Alemdar, Eryürek’i suçladı

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar yerel gazetelerde dün yer alan haberlerle ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Alemdar, “Birden bire...

BÜYÜT

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar yerel gazetelerde dün yer alan haberlerle ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Alemdar, “Birden bire internete düştüğü iddia edilen söz konusu video 1 buçuk saatlik bir videodur. Bir eğitim çalışmasının çekimlerini içerir. Bakınız ben göreve geldiğimde adeta bakkal defteri ile yönetilen bir belediye devraldım. Var olan kayıt sistemleri kullanılmıyordu” dedi

Konuyla ilgili açıklama yapan Aziz Alemdar şu ifadeleri kullandı; “İmamdan bozma bir hesap işleri müdürü vardı. Daha sonra sistemli ve düzenli bir çalışma için kolları sıvadım. Bu sebeple bile eleştirildim. Yok efendim neymiş müdür dayanmıyormuş bana. Ben işini layığı ile yerine getiren bir kadro oluşturdum. Yıllardır aynı koltuklarında iş yapmadan oturup yumurta ısıtan kimseler vardı. Bunları belediyede tutmam kamu zararına idi. Biz ilgili çalışmaları yaptık. Erkan Karaaslan beyi de personelimize eğitim vermesi için belediyemize davet ettik.

“TEK SEBEP MEHMET ERYÜREK”
1 buçuk saatlik bir video kaydından makaslayarak, keserek bir bölüm oluşturmuşlar. Burada Karaaslan beyin makyajladık sözüyle demek istediği ‘Hesapları, girdileri, çıktıları düzenledik. Bakkal defteri zihniyetinden çıkardık. Bunlara dikkat edin. Birçok iş yapıyorsunuz ama düzenli yapmıyorsunuz’dur. Bizim çok şükür abdestimizden şüphemiz yok. Bizden intikam almak isteyen insanlar belirli mecralara bu videoları servis etmişler. Bu işin tek sebebi Mehmet Eryürek’tir.

“ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ”
İlgili gazete hakkında avukatlarımız gerekli çalışmaları yapmaktadır. Hem Erkan bey hem de biz şikayetçi olacağız. Ayrıca bizim denetimlerden korkumuz olduğu konusu da gerçeği yansıtmaz. Herkes bilmektedir ki bilumum denetçiden daha detaylı ve art niyetli çalışan bir ana muhalefet partisi vardır.”

“BAŞIM DİK, ALNIM AÇIK”
Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar gazetemize yaptığı açıklamaların ardından konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması daha yaptı. Alemdar yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Elhamdülillah, benim başım dik ve alnım açık. Bugüne kadar bütün denetimlerden alnımızın akıyla çıktık. Bundan sonra da öyle olacak. Kimseden korkmuyorum. Tehditlere, şantajlara pabuç bırakmadım, bundan sonra da bırakmayacağım. Birileri tıynetinin gereğini yapıyor. Makaslanmış, oynanmış video görüntüleriyle bizi yıpratacaklarını zannediyor. Bahsedilen video kayıtları, bir eğitim videosundan makaslanmıştır. Buradaki konuşmalar bir uzmanın personele verdiği tavsiyelerden ibaret.

“PARA VARDI; AMA ÖDEME YAPAMIYORDUK”
2005 yılından sonra belediye kanununun değişmesi ve Analitik Bütçe ve Muhasebe Sistemine geçilmesi, muhasebe kayıt sistemindeki değişiklikler personelin eğitim ihtiyacını doğurmuştur. Ancak ne yazık ki 2011 yılına kadar personelimize bu konu ile ilgili eğitim verilememiştir. 2011 yılında kasamızda 8,5 milyon TL varken, Park ve Bahçeler Müdürlüğü 5 bin TL’lik bir ödemeyi, ödeneği kalmadığı için yapamamıştı. Kasamızda para vardı; ama ödeme yapamıyorduk. Bu durumu gördükten sonra, bütün personele eğitim verilmesi noktasında talimat verdim. İyi niyetli; ama işleyişi bilmeyen, bu nedenle bize sıkıntı yaratabilecek arkadaşları ve bütün personeli eğitim programına aldım. Eğitimci Sayın Erkan Karaaslan ile tüm personele bu konularla ilgili eğitim vermek üzere anlaşıldı.

“VEREMEYECEK HİÇBİR HESABIMIZ YOK”
Eğitim sürecinde muhasebe kayıtlarında yapılan inceleme sonucu yeni muhasebe sisteminde kullanılan bazı hesapların yanlış kullanılması sonucu oluşan muhasebe hatalarının yeni bir hesap kaydı ile düzeltilme kaydı yapılmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi, Erkan beyin ilgili videoda anlatmak istediği mevzuatlarda yapılan değişimlerin, personel tarafından algılanmaması ve bu nedenle yapılan muhasebe kayıt hatalarının oluşturabileceği sorunlar ve bu sorunların yeni bir kayıt ile nasıl düzeltileceği, yeni bütçe sistemine göre ödeneklerin kullanımı ile ilgili riskler, performansa dayalı bütçe hazırlanması ve bunların sonucunda oluşacak mali analiz tablolarının risk içermemesi ile ilgili konulardır. Bu videodaki görüntülerde uzman arkadaşımız, personele eğitim veriyor, uyarılarda bulunuyor. Bundan doğal ne var? Birileri sanki bir usulsüzlük, bir yolsuzluk varmış gibi ortalığı ayağa kaldırıyor! Videonun bütün görüntüleri elimizde, isteyene gösteririz. Veremeyecek hiçbir hesabımız yok.”

Celal Bayraktar: İddialar yalan

Video kasetini Mehmet Eryürek’e verdiği iddialarına tepki gösteren Celal Bayraktar, “Bana iftira atılıyor” dedi

Önceki gün internet sitelerine düşen videoda İstanbul’dan getirilen belediye hesap uzmanı Erkan Karaaslan’ın muhasebe personeline verdiği eğitimin görüntüleri yer almış, videoda Karaaslan’ın belediye hesaplarının bir kısmını makyajladıkları söylemişti. Videonun 1 yıl önce işten çıkan Celal Bayraktar tarafından AKP Derince eski ilçe başkanı Mehmet Eryürek’e verdiği, Eryürek’in de bu kaseti makaslayarak basına verdiği iddia edildi.
“BANA İFTİRA ATILIYOR”
Konuyla ilgili dün konuşan Celal Bayraktar, “Ben 7 ay önce kendi isteğimle işten çıktım. Ayrıca haberde yazıldığı gibi eğitim sorumlusu da değildim. Eğitim sorumlusu Özkan Demetgül’dür. Benim video kasetiyle hiçbir ilgim yok. Benim video kasetini Mehmet Eryürek’e verdiğim iddiaları kesinlikle yalandır. Belediyenin birçok çalışması internette var. Belediye personeli ağlar sayesinde her türlü bilgiye ulaşıyor. Benimle ilgili iddialar doğru değildir” dedi.

26 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR