İZAYDAŞ’a çevre ölçüm ve analizleri yetkisi

Atık yakma ve depolama konusunda Türkiye’nin en önemli kuruluşu konumunda bulunan İZAYDAŞ laboratuarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki belgesi...

BÜYÜT

Atık yakma ve depolama konusunda Türkiye’nin en önemli kuruluşu konumunda bulunan İZAYDAŞ laboratuarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki belgesi aldı. Daha önce kurum bünyesinde faaliyet gösteren laboratuar böylece çevre kurum ve kuruluşlarına da hizmet verecek. Evsel atıklardan, su kirliliğinin ölçümüne, toprak analizinden, atıkların depolanmasına kadar birçok konuda yetki belgesine kavuşulmuş oldu.

ÖRNEK LABORATUVAR OLDU
Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ, iç hizmetler için kurulan laboratuarını Türkiye’nin örnek birimlerinden biri haline getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan yetki belgesiyle İZAYDAŞ Laboratuarı artık sadece İZAYDAŞ için değil, çevre kurum ve kuruluşların analizleri için de hizmet verebilecek. Evsel atıklardan, su kirliliğinin ölçümüne, toprak analizinden, atıkların depolanmasına kadar birçok konuda yetki belgesine kavuşan laboratuar bu konuda çalışma yapan firmalardan da desteğini esirgemeyeceğini belirtti.

SARAÇ: “ÇOK CİDDİ HAZIRLANDIK”
Çevre Ölçüm ve Analizleri Ön Yeterlilik Belgesi için yaklaşık iki yıldır yoğun bir çalışma içinde olduklarını kaydeden İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet SARAÇ, belgenin kendileri açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti. İZAYDAŞ’ın artık çevre kurumların istedikleri analizleri de yapabileceğini belirten SARAÇ, “Bu konuda kurum olarak son derece önemli yatırımlar yaptık. Laboratuarımızı ICP-MS, GC, GC-MS, AAS (Tek Lambalı) gibi son sistem teknolojiye sahip enstrümantal analiz cihazları ile güçlendirdik. Çevre konusundaki hassasiyetimiz nedeniyle bundan böyle daha hızlı, doğru ve güvenilir sonuçlarla sanayicinin analiz taleplerini mümkün olan en kısa sürede karşılamayı amaçlıyoruz” dedi.

İZAYDAŞ KAZANDI
İZAYDAŞ Laboratuvar Bölüm Şefi Erkan Baysal, uzun yıllardır atık ve atık analizleri konusunda sadece Kocaeli değil tüm Türkiye’ye hizmet verdiklerini ve bundan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti. Alınan yetki belgesi ile yaptıkları işin kalitesini ve güvenilirliğini bir kez daha ispatlamış olduklarını belirterek, deneyimli ve uzman personelimizle eğitime büyük önem verdiklerini kaydeden Baysal” Seminer ve kurslarla personelimizin sürekli kendisini geliştirmesine olanak sağladık. Bunların neticesinde başarılı bir denetim geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz, İZAYDAŞ Laboratuar Bölümü aldığı yetki belgesiyle hem içeride tüm analizleri yaparak hem de dışarıya vereceği hizmetlerle kuruma ciddi bir gelir de kazandıracaktır.” dedi.

İZAYDAŞ Laboratuarı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından aldığı yetkiler şunlardır:

1-) Atıkların Düzenli Depolanması Dair Yönetmelik (Ek-2),
2-) Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği,
3-) İçme Suyu Elde Edilen Veya Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelik,
4-) SKKY Teknik Usuller Tebliği,
5-) Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik,
6-) Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik,
7-) Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği (Ek-1),
8-) Yukarıda belirtilen yönetmelik kapsamındaki birçok parametreden ve Atık Su, Nehir ve Akarsu, Göl ve Gölet, Katı Atık, Toprak ve Arıtma Çamurundan numune alma

05 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR