“O kasayı Sinan Aygün attırdı”

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, il başkanı Halim Dedeoğlu ve İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Ziyaret sırasınd...

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, il başkanı Halim Dedeoğlu ve İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Ziyaret sırasında Genel Müdürümüz Erkan Ünal, Yazı İşleri Müdürümüz Mesut Akbulut ve Haber Müdürümüz Bülent Ekinci’nin sorularını yanıtlayan Ziyarette sorulara cevap veren Genel Başkan Aksakal, erken seçim çağrısını yineledi ve baraj vurgusu yaptı.

2-007.png

“BARAJI KALDIRMALIYIZ”

Göreve seçilmesinin ardından bir süre sonra 15 Temmuz darbe girişiminin olduğunu söyleyen Aksakal, yerel seçimlerin öne alınmak istenmesine de karşı çıktı. Türkiye’deki sorunun baştan kaynaklandığını dile getiren Aksakal, “Sorunlar Cumhurbaşkanlığı’ndan başlıyor. Bu durumun ortadan kalkabilmesi için tüm seçimlerin yapılması gerekiyor. Meclis toplanmalı ve seçim yasası değiştirilmelidir. Ülkenin bütün kesimlerinin meclise gireceği şekilde düzenleme yapılmalıdır. Baraj kaldırılmalı, siyasi partiler kanununda değişiklik yapılmalıdır. Ülke seçime götürülmelidir” ifadelerini kullandı.

“ÖZÜRÜN KARŞILIĞI SANDIKTIR”

15 Temmuz gibi bir girişimin yaşanabileceğini siyasette olduğumuz günden bu yana söylediklerini dile getiren Aksakal, “Cumhuriyet değerleri ile hesaplaşma içinde, Cumhuriyete karşı olan bir yapılanma var. Birlikte hareket edenler bugün birbirini yiyor. Birisi birini yaraladığı zaman ceza alıyor. Siyasetteki yanlışın karşılığı bellidir. Toplumun karşısına çıkıp hata yaptım dediniz, özür dilediniz. Özür dilemenin karşılığı yerel seçim değil, bütün sandıkların ortaya konulmasıdır. Halk yeniden sizi seçiyorsa buna itiraz olmaz” diye konuştu.

“AKP’NİN SEÇİME GİDEMEZ”

Barajın, siyasi partiler kanunu ve siyasi partilere devlet yardımlarının yeniden düzenlenmesinin gerektiğini de sözlerine ekleyen Önder Aksakal şöyle konuştu: “Ortada bir hakkaniyetsizlik var. İktidar partisi büyük ödenek alıyor ve onunla siyaset yapıyor. Ben kendi cebimden siyaset yapmak durumunda kalıyorum. Bunlar düzenlenmeli. Yerel seçimlerin erkene alınması söylemlerinin amacı gündemi değiştirmek. Bunların seçime gidecek durumları yok. 12 bin meclis üyesi, 800’ün üzerinde başkandan söz ediyorlar. Bunların hepsi FETÖ yapılanması içerisinde olduğu parti kendileri tarafından tespit edilmiş.”

“NEDEN OLAN GÜÇ MEVCUT İKTİDARDIR?”

“Türkiye’de 956 ilçe var” diyen Aksakal, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Yapının tamamı neredeyse terör örgütü etkisi altında olan insanlardan oluşuyor. Bunun çözümü sadece yerel seçimler değildir. Şu anda olağan bir durum yoktur. Anlattığım gerekçeler ile zaten OHAL yaşanıyor. Ülke bir darbe yaşamıştır. Bu darbenin yaşanmasına neden olan güç mevcut iktidardır. Bu olağan bir durum değildir. Bizler mecliste değiliz. Barajı sıfıra çeksinler. Biz yine de dışarıda kalabilir, ama önemli olan genel temsiliyetli bir meclisin oluşturulmasıdır.”

276 MİLYON TL PARA VARDI”

DSP olarak seçimlere hazır olduklarını da dile getiren Aksakal, “Parti olarak hazırız, ancak ekonomik olarak değiliz. Yöneticilerin cebinden seçim çalışmaları yapılıyor. Ecevit’in görevi bıraktığı kurultayda merkez yönetime geçtim. O zaman 76 milyon TL kasada para vardı. O dönemde örgütlerin bütün ihtiyaçlarını genel merkez karşılıyordu. 14 senedir ödenek yok, DSP hala en zengin parti. Böyle bir şey yok” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ

Seçimlerdeki siyasi ittifakların yasal hale gelmesi gerektiğini dile getiren Aksakal, “Siyasi partiler kanunu izin vermiyor. Bunu yapması gereken de ana muhalefet partisidir. Ancak onlar kendi imparatorluklarını sıkıntıya düşürmek istemiyor. Her seçim öncesinde DSP bölendir söylemleri ortaya çıkmaktadır. Özellikle CHP’liler bunu yaparlar. Bu sefer biz ön ayak olalım istedik. Genel başkanlar bir araya gelemedi. Kemal Kılıçdaroğlu televizyondan “kapatın gelin” dedi. Senin kapatın dediğin parti devleti 3 defa yönetmiş. İktidar olamamışsın, koalisyonda bile yer alamamışsın. Başbakanlık koltuğu nasıl bir şey onu bilmezsin, kapatın gelin diyorsun. Bakkal dükkanı mı kapatıyorsun?” açıklamasında bulundu.

“BARAJI KALDIRAMADIK”

Seçimlerin sonucunu kestirmenin mümkün olmadığını dile getiren Aksakal, “Barajın sıfır olduğu ortamda birleşmek kolaydır. Yasal ittifak ile yerel seçimlerde ittifak sağlanır. Bu vatan, din, bayrak hepimizindir. Ben Kocaeli’de çalışanların hak ve menfaatleri için siyaset yapıyorum. Bizim baraj sıkıntımız yok. Ecevit iktidara geldiği zaman baraj vardı. Baraj olayının yanlışlığını vurguluyoruz. Bizler seçim barajını düşürmek istedik, DYP ve ANAP destek olmadı” ifadelerini kullandı.

“O KASAYI SİNAN AYGÜN ATTIRDI”

Aksakal, sözlerini şöyle tamamladı: “AKP dini kullanıyor, CHP ise Atatürk’ü. Başkasına da fırsat vermiyorlar. CHP için Atatürk’ün partisi deniliyor. İyi de o zaman tek parti vardı. DP CHP’nin içinden çıktı. Seninki Atatürk partisi oluyor da bizimkisi olmuyor mu? Peki, Atatürk’ün partisi ne durumda? Kitap fırlatmakla ekonomi çökmez. Yazar kasayı esnaf fırlattı dediler. Daha sonra tiyatrocu çıktı. O eylemi Sinan Aygün yaptırdı. O tiyatrocu daha sonra Ecevit’ten özür diledi. Bunu yaptıran adam AKP’nin iktidar olmasını sağladı. Sonra gidip CHP’den milletvekili oldu.” n Serkan BORLAK 

10 Ekim 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR