Abhazlar’dan sürgünün 151. yılı anması

Bundan tam 151 yıl önce Kafkas – Rus savaşları neticesinde Anadolu, Balkan ve Ortadoğu topraklarına sürülen, gerçekleşen sürgünde birçok Kafkas halkın...

BÜYÜT

Bundan tam 151 yıl önce Kafkas – Rus savaşları neticesinde Anadolu, Balkan ve Ortadoğu topraklarına sürülen, gerçekleşen sürgünde birçok Kafkas halkının yaşamını yitirdiği olayların ardından Kafkasyalıların torunları atalarını anmaya devam ediyor. Kafkasyalıların Anadolu’da çıktığı ilk kara parçalarından olan Kandıra Kefken Babalı Sahili’nde sürgün tarihi olarak bilinen 21 Mayıs 1864’ün 151. yıl dönümünde anma törenleri gerçekleştirildi. Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun gerçekleştirdiği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kafkas işadamlarının destek verdiği anma programına Abhazya Cumhuriyeti’nden de Abhazya Başbakan Yardımcısı Şamil Ardzınba, Abhazya Göçmen Bakanı Vadim Haraziya,  Abhazya Parlamentosu Milletvekili Tayfun Ardzınba, Abhazya’nın Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba ve yardımcısı Alyas Asabua,  Uluslar arası Apsnı Vakfı yöneticileri Gazeteci Yazar Guram Bargandzhia, Abhazya Müftüsü Salih Kurthelia, Dünya Abhaz Abazin Birliği Genel Sekreteri Genady Aklamiya, Abhazya Televizyonu Sahibi Ruslan Bey,  Abhazya’dan Demografya yetkilileri ve bürokratlar katıldı.

 

Programa Abhaz asıllı CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç, federasyon yöneticileri, federasyona bağlı dernek yöneticileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Abhaz asıllı işadamı Ruhi Karaalp ve Kafkasyalılar katıldı.

 

KONUŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kafkasyalıların bulunduğu mezarlarda gerçekleşen törenlerde Kur’an-ı Kerim okundu. Ardından ise Babalı Sahili’nde program gerçekleştirildi. Sürgünün yıldönümünde Abhaz Dernekleri Başkanı Cengiz Koç, sürgünün Kafkas toplumları tarafından ilelebet unutulmayacağını söyledi. Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba yaptığı konuşmada Türkiye’de yaşayan Abhaz diasporasının sürgünden sonra anavatan ile bağlarını koparmadığını söyledi. CHP Sakarya Milletvekili Cengiz Koç ise yaptığı duygusal konuşmada Kafkasyalıların yaşanan acılarını unutmadıklarını söyledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun danışmanı Nermin Tol yaptığı konuşmada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun selamını katılımcılara ileterek, Büyükşehir Belediyesi olarak Kafkasyalıların acılarına ortak olduklarını ifade etti.

 

AĞITLAR YAKILDI

Kafkasya’dan sürülenlerin torunları gerçekleşen törenlerde yaşanan acıları anmak için önce Karadeniz’e çelenk ve güller bırakıldı. Ardından ise meşalelerle yürüyüşler gerçekleştirildi. Sürgünü anlatan belgesellerin izlendiği programda Abhazya’dan gelen otantik grup, sürgün ağıtları yaktı. Programın son bölümünde her yıl yapılan sürgün ateşi tüm katılımcılar tarafından yakıldı. Yağmurun etkili olduğu programlarda katılım yoğun olurken yağmura rağmen program aksamadan devam etti. Anma etkinlikleri gece yarısına kadar sürdü.

22 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR