Vali Topaca: “Siyasi düşüncelerle hareket eden bir insan değilim”

Geçtiğimiz hafta Dev-Genç üyesi bir grup tarafından gerçekleştirilen Füze Kalkanı projesiyle ilgili olarak eylem sonrasında yaşanan gözaltılarla ilgil...

BÜYÜT

Geçtiğimiz hafta Dev-Genç üyesi bir grup tarafından gerçekleştirilen Füze Kalkanı projesiyle ilgili olarak eylem sonrasında yaşanan gözaltılarla ilgili açıklamada bulunan Vali Topaca; siyasi düşüncelerle hareket eden, etki ve yönlendirmelere açık bir insan değilim” dedi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında hakkında basında yer alan eleştirilere yanıt verdi. Vali Topaca, Dev-Genç üyesi bir grup tarafından gerçekleştirilen eylem ve sonrasında yaşanılan gözaltıları kendisinin yaptırmadığını bunun adli bir olay olduğunu ve Cumhuriyet Başsavcısı’nın emrine göre hareket edildiğini söyledi. Topaca; ben siyasi düşüncelerle hareket eden, etki ve yönlendirmelere açık bir insan değilim” dedi.

EYLEMLERDE 7 POLİS YARALANDI
Dev-Gençlerin eylemlerinin ardından illegal örgütlerin bulunduğunu ifade eden Vali Topaca, “İllegal bir örgütün koordinasyonunda yapılan faaliyetlerde istemediğimiz olaylar oldu” dedi. 4 gün boyunca süren eylemlerde polis ve zabıtaya mukavemet etmek ve saldırmak nedeniyle 46 kişi gözaltına alındı, 7 polis de yaralandı.

46 KİŞİDEN 27’Sİ İL DIŞINDAN
Gözaltına alınan kişilerden 2’sinin tutuklandığını ifade eden Vali Topaca, “Kamuoyuna eylem yapanların lise öğrencisi olduğu yansıtılmaya çalışıldı. Eylemcilerin arasında bir tane bile lise öğrencisi yok. Eylemcilerden 14 tanesi üniversite öğrencisi, 32’sinin ise okulla bir alakası yok. 46 kişiden sadece 19’u Kocaeli’de bulunduğunu, 27’sinin de başka şehirlerden ilimize geldiğini öğrendik.

BÜROYU İŞGAL EDENLER ÇOCUK DEĞİL
Eylemleri, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’e suikast düzenleyen illegal bir örgütün yönlendirdiğini dile getiren Vali Ercan Topaca, Avukat Hurşit Berk’in bürosunu işgal edenlerin yaşlarının 25 olduğunu ve öğrenci olmadıklarını söyledi. İşgal esnasında esnafın ve çalışanların can ve mal güvenliğinin, çalışma şartlarının tehlike altında olduğunu ifade eden Topaca, “Devlet olarak, kamu düzenini korumak zorundayız” dedi.

ÖĞRENCİLER UYARILDI
Eylemlerin ve büro işgalinin adli boyutu olan olaylar olduğunun altını çizen Topaca, eylemcilere Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı üzerine müdahale edildiğini belirtti. Vali olarak görevinin ise kamu düzenini korumak olduğunu ifade eden Topaca, büro işgali esnasında işgalcilere tolerans tanıdığını ve işgalin kaldırılması için anons yaptırdığını söyledi. Anonsun ardından 40 dakika geçmesine rağmen işgal bitirilmeyince polisin olaya müdahale ettiğini belirten Topaca, işgal esnasında olay yerinde bulunan BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya ve CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın kendisini aradığını ve çocuklara müdahale edilmemesini istediğini söyledi. Kendisinin böyle bir yetkisi olmadığını belirten Topaca, görüşmeden 10 dakika sonra Cumhuriyet Savcısı’nın müdahale emri verdiğini dile getirdi.

VALİ TOPACA’DAN KUŞKAN’A CEVAP
Vali Ercan Topaca, Kartepe Deniz Otobüsü’nün kaçırılmasından ve Dev-Genç üyelerine yapılan sert müdahaleden ötürü kendisini suçlayan CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’a da cevap verdi. Hiçbir zaman siyasi şeylerin tarafında olmak istemediğini vurgulayan Topaca, Kuşkan’ı davet ettiğini, en kısa zamanda bir görüşme yapacaklarını söyledi. Topaca, “Siyasi düşüncelerle hareket eden, etki ve yönlendirmelere açık bir insan değilim” dedi.

BELEDİYE ALANI OLDUĞU İÇİN ZABITA MÜDAHALE ETTİ
Kentte tedirginliğine neden olacak faaliyetler olmadığı dile getiren Topaca, zabıtaların Dev-Genç üyelerine sert müdahale etmesini de değerlendirdi. Çadır kurulmak istenen yerin İzmit Belediyesi sınırları içerisinde olduğuna dikkat çeken Topaca, “Çadır kurmak için İzmit Belediyesi’nden izin alıp harcı yatırması gerekiyordu. Belediye bu isteğe sıcak bakmadı. Ona rağmen alanda çadır kurmaya kalkışmak kaldırım işgalidir. Bunu engellemekte zabıtaların işidir” açıklamasında bulundu.

09 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR