Öğrenciler ulaşımı “bedava” yaptı!

Büyükşehir Belediyesi, 19 Şubat’ta “Kent Kart kullanımını özendirmek” gerekçesiyle ulaşıma zam yapmıştı. Kent Kart almak için 10 TL ödemek zorunda kal...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi, 19 Şubat’ta “Kent Kart kullanımını özendirmek” gerekçesiyle ulaşıma zam yapmıştı. Kent Kart almak için 10 TL ödemek zorunda kaldıklarını belirten Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, okullar kapalı olduğu dönemde yapılan zamma tepki gösterdi. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri haftalar öncesinden sosyal paylaşım ağlarında ve üniversitede örgütlenerek, ulaşım zammı protestosu hazırlıklarına başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı zammı protesto etmek isteyen öğrenciler ayrıca ‘işbirlikçi’ olarak gördükleri Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’nü de protesto etti. Umuttepe Kampusu sosyal tesisleri önünde önceki akşam saatlerinde bir araya gelen yaklaşık 150 öğrenci, sloganlar atmaya başladı. Bu esnada kampus içerisinde bulunan öğrenciler de eyleme katılınca rakam arttı. Bazı öğrenciler alkışlar ile arkadaşlarına destek verdi.

YOLU TRAFİĞE KAPADILAR
Öğrenciler, otobüs durağı önünde yolu trafiğe kapattı. Öğrenciler tarafından sivil araçların geçişine izin verilirken, özel halk otobüslerinin ve belediye otobüslerinin geçişine izin verilmedi. Yaklaşık 10 dakika yol kapalı kalırken, olay yerinde bulunan jandarma ekipleri öğrencileri yolu açmaları konusunda uyardı. Öğrenciler yolu kapatınca kendi aralarında “oylama yaptılar. Ulaşım zammını yürüyerek protesto etmek isteyen öğrenci çıkmazken, otobüs işgaline öğrencilerin tümü onay verdi. Öğrenciler 2 belediye otobüsüne binmek istedi. Ulaşım Daire Başkanlığı yetkilileri ise öğrencilere engel olmadı. Öğrenciler, belediye otobüslerinin kendilerini Büyükşehir Belediye binasına götürmesini istedi. Yetkililer öğrencilerin bu talebine de karşı çıkamadı. Öğrenciler merkeze otobüslerle geldi.

BAŞKANLA ALAY ETTİLER
Belediye binası önüne gelince Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile görüşmek isteyen öğrencilerin talebi, kendisinin makamında olmaması gerekçesiyle karşılık bulamadı. Öğrenciler, “Karaosmanoğlu’nun cep telefonu yok mu? Bize numarasını verin, ödemeli atalım çağıralım” diyerek alay etmeye başladılar. Öğrenciler, “Karaosmanoğlu 2 TL ile otobüse binsin gelsin. Mercedes arabası ile de gelebilir ama gelip bizi dinlesin’ dediler. Öğrenciler, istekleri karşılık bulamayınca eylemi bir kez daha gerçekleştirme sözü vererek bina önünden ayrıldılar. Belediye binası önünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

15 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR