Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş; “Gölcük’te seçim kaygımız yok, biz seçimi kazanırız”

İki dönemdir Gölcük Belediye Başkanlığı görevinin yürüten Mehmet Ellibeş, 9.5 yılın özetini anlattığı röportajında, “Biz Gölcük’te seçimi alırız. Anke...

BÜYÜT

İki dönemdir Gölcük Belediye Başkanlığı görevinin yürüten Mehmet Ellibeş, 9.5 yılın özetini anlattığı röportajında, “Biz Gölcük’te seçimi alırız. Anketlerimiz 2009 seçim sonuçlarından daha da iyi durumda olduğumuzu gösteriyor dedi.


Gölcük’te yapılanlar ve yapılacakların konu edildiği söyleşimizde belediye başkanı Mehmet Ellibeş, ilçenin son durumunun özetini Kocaeli Gazetesi okurları için anlattı. Seçim konularında değinen Ellibeş, “Gölcükte seçim kaygımız yok. Seçimleri alırız, yaptığımız anketlerde 2009 seçimlerinde aldığımız oyun üzerinde bir oy alacağımız görünüyor” dedi.Çalıştığınız belediyeye başkan olmak nasıl bir duygu. Bu durum görev yaptığınız dönemde sizi nasıl etkiledi?

25 yıl çalıştığınız bir kurumda yüzde 88’i aynı personel olan Gölcük Belediyesi’nde en üst düzeyde yönetici oluyorsunuz. Belediye başkanı oluyorsunuz. Bizim açımızdan çok onur verici bir şey… Bu herkese nasip olmaz. Artı çalışma arkadaşlarınızı biliyorsunuz, sistemlerini performanslarını… Bu benim için avantaj oldu. Personel açısından da avantaj oldu. İki tarafta birbirini yakinen tanıyor. Huyunu biliyor özelliklerini biliyor. Bizim başarımızın ana unsuru da zaten kurumun içinden çıkmış olmam, kurumun her bir köşesiyle detaylı bilgi sahibi olmam ve çalışma arkadaşlarımızla da önceden aynı odayı paylaşmış olmam. Bu kamuoyuna da menfaat olarak yansımış oldu. Böyle bir özelliği yaşadık

Peki, bu durum hiç sorun olarak karşınıza çıkmadı mı?

Ciddi bir dezavantaj olarak karşıma çıkmadı. Belediye çalışanları istismar edip farlı bir mecraya dökmeden uyum gösterdiler. Dediğim gibi bu durum ilçe halkı ve belediye çalışmaları acısında inanılmaz artılar kattı. Kazanan hem çalışanlar oldu hem Gölcüklüler oldu.

1999’dan sonra Gölcük denince akla hep deprem geldi. Deprem sonrası ise bambaşka bir Gölcük var bu kıyıda. Bu değişimi ve toparlanmayı nasıl sağladınız?


Aslında çok önemli bir husus… Özet olarak anlatmak gerekirse, 17 Ağustos 1999 milattı ve bugünü değerlendirirken o fotoğrafı göz önünde bulundurmak lazım. Tabi bu yeniden yapılanma süreci çok kolay olmadı. Çok basit olmadı. Çok zor bir süreçti hepimiz açısından. Toplum zaten bir afetle karşı karşıya kalmış. Herkes şaşkındı. Bunu yeniden yapılandırmak nasıl olacak. Toplum yeniden eski günlerine nasıl kavuşacak. Bu Gölcük bir daha ayağa kalkmaz deniyordu. Yeniden hayatın devam edebilmesi mümkün değilmiş gibi görünüyordu. En azandın çok uzun yıllar gerekiyordu. Bir karamsarlık vardı. İlk zamanlarda bende de bir karamsar tablo hakim olmuştu. Ancak çok kısa sürdü Allah’a şükür ve silkindik.

ŞEHİTLERİNİ ALLAH’A EMANET ETTİLER.

Dedik ki geriye kalanlar itibariyle hayat devam ediyor. Depremde kaybettiğimiz şehitlerimizin anısına yeniden toparlanmamız dimdik biri olmamız ve yapılanmamız gerekiyor dedik ve kısa bir süre sonra Gölcük kenetlendi. Yaraları kalbine gömdü. Şehitlerini Allah’a emanet ettiler. Yeniden yapılanma sürecini başlattık. Çok kolay olmadı. İsmail Barış Belediye başkanımızdı. Koalisyon hükümetlerinin sürdüğü süreçte kendimizi anlatmakta zorlandık. En büyük hasar burada iken merkez üstü burası iken, ilk zamanlar anlatamadık, yeri geldi Avcılar öne çıktı yeri geldi Yalova…

HIZLI BİR YAPILANMA

Civarımızdaki merkezler daha ön plana çıktı. Planlandı programlandı ve sistem oturdu. Son on yılda hızlı bir yapılanma sürecine girdik. Halkımızın samimi desteği önemliydi. Yurt içi ve yurt dışından destekler gelmedi değil, ancak bunlar cılız desteklerdi. O anki yangının üstüne atılan ilk can suyu gibiydi. Sonradan kalıcı hizmetlerin yürütülmesi adına kendimiz ve devletle baş başa kaldık. Gölcükte deprem izler itibariyle unutuldu, ancak tamamen unutulmaması adına sürekli bilgilendirme yapıyoruz. Bilinçli bir depreme dayanıklı yapıları oluşturacak bilinci yerleştiriyoruz.


Bugün secim beyannamenizi elinize alsanız içindeki vaatlerin yüzde kaçını hayata geçirdiğinizi söyleye bilirsiniz.2009 seçim beyannamesini elimize aldığımızda ne görüyoruz anlatayım. Tabi biz Büyükşehir Belediyesiyle ortak beyanname hazırladık. Bu beyannamemiz içerisinde vaat edilenlerin bir kısmı Büyükşehir tarafından yapılması ön görülüyordu. Bir kısmı bizle ilgili bir kısmı da ortaktı. Bu şekilde değerlendirdiğimizde yüzde 95’e yakın bir performans var.

KETSEL DÖNÜŞÜM VE TERMİNAL

Büyükşehir ile birlikte planladığımız Oto Terminali projesi henüz başlamadı. Yılsonu itibariyle başlamayı planlıyorduk ancak şöyle bir strateji izlemeye karar verdik; özellikle bilinçli olarak beklettik, oto terminalinin olduğu bölge, sanayi çarşısının bulunduğu bölge ve civarı itibariyle radikal bir karar aldık. Burada kentsel dönüşüm planladık. Şuan itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelere devam ediliyor. Alandaki maliklerle ortak çalışma içinde olacağız. Hisareyn bölgesinde yeni bir sanayi çarşısı alanı planladık, o planlama çalışmalarımızda bitti. Bu ve bunun gibi bilinçli beklettiğimiz projelerimiz var.

YAZLIK ILICA TESİSLERİ

Ilıca bölgesinde kazılar yapılarak orada ki tarihi eserlerin ortaya çıkartmayı düşünüyorduk. Sonuca bakınca hedefimizden daha büyük bir eseri yapmayı başardığımızı görüyoruz. Malum Kocaeli’ye bir marka değeri katan tesisleri biri oldu ılıca. Kocaeli’ye ve Gölcük halkına armağan ettik. Şimdi günü birlik tesisimizin çıvarında ev pansiyonları oluşmaya başladı. Sektör kendini tamamlıyor. Devam eden inşaatlar var. Ev pansiyonculuğunu insanlar yerleştirmeye çalışıyor.

BİRÇOK PROJEYİ HAYATA GECİRDİK

En büyük Projemiz Ilıcaydı, onurlu bir duruş sergilememize neden olacak önemli bir eser. Kervansarayımızı da unutmamak lazım. Önemsediğimiz bir eser. Tarihten bize mal olmuş eserleri gün yüzüne çıkartmış oluyoruz ve fonksiyonlarıyla yaşanıla bilir bir tesis haline getiriyoruz. Buz pistimizi uyguladık inşaatını bitirdik. Gençlerin beklentisiydi bu. Kapalı pazar yerleri yaptık. Merkezdeki kapalı pazar alanının yer temininden dolayı erteledik. Semt pazarlarındaki yapılandırmalar devam ediyor. Spor komplekslerimizi bitirdik. Yukarı Değirmendere tarihi dokusuyla ilgili bir kent projesi yaptık. O dokuya uygun bir tesisin inşaatıyla ilgili son virajdayız. Yalı Mahallesi tarihi evler projemizi bitirdik. Uygulama startını verdik. Cadde sokak yol ve üst geçitlerden bahsetmeye bile gerek yok. Devam eden ve yeni eklenen festivallerimiz var. Engelsiz Yaşam Merkezi’ni tamamladık. Kavşaklarımızı tamamladık. Gölcük ve Değirmendere’deki köprülü kavşaklar ciddi mesafeler aldırdı. Sahil düzenlemeleri. Değirmendere, Halı Dere Ulaşlı ve Gölcük’te düzenlemeler tamamlandı ve önemli bir mesafe kat ettik.


ÖNÜMÜZDE FARKLI PTOJELER VAR

Hisareyn Spor Kompleksi ve kapalı pazar yeleri nihalelerini yaptık. Onlarca evin su altına kalmasına neden olan Hisar Dere ıslahı da yakında tamamlanacak. Çarşı merkezindeki Gazi Ortaokulu arsasısın temin ettik, onun karşılığında Gölcük’e 5 okul yapmak için ihalelerimiz başladı. Buradan elde ettiğimiz arsayla da Gölcük Kent Merkezi’nde bir cazibe merkezi oluşturmayı planlıyoruz. Anıtpark’ı yeniledik. Kent Meydanımızı tamamen yeniledik. Kongre sarayımızı yeniledik.

BİR FİKRİM VAR PROJESİ

Gelin Gölcük’ü birlikte yönetelim demiştik. Bu anlayışa uygun olarak attığımız adımlarda başarıyı elde ettik. Şimdide BİR FİKRİM VAR projesi başlığı altında bir yarışma hazırladık. 18 yaşını doldurmuş herkesin katılabileceği, daha önceden uygulanmamış bir proje bize sunacak vatandaşlarımıza kulak vereceğiz. Beğendiğimiz projeleri uygulamaya çalışacağız. Bu yarışma Çevre Altyapı Yapı İşleri Mimari, Yapı İşleri Mimari Projeler Ulaşım Sosyoekonomik ve Kültürel Basın Yayın ve Tanıtım olarak 4 konu başlığı bulunacak. Bunlardan bir tane birinci olacak. Herkes iki proje verebilecek.

Keşke şunu da yapa bilseydim dediğiniz bir şey var mı?

Evet, vardı ama yapıyoruz sıra ona geldi. Gölcük kent merkezinin yerinden yapılandırılması… Bizim genel anlamda diğer ihtiyaç ve sıkıntılarımızı giderebildik. Ticari hareketlilik sağlamayı planlıyoruz. Bunu da yaptığımızda birçok problemi aşmış olacağız. Kalıcı konutlar problemdi. Onları da eğitim kurumu haline dönüştürerek, öncelikli olarak 5 tanesini eğit kurumu haline getiriyoruz. Bakanlar kurulu kararıyla. O da benim için önemli bir proje idi. Son adımlarla o da çözüldü.

KÖY YOLLARI İLE İLGİL ÇALIŞMALAR
20 trilyonluk bir yatım programlandı inşaatlar başladı. Tüm köy yolları programlandı ve imalatları başladı. Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, parke, asfalt ve beton yol uygulanacak. İhsaniye yolu yine beton olacak ve mevcut kaldırılıp demirli beton yol yapılacak.

PİYASA BORÇUMUZ YOK GİBİ
Piyasa borcumuz yok gibi bir şey, Kamu borçlarını ayrı tutuluyoruz. SSK ve vergi borçlarımız var. Ödediklerimiz, ödeyemediklerimiz var. Mal varlıklarından veriyoruz. Mahsup ettiğimiz kalemler var. İller bankasından gelen paydan kesiliyor. Ama büyük borçları olan bir belediye değiliz.

Projelerinizi hayata geçirirken destek aldığınız kurumlar oluyor mu? Eğer destek alıyorsanız bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Tabu ki kurum ve kuruluşlardan destek alıyoruz. Geçmişte muhalefet partileri bizi çok tenkit ediyordu. Büyükşehir yaptı niye övünüyorsunuz. Kara yolları yaptı niye övünüyorsunuz diye. Kardeşim Büyükşehir gece uyudu sabah kalkıp ben Gölcük’e bunu yapayım mı diyor sanki. Sen ilçe belediyesi olarak proje üreteceksin, sonra bütçenin peşine düşeceksin. Kapalı spor salonumuz yoktu yaptırdım. Kime yaptırdım bakanlığa yaptırdım. Kötü mü yaptık yani. Olaya böyle bakmak lazım.

BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ
Bizden her ay İller Bankası’ndan para kesiliyor Allah’tan İbrahim ağabey (Karaosmanoğlu) öyle bir kıskançlık içerisinde değil. Parayı acımıyor, bütün ilçelere geniş bir yelpazeden bakarak, parayı esirgemiyor Allah razı olsun. Onun organizatörlüğü başımızda oluşu büyük avantaj. Büyükşehir olmak tabi ki bir avantaj, İbrahim Beyin başkan olması daha ayrı bir avantaj, o paylaşımı seven bir ağabeyimiz.

YENİ EKLENEN BELEDİYELERDE DURUM
Yeni eklenen beldeleri anketlerimizde soruyoruz, olumsuz görüş beyan edenlerin sayısı yüzde 1’ e kadar indi. Belediyesi kapatıldığı için şikayet edenlerin yüzdesi yakında tamamen silinecektir. Neden derseniz, o günde hizmet yapılıyordu bugünde devam ediyor. Her türlü kolaylık sağlıyoruz. Sadece bir başkanlık makamı binası vardı, orada başkanı göremiyor o kadar. Hizmet anlamında iyi bir planlama yaptık.

Sizin için rakibi olamaz diyorlardı, ancak son dönemde karşınıza birkaç rakip çıktı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rakipsizlik diye bir şey olamaz, 2004’te vardı olmaması mümkün değil. Biz hizmeti yaparken halkımızın tüm kesimini kucaklamayı başardık ve bir gönül köprüsü kurduk. Sosyal ilişkileri çok üst düzeyde kurduk ve mükâfatını alıyoruz. Gölcükte birçok insanın elini sıktım.

CHP bu dönemde Gölcük iddiası güdüyor. CHP seçime tüm gücüyle asılacak. Bu durumda Ak Parti CHP’den endişe duyar mı?

Valla ben rakip partilerle 9.5 yıldır hiç medya aracılığıyla konuşma yapmadım. Yapmayı da uygun bulmuyorum. Biz Gölcük’te Ak Parti olarak seçimi alırız alacağımıza inanıyorum. Bunu neye göre söylüyorum. Halkın bize bakışı anket sonuçları ve bize olan yaklaşımlarına… Anketler yaptırdık, zaten bizim partimizin özelliği burada. Sürekli anketlerle halkımızın durum değerlendirmesini sıcağı sıcağına alıyoruz. 2009 seçimlerinin üstünde bir sonuç çıkıyor anketlerde. Bu büyük bir mutluluk veriyor bize. Hizmet makamı burası, halktan aldığımız gücünü hizmet olarak geri verebilmektir asıl amacımız. Mutluluğumuz katbekat yükseliyor.

02 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

yıkıkkentli - var olmalı sen cok iyi adamsın yanındakiler yalaka kemal kahramanın gölgesindesin

Yanıtla . 0Beğen 02 Kasım 13:06
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR