Akar’dan Kartepe’deki afet için kanun teklifi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, geçtiğimiz günlerde ilimizde yaşanan ve Kartepe ilçesinde büyük zarara yol açan sel felaketine ilişkin Meclise...

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, geçtiğimiz günlerde ilimizde yaşanan ve Kartepe ilçesinde büyük zarara yol açan sel felaketine ilişkin Meclise kanun teklifi verdi. Meclis yemin töreninden hemen sonra sel felaketinin izlerini yerinde inceleyen ve sorunları yerinde tespit eden Akar, yaraların bir an önce sarılması için ‘2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ sundu.

 

“YÜZDE 40 ŞARTI FAZLA”

Kanun teklifinde doğal afetler nedeni ile zarar gören ve yardım alınabilmesi için çiftçilerin zararının yüzde 40 olması şartının fazla olduğunu belirten Haydar Akar, bu düzenlemenin değiştirilmesi gerektiğini belirterek sel ve taşkın sonucunda ürünleri yüzde 25 ve üzeri oranında zarar gören üreticilerin uğradıkları kayıpların da devlet tarafından karşılanmasını ve tarım sigortaları kanunu kapsamında kayıtlı olmaları şartı aranmamasını istedi.

 

“BU TEKLİFLE RAHAT  NEFES ALACAKLAR”

Üreticilerin, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları kredi borçlarının 1 yıl süresince faizsiz ertelenmesi ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik borçlarının da 1 yıl ertelenerek, 1 yılın sonunda 12 eşit taksitte ve faizsiz tahsil edilmesini teklifte belirten Akar, vermiş olduğu teklifinin yasalaşması ile mağdur olan vatandaşların selin getirdiği çamuru üzerlerinden atarak rahat bir nefes alabileceğini vurguladı.

 

AKAR'IN KANUN TEKLİFİ ŞU ŞEKİLDE

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

‘’2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’’ gerekçesi ile ekte sunulmuştur.

Gereğini arz ederim.

Haydar AKAR

Kocaeli Milletvekili

 

GENEL GEREKÇE

Ülkemizde yaşanan sel ve taşkın afetleri nedeni ile tarım sektörü zor bir süreç yaşamaktadır. Yaşanan bu afetler sonucunda çiftçilerimizin tarlaları, bahçeleri, tarımsal ürünleri büyük zarar görmektedir.

Doğal afetler nedeni ile zarara uğrayan çiftçilerimizin zararlarının giderilmesi amacıyla 20.06.1977 tarihinde 2090 sayılı kanun kabul edilmiş ve 05. 07.1977 tarih 15987 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun amacı tabii afetlerden zarar gören çiftçilerin zararlarının karşılanmasıdır. İkinci maddesinin üçüncü fıkrası hak sahibi olacakların nasıl tespit edileceğine ilişkin hükümler koymuştur. Afet dolayısıyla çalışma ve üretim imkanları önemli ölçüde bozulmuş olanların hak sahibi olacağı kabul edilmiştir. Ancak,  2005 yılında çıkarılan 5363 sayılı Tarım Sigortası Kanuna göre belirlenen riskler için tarım sigortası yaptırmayan üreticiler, 2090 Sayılı Kanundan yararlanamamaktadır.

Ayrıca, tarım sigortası kapsamında olmayan risklerde de , yardım yapılabilmesi için çiftçilerin ürünlerinin, canlı-cansız üretim araçlarının ve tesislerinin değer itibari ile en az %40 oranında zarar görmesi, ayrıca bu zararı karşılayacak geliri bulunmaması ve borç alma imkanı olmaması gerekmektedir. %40’dan az zarar görmesi halinde ise tarımsal faaliyetlerini devam ettiremeyecek ve geçimini sağlayamayacak duruma düşmesi gerekmektedir.

Uygulamada çiftçi veya üretim kooperatifinin tüm mal varlığının %40’nın zarar görmesinin aranması haksızlığa neden olmakta, birçok ağır doğal afette üreticilerin zararlarının karşılanmaması gibi bir sonuç doğurmaktadır. Örneğin sel nedeniyle tarladaki ürününü tamamen kaybeden çiftçinin zararının %40 olup olmadığının hesabında o kategori ile ilgisi olmayan otomobilinin, traktörünün veya canlı hayvanlarının da mal varlığı değeri içinde sayılması, zararın tanzim kapsamı dışında kalmasına neden olmaktadır.

Yukarıda belirtilen hususlar Anayasamızın ‘sosyal devlet’ ilkesi ve yine Anayasamızın ‘toprak mülkiyetinin korunmasına ilişkin düzenleme gereğine uymamakta ve teklif ile bu eksikliğin giderilmesi amaçlanmaktadır.

2090 SAYILI TABİİ AFETLERDEN ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERE YAPILACAK YARDIMLAR HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-  20/6/1977 tarihli ve 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Afet dolayısıyla çalışma ve üretim imkânları önemli ölçüde bozulmaktan maksat, çiftçinin;

1.     A) Ürünlerinin canlı – cansız üretim araçlarının ve tesislerinin değer itibariyle en az %25 oranında zarar görmesi, bu zararı diğer tarımsal veya başka gelirleriyle karşılayacak gücü bulunmaması ve kredi veren banka, kooperatif ve benzeri kuruluşlardan bu zararı karşılayacak borç alma imkânı olmaması,

2.     B) Ürünlerinin, canlı – cansız üretim araçlarının veya tesislerinin % 25’den az zarar görmesi halinde, kredi alma imkânı olmaması, başka geliri bulunmaması, dolayısıyla tarımsal faaliyetlerini devam ettiremeyecek ve geçimini sağlayamayacak duruma düşmesi, halleridir.”

MADDE 2- 2090 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir:

“GEÇİCİ MADDE 2-   Hasar Tespit Komisyonlarının tespitlerinin ardından, Kocaeli ilinin Kartepe ilçesi ve mahallelerinde, 23-24 Haziran 2015 tarihlerinde yaşanan sel ve taşkın sonucunda oluşan, ürünleri yüzde 25 ve üzeri oranında zarar gören üreticilerin uğradıkları kayıplar devlet tarafından karşılanır. Devlet tarafından karşılanacak zararlarda, ürünlerin 14/6/2005 tarihli ve 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında kayıtlı olmaları şartı aranmaz. Karşılıksız yapılacak bu yardımlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinin yaptığı hasar tespitleri üzerinden, üç ay içerisinde hak sahiplerine öder.

Bu madde uyarınca yapılacak ödemeler Maliye Bakanlığı bütçesinin ilgili tertibinden aktarılacak ödeneklerden karşılanır.

Üreticilerin, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları kredi borçları 1 yıl süresince faizsiz ertelenir; tarımsal sulamada kullanılan elektrik borçları, 1 yıl ertelenerek, 1 yılın sonunda 12 eşit taksitte ve faizsiz tahsil edilir. Bahse konu bölgelerde, taksitlendirme süresinin başlangıcından itibaren, üst üste 3 taksitini ödemeyen üreticilerin önceki yılları kapsayan borçlara yönelik tüm işlemler durdurulur ve iptal edilir.”

MADDE 2-   Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3-  Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

28 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

akin - Bu belediye ne ise yarar çöp toplamak mi görevi bir defa yaşandı önlem tedbir yok şimdi yine aynı şey hizmet yok laf çok

Yanıtla . 0Beğen 28 Haziran 12:19
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR