CHP Körfez’de 2 başkan var

CHP Körfez İlçe Başkan’ı bir türlü belirlenemiyor. İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile Milletvekili Hikmet Erenkaya, “MYK’ya Ahmet Arıt’ın ismini önerdik, Kö...

BÜYÜT

CHP Körfez İlçe Başkan’ı bir türlü belirlenemiyor. İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile Milletvekili Hikmet Erenkaya, “MYK’ya Ahmet Arıt’ın ismini önerdik, Körfez yönetimi düşmüştür” diyor. Mevcut yönetim ise düşmediklerini ve yeni başkanlarını belirlediklerini savunuyor.

CHP Körfez İlçe Başkanlığı ataması Arap saçına dönmüş durumda. CHP İl Örgütü yönetimi, Hereke eski Belediye Başkanı Ahmet Arıt’ı ilçe başkanı olarak atadığını söylüyor. İlçe yöneticileri ise kendi aralarında seçim yaparak, yeni başkan olarak Doğan Ergön’ü belirlediklerini beyan ediyor. Soğuk rüzgarların estiği CHP Körfez’de ilçe ile il arasında uzlaşı sağlanamıyor. Bu belirsizlik partililere “Körfez’in yeni ilçe başkanı kim?” sorunu sorduruyor.

İSTİFALAR GEÇERSİZ
Körfez İlçe yönetiminden istifa ettiklerini ifade eden Mehmet Miroğlu, Recep Şakar, Nazmi Çetinkaya, Gülenay Topuz, Ömer Kurtuluş ve Aydın Kaya’nın il yönetimine verdikleri istifa, Körfez İlçe’ye tebliğ edilmedi. Körfez İlçe yöneticilerinin görüşü, il yönetimi toplanmadan istifalar geçerli sayılamayacağı yönünde.

DEFTERE İŞLENMEDİ
CHP Genel Merkezi 3 Ocak tarihli bir genelge yayınlayarak, “Boşalanın yeri dolmayacak, seçim yapılmayacak” dedi. Buna rağmen Körfez İlçe’de 7 Şubat tarihinde bir seçim yapıldı ve 11 yönetici oy kullandı. Bu oyların 6’sını Mehmet Miroğlu, 5’ini Doğan Ergön aldı. Yapılan bu seçim, karar defterine işlenmedi.

YENİ GENELGE GELDİ
18 Şubat tarihinde CHP Genel Merkezi’nden yeni bir genelge geldi. Genelgeye göre boşalan ilçe başkanlarının yerine seçim yapılabileceği bildirildi. Genelge, tüzüğün 42-d maddesine uygun halde seçimin yapılması gerektiğini içeriyordu. Bunun üzerine 24 Şubat tarihinde seçim için yönetim kurulunun toplanması önerildi.

TÜZÜK 42-D
CHP tüzüğüne göre 42. Maddenin (d) fıkrası şunu söylüyor “İl ve ilçe başkanlığı boşaldığında olağan kongreye kadar il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri veya partililer arasında, il ve ilçe yönetim kurulunun üye tam sayısının salt çoğunluğu ile ve geciktirilmeden seçilir.” CHP Körfez İlçe de tüzüğün gereğini yerine getirmek için 24 Şubat’ta bir araya geldi.

SEÇİM YAPILAMADI
Olağan tarih olan 24 Şubat’ta seçim için toplantı yapan Körfez İlçe, ilçe başkanını seçemedi. Toplantıya istifa eden 6 kişi katılmadı. İl Sekreteri Cihat Altunyuva’nın gözlemci olduğu bu toplantı, katılmayan 6 kişi nedeniyle 3 Mart tarihine ertelendi. 3 Mart’ta yönetim yeniden toplandı ve istifa eden ilçe başkanı Salih Şirin’in yerine yedeklerden 1 bir üye daha alındı.

İLÇE, DOĞAN’I SEÇTİ
Körfez İlçe Örgütü, 3 Mart tarihinde 9 kişiyle toplandı. 9 kişi oy birliğiyle Doğan Ergön’ü ilçe başkanı olarak seçti. Mevcut ilçe yöneticileri, “15 kişilik yönetim kurulunun istifasının kabulü için il yönetiminin istifa dilekçelerini kabul etmesi gerekir. Ne bu yönde ne de ilçenin düştüğü yönünde bir genelge bize ulaşmadı” dedi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLAR
CHP Körfez’e göre, düşmemiş yönetime atama yapılırsa hukuki süreç başlar. Gebze’de de aynısı yapılmak istendi. Atama yapılması için kendilerinin görevden alınmaları gerekiyor. Körfez İlçe yöneticileri, “Önce bizi görevden almak için bir sebep bulmalılar. Bizi görevden aldıktan sonra ise 30 gün içinde seçim yapmaları gerekir” diye konuştu.

KARAR ANKARA’DA
Hikmet Erenkaya: Konuyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmayan CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya’nın durumdan haber olduğu ve sohbet ortamlarında, “Ahmet Arıt’ın atama kararının Ankara’da olduğunu biliyorum. Bildiğim kadarıyla çarşamba günkü MYK toplantısında Ahmet Arıt’ın ataması gerçekleştirilecek” dediği biliniyor.

ATAMA ÇARŞAMBA GÜNÜ
Ahmet Arıt: Bana ulaşmış herhangi bir tebliğ yok ancak dün (önceki gün) sayın genel başkan yardımcım Hurşit Güneş’le görüştüm. Kendisi bana evraklarımın sabah saatlerinde eline ulaştığını ancak yetiştiremediği için MYK’ya sunamadığını söyledi. Çarşamba günü kesin atamanın yapılacağını belirtti.

BİZ ATAMAYI YAPTIK
Yalçın Kuşkan: Biz atamayı yaptık. Atamanın kararı MYK’nın onayını bekliyor. Atama yazısı şuanda Ankara’da. Körfez İlçe yönetimi istifalarla düştü. Biz yönetiminin düştüğünü ilçe örgütüne tebliğ ettik. Çarşamba günü yapılacak olan MYK’da Körfez İlçe Başkanı atanacaktır. Atama kararını da hemen kendilerine bildireceğiz.

SEÇİLMİŞ BAŞKAN BENİM
Doğan Ergön: Biz yönetim kurulu olarak seçimimizi yaptık. Şuanda Körfez İlçe Örgütü’nün bir başkanı var. Seçilmiş ilçe başkanı benim. Ahmet Arıt’ın atanması için öncelikle bizim görevden alınmamız gerekiyor. Bu da hukuki bir süreci başlatır ve 30 gün içerisinde yeniden seçim olur. Pazartesi günü icra kurulumuzu belirleyeceğiz.

06 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR