(KOTO) Başkan Adayı Murat Özdağ

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkan Adayı Murat Özdağ’dan çarpıcı açıklama;“KOTO meclisi 4 yıldır simit ve masaj fiyatlarını tartıştı”Kocaeli Ticaret...

BÜYÜT

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkan Adayı Murat Özdağ’dan çarpıcı açıklama;


“KOTO meclisi 4 yıldır simit ve masaj fiyatlarını tartıştı”

Kocaeli Ticaret Odası Başkan Adayı genç işadamı Murat Özdağ, “Yenilikçiler Grubu” adı altında çıktığı yolda oldukça fazla mesafe kat etti. Çok sistemli çalışan Özdağ, kentin dört bir yanındaki üyeleri ziyaret ederek somutlaştırdığı projelerini anlatıyor

Kentimizin dinamiklerinden Kocaeli Ticaret Odası seçimleri öncesi heyecan dorukta.
Mevcut Başkan Halil İbrahim Keleş, Meclis Başkanı Recep Ekşi ve yine kentimizin yakından tanıdığı genç işadamı Murat Özdağ, Kocaeli Ticaret Odasını yönetmeye talip.
“KOTO Yenilikçiler” adıyla yola çıkan Murat Özdağ ve ekibi çalışmalarında teknolojiyi çok iyi kullanıyor.
Akademik, hukuk ve teknik ekip ile Mayıs ayı içerisinde yapılacak olan seçimlere sıkı hazırlanan, şimdiden Kocaeli Ticaret Odasının geleceğini planlayan çalışmalara imza atan Murat Özdağ, Kocaeli Ticaret Odası üyelerinin tüm sorunlarıyla ilgileneceklerini, odaya geldikleri zaman kendilerini yabancı gibi hissetmeyeceklerini, odanın sadece aidat alan bir kurum olmaktan çıkacağını, uluslar arası piyasaya açılacağını dile getirdi. Özdağ, 4 yıl boyunca meclise iki tane konu geldiğini belirterek “Bir tanesi simit fiyatları, ikincisi de masaj fiyatları” dedi.

-Kendinizden bahseder misiniz? Murat Özdağ kimdir?

İlk ve orta öğrenimi Kocaeli’nde bitirdim. Kocaeli üniversitesini okuduktan sonra Amerikan menşeli İstanbul’da bir üniversite ikinci üniversiteyi bitirdim. İnşaat mühendisiyim. Hayatımız çocukluğumuzdan beri çalışarak geçti. Okurken de ticaretin içindeydik. 1988’den beri ticaretin içinden geldik. 2 çocuğum var. Babam, doğduğu yerde yaptığı gibi doyduğu yerde de hayır işleri yapmaya devam ediyor. Okul protokolü imzalandı ve engelli meslek lisesi yaptıracak. Bizde 1996 yılında bilişim sektörüne girdik. Ayrıca ikinci el otomobil işi yapıyorduk sonra otomotiv bayiine çevirdik. Otomotiv, bilişim ve inşaat işleri yapıyoruz. Adetten çok niteliğe önem veriyoruz. Nitelikli işler yapıyoruz.

MECLİS SADECE “EVET-HAYIR” DİYOR

-Adaylık süreciniz nasıl gelişti, neden aday oldunuz?

Zaten odanın içindeydik. Odanın işleyişini dışarıdan bildiğimiz işleyiş gibi olmadığını gördük. Zaten üyelere de odanın sisteminin nasıl çalıştığı fark ettirilmiyor açıkçası. İnsanlar meclisin karar verdiğini düşünüyor oysaki. Biz mecliste görev yaptığımızda gördük ki; Meclis ne yazık ki Sanayi Bakanlığı’ndan öteye geçmiyor, “evet – hayır” demekten öteye geçmiyor. İşin daha ciddi boyutu eğer komiteler çalışıyorsa çalışmaları meclise gelir. Fakat komitenin çalışmaları icra ve yönetime gidiyor onay verirse meclise taşınıyor. Çalışan komitelerin önünün açılması anlamında icra yönetiminin komiteler gibi çalışması, aktif, dinamik olması gerekiyor. Birçok projenin maalesef bize gelmediğini gördüm. Küçümsemek maksadıyla kesinlikle söylemiyorum ancak 4 yıl boyunca iki tane konu geldi meclise bir tanesi simit fiyatları ikincisi de masaj fiyatları.

ÜYEYE “SIKINTIN VAR MI?” DENMEMİŞ

-Ticaret Odası yeterince çalışmıyor mu?

Üyelerin dertlerine derman olmak için çözüm üretmemekte. Çok enteresandır; borçlar kanunu çıkıyor, firmaların iş ilişkileri kanunu çıkıyor ama bu kanunlar çıkarak üye bilgilendirilmiyor.. Baktığımızda ithalatta ihracatta 2’inci sıradayız, GSMH’da birinci sıradayız, vergi toplamada birinciyiz. Böyle bir şehirde çok enteresan veriler var karşımızda. Yeni bir uygulama çıktığında bunu tartışıp kolumuzun altına koyup kanun yapıcılara giderek “bizimde fikrimiz bu” dememiz gerekirken, kimse derman olma noktasında ön çalışma yapmamış. Üyenin ufkunun genişletilmesi, bir şekilde dünyaya açılmasını sağlamak gerekirken üyeler dünyada ki gelişmelerden haberdar edilmemiş. Daha üyeye gidip bir “merhaba” diyip çayı içilmemiş. Üyeye “sıkıntın, derdin nedir” diye sorulmamış. Bunları da geçtik odadan hizmet almaya gelen üyeye sanki doğu blok ülkelerinde, eski rejimlerde uygulanan sistem uygulanmakta, “sıraya geç” denmekte neredeyse “tek ayak üzerinde dur”, “Beğenmedim saçını tara” gibi yaklaşımlar da bulunulmaktadır. Oranın sahibi olan esnaf, tüccar arkadaşlarımızdır. Sizi oraya getirenlerde esnaf ve tüccarlarımızdır.

YOLA ÇIKMADAN ANKET YAPTIRDIK

-KOTO üyeleri yöneticilere rahat ulaşabiliyor mu?
Ticaret Odasına giden üyelere oranın sahibi olduklarını hissettirmeleri lazım. Orada çalışan arkadaşlarımızı da eğiteceğiz inşallah. Onlar tek amaçlarının üyeye hizmet etmek olduğunu bilecekler. Üyede bunu hissedecek. Üyeye kolaylık getirecekler. Üye maalesef makamlara mevkilere ulaşamıyor, çıkamıyor. Üyeler arasında bir anket yapılsa fotoğraftan yada direk göstererek meclis başkanını ve yönetimi tanıyor musunuz? diye sorulsa acaba tanıyabilecekler mi? 30 yıldır geleneksel bir model devam ediyor. Zaten yola çıkmadan bin 100 tane üye ile anket yaptırdık. Akademik, hukuk, teknik ekibimizi oluşturduk, profesyonel anketörlerle anket yaptırdık ve 28 soru sorduk. Anketin sonucunu tüccar arkadaşlarımızla beraber ortak akıl arama ekibimiz ve istişare ekibimiz ile değerlendirdik. Üyenin beklentisi olan uygulanabilir proje çıkarttık. Projelerde hukuka aykırı olup olmayacağını, teknik olarak yapılıp yapılamayacağını araştırdık. Şu ana kadar 10’un üzerinde projemizi açıkladık. Kısa ve orta vadede yapacağımız projelerimiz var. Biz yola çıkarken dersimize çalıştıkta çıktık.

TİCARET ODASI NE İŞ YAPAR?

Bu şehirde hala ticaret odası ne iş yapar diye soruyor insanlar. Biz önce ticaret odasının neler yapabileceğini, nasıl faydalı olabileceğini, değerleri nasıl faydaya çevirebileceğini, seçimden daha çok odanın marka değerini yukarı çıkaracağımızı anlattık ve bize inandılar. Yıllardır böyle bir seçim heyecanı yaşanmıyordu. Seçimin bile marka değeri yukarıya çıktı. Kocaeli Ticaret Odasını; Esnafına, tüccarına gelir getiren, projelerine destek veren, değer veren bir oda haline getireceğiz.

KOLTUK DERDİNDE DEĞİLİZ

-KOTO, kentle, kentin sorunlarıyla da ilgilenip söz sahibi olacak mı?
Şehrin tüm dinamikleri içinde olmayı arzu ediyoruz.12 bin 500 üyemiz var. Çalışanlarımızın sayısı çok ciddi. Biz yerel yönetimler, siyasiler, halk ve üyelerimiz arasında köprü görevi yapacağız. Şehirdeki bütün dinamiklerinin içinde olma arzusundayız.

Koltuklar için değil üretmek için buradayız. Yeni bir ekiple yola çıktık. Üyeler baktığı zaman siz yenilikçisiniz diyor. Kaynaklarımızı nasıl kullanacağımızı üyeler bilmek istiyor. İnsanlar dünyaya açılacak bir yönetim bekliyor. Biz burada inşaat meslek lisesi yapacağız. Odamızın uluslar arası akreditasyonu yok. Geldiğimizde alacağız. Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nden akreditasyonu aldığımızda üyelerimizde Avrupa da çok rahat iş yapabilecek.
Aralık ayında zam diye çıktılar ancak üye aidatları çok yüksek. Kasanda paran var, gelirlerin fazla giderlerin az ama zam yapıyorsun. Oylamada bizim arkadaşlarımız muhalefet ederken diğer 2 grup birleştiler zam yaptılar. Sonrada bir çorap parası olmayan üye olmasın gibisinden sözler söylediler. Artık 20-30 yıldır ticaret odasında bulunan büyüklerimizin bir yenilik yapıp yenilikçi grubu destekleyeceğini düşünüyorum

ULUSLAR ARASI FUARLAR AÇACAĞIZ

-Elle tutulur, gözle görülür bir çok projeniz olduğunu biliyorum. Projelerinizden bahseder misiniz?
Kentimizin sahip olduğu ekonomik niteliklerinin tanıtılması ve yerli/yabancı iş ve devlet adamları ile yatırımcıların ilimize gelmelerini sağlayacak nitelikte biri kış, diğeri ise bahar dönemine denk gelmek üzere iki farklı sektörü konu alan uluslar arası geri dönüşüm teknolojileri, lojistik ve istifleme fuarını kuracağız. Alış-Veriş Festivali düzenleyeceğiz. Böylece kent genelinde ticari ve sosyal hareketlilik sağlamayı planlıyoruz. KOTO Yapı Sanat ve İnşaat Teknik Meslek Lisesi ile üyelerimizin yoğun ihtiyaç duyduğu ara eleman açığını kapatacağız. Müteahhitler Birliğini kuracağız.

ÜYELERİMİZ OTURDUĞU YERDEN İŞLEM YAPICAK

-Ayrıca uzaktan erişilebilen oda isminde bir projeniz var. Bundan bahseder misiniz?
Üye arkadaşlarımızın iş yerlerini kapatarak işlem kuyruklarında zaman kaybetmesinin önüne geçmek acıyla KOTO tarafından verilen bütün hizmetlerin, uzaktan erişimle sunulmasını sağlayacağız. Konuyla ilgili gerekli alt yapı çalışmalarını tamamladık.

-Yenilikçi Grup olarak başka ne gibi yenilikleriniz var?
Meslek gruplarına özel uzmanlık birimleri kuracağız. Üyelerin her türlü sorununda meslek gruplarına özgü uzmanlardan oluşan özel birimlerle çalışmaları sağlayacağız.

-Teknolojiyi iyi kullandığınızı söylediniz. Vatandaşın ve üyelerin sizlerle ilgili bilgi alabileceği internet siteniz, sosyal paylaşım ağlarınız neler?
http://kotoyenilikciler.org/ adresinden isteyen herkes bize ulaşabilir. Sosyal ağlarımıza site üzerinden de erişebilirler.

-Üyelere vermek istediğiniz mesaj nedir?
Oda ile ilişkilerinin aidat vermenin ötesine geçmesi, işletmelerin ulusal ve uluslar arası ilişkiler kurması, talep ve beklentilerin yerel ve merkezi idareler nezdinde karşılık bulması için, üyesi olmaktan gurur duyacakları uluslar arası akreditasyona sahip bir KOTO için bizleri tercih etmeliler. Bizler Ticaret Odamızın geleceğini yapılandırmaya talibiz. Beklentilerin farkında olarak geliştirdiğimiz kalıcı çözüm sağlayacak projelerle Ticaret Odamızı harekete geçirecek ve üyelerimizin her ettiği her hizmeti, tam da hak ettiği gibi almasını sağlayacağız.


“Koltuklar için değil üretmek için buradayız. Yeni bir ekiple yola çıktık. Üyeler baktığı zaman siz yenilikçisiniz diyor. Kaynaklarımızı nasıl kullanacağımızı üyeler bilmek istiyor. İnsanlar dünyaya açılacak bir yönetim bekliyor.”


“Bu şehirde hala ticaret odası ne iş yapar diye soruyor insanlar. Biz önce ticaret odasının neler yapabileceğini, nasıl faydalı olabileceğini, değerleri nasıl faydaya çevirebileceğini, seçimden daha çok odanın marka değerini yukarı çıkaracağımızı anlattık ve bize inandılar.”


18 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR