine il başkanlığının teklif edildiğini aktararak, “Cihat başkanımızın istifası sonrasında beni arayan genel başkanımız, görevi almamı istedi. Bu yüzden il başkanlığını kabul ettim” dedi.

 

YÖNETİMİ BELİRLEYECEK

Her zaman partisinin bir neferi olduğunu dile getiren Sarıbay, “Bu partide kapıcılık, çaycılık dahil her görevi yaparım. Başkanımız partide görevini başarıyla yerine getirmiştir. Kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimiz iletiyorum. Cihat Altunyuva istifa etti diye bu partiden ayrılmadı. Bu değişiklik bir formalitedir. 3-4 gün içinde yeni yönetim oluşturulur. Herhangi bir oy kaygısıyla yönetim oluşturulmayacak. Listedeki tüm isimler İzmit’in yüzü olacak, bu yönetim bu işi yapar dedirtecek kişiler olacak. Daha önce çalıştığım yönetim üyelerinden veya görevden alınan yönetimden herhangi bir kişi yönetimimde olmayacak” diye konuştu.

 

“TARTIŞACAK ZAMANDA DEĞİLİZ”

Sürecin yasal olup olmadığının tartışılmamasını isteyen Sarıbay, şöyle konuştu: “Bu durumu tartışacak zamanda değiliz. Bütün yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. 1 Kasım seçimlerinde başarılı olacağız” dedi. Sarıbay’ın ardından konuşan Cihat Altunyuva ise, “Cengiz Bey’e görevimi devrettim. Ben kendisinin bu partiyi daha yukarılara taşıyacağıma inanıyorum ve başarılar diliyorum. Partimin emrindeyim” dedi. Hilal GÜDÜCÜ

03 Ekim 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmit - Cihat bey sesiz sakin ve uyumlu bir insan ve iyi bir partili ama bunlar orada oturmak için yetmiyor. Kendisi hiç bir zaman kaybedilmeyecek dürüst biri. En güzeli ona kötü miras kalan yönetimin düşmesi. O kişiler gitsin parti biraz nefes alsın.

Yanıtla . 0Beğen 03 Ekim 14:17
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR