Kadınlar çalışıyor, erkekler yönetiyor

100 binden fazla kadın çalışan içinde sadece 5’i genel müdürlüğe layık görülürken, bu bankaların tamamının yabancı sermayeli olması dikkat çekti.  ...

BÜYÜT

100 binden fazla kadın çalışan içinde sadece 5’i genel müdürlüğe layık görülürken, bu bankaların tamamının yabancı sermayeli olması dikkat çekti.

 

 

Bankacılıkta 200 bini aşkın çalışandan yaklaşık yüzde 52’sini kadınlar oluşturuyor. Buna karşın sektörde faaliyet gösteren 52 bankadan sadece yabancı sermayeli 5 bankanın genel müdürü kadın. Bir başka deyişle yüzde 52’lik kadın oranı, zirvede yüzde 10’nun altında temsil ediliyor.  İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi’nin “Türk Bankacılık Sektöründe Kadın Yönetici” çalışması, sektörde kadın çalışan sayısı fazla olsa da yönetimde daha çok erkeklerin bulunduğunu ortaya koydu. Çalışmaya göre, 200 binden fazla çalışanın istihdam edildiği sektörde, çalışanların yüzde 48.3’ü erkeklerden, yüzde 51.7’si de kadınlardan oluşuyor. 

 

BOĞAZİÇİ MEZUNU

Buna rağmen Türkiye’deki bankaların sadece 5’inin genel müdürlük koltuğunda, yani yüzde 9.62’sinde kadınlar oturuyor. Kadın müdürler tarafından yönetilen 5 bankanın tamamının yabancı sermayeli olması dikkat çekerken, kadın yöneticilerden 3’ünün Boğaziçi Üniversitesi mezunu olması göze çarpıyor. Aynı şekilde sektörde görev yapan 373 genel müdür yardımcısının sadece 55’i kadın yönetici. Araştırmaya yönetim kurulu açısından bakıldığında da benzer bir tablo ortaya çıkarken, bankaların sadece 2’sinin kadın yönetim kurulu başkanına sahip olduğu görülüyor.  Her iki kadın yöneticinin de lisans eğitimlerini yurtdışında tamamlamaları ve özel sermayeye sahip banka olmaları ortak özellikleri. 403 yönetim kurulu üyesinden de sadece 31’ini kadınlar oluşturuyor. Bu oran yüzde 8’e tekabül ediyor. 23’ünde en az 1 kadın yönetim kurulunda yer alıyor.

 

Kadın Başkanlar

- Akbank:  Suzan Sabancı Dinçer

- JPMorgan Chase Bank:  Belma Özmen

 

Genel Müdürler

- Alternatifbank: Meriç Uluşahin

- Citibank: Neslihan Serra Akçaoğlu

- Habib Bank: Ayşe Şebnem Türkay

- ING Bank: Pınar Abay 

- JPMorgan Chase Bank: Funda Çelik

28 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR