Kamil Çöpür’den gerçek bir hayat hikayesi: Esey ile Haydar Çavuş

Eğitimci ve Yazar Kamil Çöpür, gerçek bir hayat hikayesini ölümsüzleştirerek kitaplaştırdı. Kayınvalidesi ile kayınpederi olan Esey ile Haydar Çavuş’...

Eğitimci ve Yazar Kamil Çöpür, gerçek bir hayat hikayesini ölümsüzleştirerek kitaplaştırdı. Kayınvalidesi ile kayınpederi olan Esey ile Haydar Çavuş’un yaşanmış öyküsünü akıcı bir dille okuyuculara sunan Çöpür ile kitap üzerine söyleşi gerçekleştirdik. Bizlere ‘Esey ile Haydar Çavuş’ hikayesini nasıl yazmaya başladığını anlatan Çöpür, yaşanmış bu olayın çok acıklı olduğunu belirtti.

 

“AĞANIN ZULMÜNE UĞRAYAN BİR AİLE”

Kamil Bey öncelikle kitabınızın içeriğinden bahseder misiniz?

Kitap gerçek bir hayat hikâyesini anlatıyor. Kitabın içerisindeki karakterlerden birisi kayınvalidem diğeri ise kayınpederim. Olay Malatya, Antep, İslâhiye ve Suriye’de geçiyor.


Olay örgüsünü kısaca anlatabilir misiniz?

Doğduğunda beşik kertmesi yapılan, on üçünde evlendirilen küçük bir gelin var ki bu benim kayınvalidem oluyor. Kocasının yanlışları yüzünden hayatı hep acı ve korku içinde geçen bir kadın kayınvalidem. Çok sevdiği karısının üstüne kuma getiren, ağanın kapatması ile büyük bir aşk yaşayan, ağayı vurarak dağları ve hapishaneleri mesken tutan bir adam var kitabın içinde. Bu durumu kendisine yediremeyen ağanın zulüm ve baskısına uğrayan bir aile var ortada.

 

“KİTABIN İÇİNDE YÜZLERCE ÖYKÜ MEVCUT”

Kayınvalidem kocasını çok sevmesine rağmen, üstüne kuma getirmesine ses çıkarmayan, kumalığa razı olan bir kadın. Kitapta sevgi ve nefretin bir kadında yarattığı tuhaf ikilimi hissedeceksiniz. Erkek egemen bir toplumda, erkeğin kadın üstündeki ağır baskısı ile ağaların köylüler üzerindeki dayanılmaz baskısının bir arada hükmünü sürmesini anlatıyor kitap. Bir eşkıyanın acılı hayatına sığdırdığı yüzlerce öykü mevcut kitabın içinde; Köy, köylü, ağalık, eşkıyalık, baskı, zulüm, sevda ve aşkı bulabilirsiniz.


Kitabı yazmaya ne zaman başladınız?

Ben 1972 yılında evlendim. Bir gece kayınbiraderim anlattı olayı. O geceden beri kafamda planlıyordum. Osman Şahin Hocam var o zamanlarda. O bana demişti bunu yazalım diye. Bu düşünce öylece kaldı. O zamanki ekonomik ve siyasi mücadelenin de etkisi var tabi ki. Kafamda 45 yıldır duran bir proje aslında. Ama yazıya dökmem 1 buçuk sene sürdü. Kitap basılalı ise 1 buçuk ay oldu.


“DİZİ VEYA FİLM OLABİLİR”

Kitabınızın film veya dizi konusu olma olasılığı var. Buna bir açıklama getirir misiniz?

Fatih Aksoy ile Ferzan Özpetek şu anda kitabı okuyorlar. Henüz bir geri dönüş yapmadılar. Bir dizi ya da bir film yapılma olasılığı var.


Bu yaşanılmış olayı neden kitaplaştırma ihtiyacı duydunuz?

Çok orijinal bir hayat hikâyesi. Gerçekten acı bir hayat var burada. Bunlardan en önemlisi de on üçünde evlendirilen bir kızın başına gelen acı olaylar. Başına kumanın gelmesi gibi. Ağanın yaptığı zulümler. Halen de yaşadığımız olaylar aslında. Şöyle bir şeyden bahsedeyim. Yayıncı kitabın ismini ‘Küçük Gelin’ koymamı tavsiye etti. Dedim ki Küçük Gelin ismini son zamanlarda dizilerde görüyoruz. Biz en iyisi başkarakterlerin isimlerini koyalım dedim.

 

“BÜYÜKLERİMDEN DİNLEDİM OLAYLARI”

Kaç yılını anlatıyor kitabınız?

1930’lu yıllardan başlayan bu hikâye kayınvalidemin ve kayınpederimin vefatına kadar süren bir olaylar zincirini anlatıyor.

 

Bu olayları yaşayıp, gördünüz mü?

Kayınvalidem benim yanımda, İzmit’te vefat etti. Mezarı burada. Tabii ben 1930’lu yılları bilemem. Büyüklerimden dinledim olayları, yaşanılanları. Eşimden dinledim, kayınbiraderimden dinledim. Bu arada kayınbiraderim hala sağ, o altı aylık iken ağanın zulmünden falan kaçıyor. Kitabın içinde var bu olaylar.


“DÜZENE ELEŞTİRİLERİM VAR”

Kitabın içinde eleştiriler var sanırım. Kime bu eleştiriler? Bir de sizden duyalım.

Düzene eleştirilerim oldu. Mesela Köy Enstitüleri’ne yer verdim. İsmet İnönü’ye eleştiriler yaptım. Köy Enstitüleri’nin kapatılmasına karşı bir eleştiri yaptım. Köy Enstitüleri’nin kapanmaması gerekiyordu. Benim babam Köy Enstitüsü mezunu. Kitapta babamın adı da geçiyor. Onun dışında ağanın zulmünü eleştiriyorum.


İlk kitabınız mı?

Evet, ilk kitabım. Fakat ders kitaplarım var kendi yazdığım. Ticaret liselerinde muhasebe dersi verdim. 5 tane kitabım var ticaret liseleri için.


“OLUMLU, GÜZEL YORUMLAR ALDIM”

Kitabınız hakkında nasıl eleştiriler alıyorsunuz?

Vallahi dün biri aradı Ankara’dan. Hiç tanımadığım birisi. Kitabı okumuş. ‘Ben hayatımda bu kadar güzel bir kitap okumadım’ dedi bana. Yani öyle iltifatlar yaptı ki şaşırdım kaldım. ‘Eline, yüreğine, kalemine sağlık’ dedi. Çok beğenmiş. Çok akıcı bir Türkçe kullandığımı söyledi. Duyduğum bu olumlu yorumlar çok hoşuma gitti.


Kitabınız şu an da piyasada mı?

Evet, piyasada. 1 ay oldu piyasaya süreli. 8 Mart’ta yayımlandı. Bin adet basıldı. Almak isteyenler Gonca Kırtasiyede bulabilirler.

 

“İKİNCİ KİTABI YAZIYORUM”

Kitabı akrabalarınızdan okuyan oldu mu? Ne diyorlar?

Vallahi eşim okumadı kitabı. ‘Beni ağlatmak için mi bu kitabı yazdın?’ dedi. Eşime kitabın son bölümünü okudum ve ağladı. Çünkü annesi çok çile çekmiş.  


Aklınızda başka bir kitap yazma fikri var mı?

Şu anda ikinci kitabımı yazıyorum. İnşallah onu da seneye bu zamanlarda yayınlayacağım. O kitapta ise öğretmenlik anılarım var. Henüz ismi belli değil ama muhtemelen ‘Öğretmen Olmak’ olacaktır. Öğretmenlik hayatım boyunca yaşadığım olayları, öğrencilerimle yaşadığım şeyleri yazıyorum. Bu kitap dışında artık emekli oldum, sürekli yazmak var kafamda. Vakitten bol bir şey yok. Röportaj: Buket SEZER


KAMİL ÇÖPÜR KİMDİR?

Kamil Çöpür, 1949 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesinin Büyük Çimiş Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. İzmit Ticaret Lisesi’nde Meslek Dersleri öğretmeni olarak 25 yıl görev yaptı. Yazar altı yıl da Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik yaptı. Meslek Yüksek Okullarında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Demokratik kitle örgütlerinde değişik görevler alan yazarın, gazetelerde çeşitli makaleleri var. KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik eğitimi kurslarında altı yıldır girişimci uzmanı olarak görev yapmakta.

bu.jpg

12 Nisan 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

murat - kamil beyi ayrıca tanımak bana ayrı bir keyif veriyor hayatım gördüğüm en mükemmel insanlar biri

Yanıtla . 0Beğen 12 Nisan 13:15
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR