Bakan Işık: En ciddi dönüşüm sağlıkta yaşandı

AKP kurucularından olan Dr. Halil İbrahim Kahraman tarafından düzenlenen programa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı. Antikkapı’...

AKP kurucularından olan Dr. Halil İbrahim Kahraman tarafından düzenlenen programa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı. Antikkapı’da düzenlenen programa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şenol Ergüney, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Soner Şahin, Kamu Hastaneleri Eski Genel Sekreteri Hasan Aydınlık ile özel ve kamu hastanelerinde çalışan çok sayıda doktor katılım gösterdi.

 

TALEPLERİ SIRALADI

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Halil İbrahim Kahraman, programın temel amacının sağlıkta yaşanan aksaklıları dile getirmek olduğunu belirterek sağlık çalışanlarının taleplerini sıraladı. Kahraman konuşmasında, “Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonrasında hekimlerin özlük haklarının düzeltilmesi ve özellikle emekli maaşlarının eğitim ve statülerine uygun hale getirilmesi, uygulanan performans sisteminin mesleğimizin icra edilmesindeki her faktörün göz önüne alınarak yeniden düzenlenmesi, hekimlik mesleğine itibar kazandırılması, yöneticilerin bu sahada çalışanları halkın gözünde küçük düşürücü söylem ve davranışlardan uzak durulması, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik tedbirlerin önemsenmesi ve caydırıcı hukuki tedbirlerin alınması gerekir” dedi.

 

“TALEPLERİMİZ DİKKATE ALINMALI”

Sağlık çalışanlarının taleplerini sıralamaya devam eden Kahraman, “Nöbet, icap sisteminin gözden geçirilerek hem hizmet hem de çalışan mağduriyetlerine meydan verilmemesi. Atamalarda uzman, üst uzmanlık, aile bütünlüğü gibi unsurların dikkate alınması. Mecburi hizmet sonrası görevlendirmelerde tıkanmanın giderilmesi. Tam gün muayenehane hekimliğinin SGK sistemine dahil edilmesi. Pratisyen hekimlerin mesleki uygulamalarında güvenceyi arttıran düzenlemeler yapılması. Bu ve bunun gibi mesleğimiz ve meslektaşlarımızın sorunları mevcuttur. Bunların araştırılıp düzeltilmesi sağlık sistemimizi çok daha ileriye taşıyacaktır” açıklamasında bulundu.

 

“TEZLERE KONU OLDU”

Sağlık hizmetlerinin işleyişi ve eksiklikler konusunda istişarenin yapıldığı programda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; konuşmasının başında Cumhuriyet’in 92. yılını kutlayarak Kurtuluş Savaşı’nda hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet diledi. Işık konuşmasında,“Türkiye 13 yıl boyunca çok ciddi bir dönüşüm sağladı. Hiç kuşkusuz bu dönüşümün en ciddi atılımı sağlıkta oldu. Hatta dünyada Türkiye’nin sağlık alanında yaşadığı dönüşüm doktora tezlerine konu olmuştur” dedi.

 

“TEK BİR ÇATI ALTINDA TOPLANDI”

Sağlıktaki dönüşümün temel sebebinin insanı odak alan bir anlayış olduğunu dile getiren Işık, “Türkiye’de eskiden sağlık alanında insan odaklı bir anlayış yoktu. Artık hem sağlığa hem de hekime ulaşmada çok ciddi kolaylıklar getirildi. 13 yıl önce Türkiye’de farklı farklı uygulamalar vardı ama bugün hepsi tek bir çatı altında toplandı” diye konuştu.

 

“MODERN HASTANELER YAPIYORUZ”

Kocaeli’de de sağlıkta çok ciddi adımlar atıldığını ifade eden Işık, “Kocaeli Devlet Hastanesi’nin ek binasını yaklaşık bir sene sonra hizmete açacağız. Diğer taraftan Derince Devlet Hastanesi’nin eski halini hepiniz hatırlıyorsunuz. Bugün ise modern bir hastane haline gelmiş durumda. Diğer ilçelerimizde de modern ve insan hayatına değer veren hastaneler inşa etmeye devam ediyoruz” sözlerini kullandı.

 

“DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR ELELE OLMALI”

Sadece devletin hastane yapmasını yeterli görmediklerini söyleyen Işık, “Özel sektörde sağlık alanında ciddi adımlar atmalıdır. Özel hastaneler de devlet hastaneleri kadar önemlidir. Bu anlamda sağlık alanında devlet ve özel sektörün işbirliği bizim için önemli bir noktadır. Gelecek dönemde de bu konuda çalışmalarımız olacaktır” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

29 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR